Karpacki

Karpackie Forum Organizacji Pozarządowych

kfop

Karpackie Forum Organizacji Pozarządowych to otwarta transgraniczna platforma współpracy i wymiany doświadczeń utworzona w ramach Euroregionalnego Systemu Współpracy, umożlwiająca zarządzanie informacją pomiędzy graczami sektora publicznego i pozarządowego.

KFOP docelowo ma stanowić swoisty „klub” organizacji pozarządowych, wobec którego stowarzyszenia Euroregionu Karpackiego definiują w ramach strategii potrzeby członków, określają zadania, realizują strumień przedsięwzięć, które ma im pomóc. Sama formuła Forum i cel powołania oraz jego rola względem innych tego typu inicjatyw jest przedmiotem wizji i przyszłości. Organizatorem i realizatorem działań forum mają być stowarzyszenia EK, w tym Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska i Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Słowacja-Północ, które poprzez określone procedury i zasoby mogą realizować zadania, ustalone w strategii.

Forum jest także cenną platformą porozumienia dla organizacji pozarządowych. Eksperci zapraszani do uczestnictwa w systemie to doświadczenie osoby od lat zajmujące się problematyką III sektora, które doskonale znają szanse i trudności, z jakimi borykają się organizacje pozarządowe w codziennej rzeczywistości. Tematyka i zagadnienia omawiane w KFOP są bardzo różnorodne niemniej jednak tak dobierane, aby w jak najszerszym stopniu korespondowały z oczekiwaniami karpackiego sektora pozarządowego.

Wizja KFOP

  1. Karpackie Forum Organizacji Pozarządowych w pierwszym etapie ma być swoistym „międzynarodowym klubem” organizacji pozarządowych, które jednocześnie są skupione w klubach krajowych”, prowadzonych na tym etapie wdrażania strategii (do 2017 r.) przynajmniej w dwóch klubach: polskim (prowadzonych przez SEKP) i słowackim (prowadzonym przez SEKSP). Wstąpienie organizacji pozarządowej do „klubu krajowego” oznacza jednocześnie wstąpienie do „klubu międzynarodowego.
  2. KFOP ma pozyskiwać nowych członków w obrębie już istniejących klubów krajowych, a także w przyszłości objąć swoim zasięgiem obszar Rumunii, Węgier i Ukrainy poprzez utworzenie i rozwój tamtejszych klubów krajowych.
  3. KFOP ma być w ciągu 5 lat najsilniejszym tego typu forum na pograniczu nie tylko polsko-słowackim, ale także na obszarze zachodniej Ukrainy, północno-wschodnich Węgrzech i w północnej Rumunii: ma mieć ugruntowaną markę, wiarygodność, zdobyć zaufanie władz samorządowych i rządowych jako ważnego partnera społecznego (najsilniejszego reprezentanta organizacji pozarządowej na tym obszarze).

Misja KFOP

Misja Karpackiego Forum Organizacji Pozarządowych.

Organizacje pozarządowe, skupione w Forum mają:

  • być silne organizacyjnie, w tym kapitałowo,
  • być silne finansowo i technicznie,
  • umieć działać wspólnie, tworzyć trwałe sieci instytucjonalne i sojusze,
  • mieć silne zaplecze eksperckie oraz wolontariacie,
  • umieć nawiązać dialog z jednostkami samorządu terytorialnego i budować kulturę współpracy z nimi,
  • mieć dobrą renomę wśród społeczności lokalnych i regionalnych

Cele Strategiczne

Misja Karpackiego Forum Organizacji Pozarządowych.

  • Wzmocnienie środowiska wewnętrznego organizacji pozarządowych, skupionych w KFOP.
  • Wzmocnienie środowiska zewnętrznego organizacji pozarządowych, skupionych w KFOP.
  • Wzmocnienie krajowych stowarzyszeń Euroregionu Karpacki w zakresie działań KFOP.
  • Rozszerzanie działalności KFOP na inne kraje i nowe organizacje pozarządowe.
  • Współpraca na rzecz rozwoju Euroregionu Karpackiego.
  • Współpraca na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Działania

  • być silne organizacyjnie, w tym kapitałowo,
  • być silne finansowo i technicznie,
  • umieć działać wspólnie, tworzyć trwałe sieci instytucjonalne i sojusze,
  • mieć silne zaplecze eksperckie oraz wolontariacie,
  • umieć nawiązać dialog z jednostkami samorządu terytorialnego i budować kulturę współpracy z nimi,
  • mieć dobrą renomę wśród społeczności lokalnych i regionalnych
biuro

Jak zostać organizacją członkowską?

Karpackie Forum Organizacji Pozarządowych jest otwartą formą współpracy, dobrowolnym porozumieniem równoprawnych organizacji pozarządowych zwanych Członkami, działających na podstawie Regulaminu. Mogą w nim uczestniczyć wszystkie zainteresowane organizacje pozarządowe. Dzięki tej płaszczyźnie współpracy możliwe jest nie tylko wzajemne informowanie się o planowanych kierunkach działania, wymiana doświadczeń, kontaktów, promocja dobrych przykładów, ale również podnoszenie kwalifikacji przedstawicieli karpackich organizacji pozarządowych poprzez organizowane spotkania biznesowe, szkolenia , warsztaty, oraz panele dyskusyjne.

Aby zostać członkiem Karpackiego Forum Organizacji Pozarządowych należy:

  1. Zaakceptować Regulamin KFOP
  2. Wypełnić i przesłać do Stowarzyszenia podpisaną Deklarację Partnerstwa stanowiącą załącznik nr 1 do Regulaminu
  3. Wypełnić Formularz z danymi kontaktowymi.

Przyjmowanie członków do Karpackiego Forum Organizacji Pozarządowych następuje na podstawie decyzji Komitetu Krajowego KFOP. W przypadku przeszkód uniemożliwiających członkostwo w Karpackiego Forum Organizacji Pozarządowych Komitet Krajowy KFOP przedstawia zainteresowanym uzasadnienie swojej decyzji. 

Osoba do kontaktu

Barbara Inglot - Dyrektor Biura
binglot@karpacki.pl

Pliki do pobrania

img

Załącznik do regulaminu - deklaracja przystąpienia

641 KB PDF
img

Regulamin

708 KB PDF

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030