Karpacki
img

Wybieramy polsko-słowackie wydarzenie roku

Zapraszamy do kolejnej edycji naszego konkursu na POLSKO-SŁOWACKIE WYDARZENIE ROKU, w którym nagradzamy najciekawsze, najbardziej innowacyjne wydarzenie zrealizowane w ramach mikroprojektów z obszaru Euroregionu Karpackiego w roku 2020. Tegoroczna nagroda ma szczególne znaczenie, bowiem ze względu na pandemię beneficjenci napotkali wiele trudności przy realizacji swoich działań. To dzięki ich zaangażowaniu i determinacji udało się zorganizować ciekawe i inspirujące wydarzenia.

Dlatego też tym chętniej zachęcamy do glosowania. A że najlepiej oceniają uczestnicy i widzowie to Wam oddajemy głos. Jeżeli brałeś udział w imprezie polsko-słowackiej, byłeś jej organizatorem lub po prostu widziałeś relację z wydarzenia, które Cię zachwyciło, podziel się z nami swoją opinią!

Piszcie w komentarzach i lajkujcie. Wydarzenie z największą liczbą polubień i pozytywnych komentarzy wygrywa. Głosowanie trwa do 31.03.2021 r. Więcej o głosowaniu TUTAJ.

Oto nominowani:

1. Plener fotograficzny dla fotografów przyrody i kultury

Góry są wspaniałym źródłem inspiracji dla fotografów, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, dlatego też z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym oraz Parkiem Narodowym „Połoniny” wyruszyliśmy na polsko-słowacki plener fotograficzny połączony z warsztatami fotograficznymi dla pracowników obydwu parków narodowych. Wędrując wśród pięknych terenów tutejszych rezerwatów, wspinając się na tutejsze szczyty i połoniny, podziwiając fragmenty bukowych lasów pierwotnych (wpisanych na listę UNESCO), a także inne osobliwości przyrodnicze i walory krajobrazowe można było uchwycić nieuchwytne i utrwalają piękno przyrody, zapisać wspomnienia na kadrach fotografii. Podczas warsztatów uczestnicy mogli skorzystać z wiedzy profesjonalistów, poznając tajniki fotografii krajobrazowej oraz praktyczne informacje dotyczące kompozycji, kadrowania, ustawienia głębi ostrości czy dobierania filtrów. A że Bieszczady najpiękniej wyglądają jesienią, jak mawiają niektórzy, bogactwo barw i wspaniała pogoda pozwoliły uzyskać niezwykłe fotografie, które zasilą archiwum fotograficzne obu parków i pozwolą na jeszcze lepszą promocję bogactwa przyrodniczego i piękna Bieszczad. Plenerowi towarzyszyła prezentacja diaporam i filmów przyrodniczych, konkursy z nagrodami, zaś spotkanie tych, którzy na co dzień chronią bogactwo przyrodnicze, a tymi którzy doceniają ja zza obiektywu, było niezwykłą okazją do wymiany wrażeń i doświadczeń.

2. Otwarcie miniskateparku w Sanoku

Korzystając z ostatnich chwil wakacji w odbyło oficjalne otwarcie miniskateparku, na które zaprosiło wszystkich miasto Sanok. Wszyscy miłośnicy rowerów, deskorolek i hulajnóg mogli obejrzeć pokazy, różne triki, a także sami spróbować swoich sił. Wykorzystując ducha walki drzemiących w młodych sportowcach i chęć rywalizacji zorganizowano również konkursy w jeździe rowerowej oraz na hulajnodze na czas po pumptraku, a także pokazy akrobatycznych umiejętności na rampie na rowerze, hulajnodze czy deskorolce. Zabawy również dla najmłodszych, instruktaż jazdy na hulajnogach elektrycznych i segewayach dla wszystkich (zarówno młodsi, jak i starsi mogli skorzystać) – to kolejne atrakcje wydarzenia. Dodatkowo można było obejrzeć występy akrobatyczne i taneczne (breakdance).. Nowopowstała w mieście atrakcja przyciągnęła zarówno dla turystów, jak i mieszkańców, a  samo wydarzenie było także doskonałą okazją do promocji polsko-słowackiego pogranicza i jego osobliwości oraz szlaków historyczno-kulturowych: Szlaku Ikon i Szlaku Wojaka Szwejka, zwłaszcza wśród ludzi młodych, a także zwiększenie zainteresowania sportem i turystyką aktywną.

3. Otwarcie dróg wspinaczkowych w Czarnorzekach

Tym razem pasjonaci wspinaczki i turystyki skałkowej mieli pole do popisu. W Czarnorzekach w Gminie Korczyna otwarto nowe profesjonalne trasy o różnym stopniu trudności, które połączyły w jeden sektor wspinaczkowy obszary obejmujące teren Pogórza Strzyżowsko-Dynowskiego. Uroczysta wstęga nie mogła pojawić się ot tak – z samej góry została dostarczona przez dwóch wspinaczy, którzy zjeżdżając z góry jako pierwsi oficjalnie skorzystali z nowej atrakcji. Wytyczone nowe sektory dróg wspinaczkowych zostały opracowane profesjonalnie przez specjalistów i pozwalają na korzystanie z tras osobom na różnych poziomach zaawansowania przy jednoczesnym wykorzystaniu zasobów naturalnych regionu. Powstały na terenie, w którym znajdziecie wiele atrakcji przyrodniczych i kulturowych, więc po trudach wspinania zapraszamy na troszkę lżejsze zwiedzanie. Wkrótce zostaną zorganizowane mityngi wspinaczkowe, które będą doskonałą okazją do wytestowania dróg przez profesjonalnych wspinaczy, jak i amatorów turystyki skałkowej i wspinaczkowej.

4. Warsztaty garncarskie w Zarszynie

Polsko-słowackie pogranicze to nie tylko piękne wartości krajobrazowe i przyrodnicze, ale także kopalnia tradycji, zwyczajów czy rękodzieła. Promując bogactwo kulturowe regionu Lokalna Grupa Działania „Dorzecze Wisłoka” zorganizowała cykl warsztatów, wśród których ważne miejsce zajęły warsztaty garncarskie. Przy pięknej sierpniowej aurze w ciągu dwóch dni stoły i ławy zapełniły różnego rodzaju gliniane kubeczki, miseczki, a nawet figurki, które dowiodły nabycia przez uczestników nowych umiejętności, a także ukazały potencjał oraz zdolności artystyczne drzemiące w uczestnikach. Warsztaty przede wszystkim udowodniły jednak pasję do rękodzieła, zachowania tradycji, poznania dawnych zwyczajów, które kształtują tożsamość kulturową mieszkańców. Wspólne spotkania uczestników to także niezwykła okazja do wspomnień, integracji mieszkańców, a szczególnie do łączenia pokoleń.

5. Warsztaty komunikacji marketingowej w Przeworsku

Wykorzystując fakt, iż największa efektywność w promocji regionów obecnie oferuje Internet, a współczesny turysta coraz częściej przed odwiedzeniem danego miejsca poszukuje informacji o nim w sieci, konieczne jest zwiększenie świadomości i umiejętności w zakresie skutecznego funkcjonowania i poruszania się w świecie wirtualnym. Dlatego też w Przeworsku odbyły się warsztaty z komunikacji marketingowej. Jak tworzyć ciekawe artykuły czy posty o dziedzictwie kulturowym? Jak sprawnie  funkcjonować w mediach społecznościowych? Jak planować i tworzyć akcje promujące dziedzictwo kulturowe pogranicza w Internecie? Podczas warsztatów nie zabrakło też wiedzy z zakresu fotografii oraz videoblogowania. Efektem warsztatów były scenariusze zrealizowanych potem czterech akcji promocyjnych wykorzystujących innowacyjne metody, które  z pewnością posłużą jako wzór dla wszystkich szukających inspiracji w zakresie komunikacji marketingowej.

Do pobrania:

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030