InterVentures
Źródło dofinansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Interreg Europa
Okres realizacji: 36 miesięcy od 01.08.2019 (Faza 1 – 24 miesiące, Faza 2 – 12 miesięcy)
Partnerzy Projektu:
- Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej Pannon (Węgry),
- Związek Izb Handlowych, Przemysłu, Rolnictwa i Rzemiosła Lombardii (Unioncamere Lombardia),
- Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego,
- Europejskie Centrum Biznesu i Innowacji w Burgos (CEEI-Burgos),
- Klaipėda ID,
- Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych (AEBR),
- Administracja Gminy Miejskiej w Kłajpedzie,
- Towarzystwo Rozwoju Prowincji Burgos (SODEBUR).
Kwota dofinansowania projektu: 1 151 955,30 (83,67%)
Całkowita wartość projektu: 1 376 708 EUR
Cel projektu
Promocja internacjonalizacji MŚP w celu przyczynienia się do wzrostu konkurencyjności regionów granicznych UE.
Idea i krótki opis projektu
Ideą projektu jest wykorzystanie potencjału przedsiębiorstw ulokowanych na terenie obszarów przygranicznych, tak aby zwiększyć stopień ich internacjonalizacji i tym samym zwiększyć konkurencyjność. INTER VENTURES skupia partnerów z pięciu europejskich regionów granicznych, reprezentujących różne etapy ewolucji ekosystemów MŚP, począwszy od okazjonalnej współpracy poprzez bardziej zorganizowane sieciowanie aż do międzynarodowej klasteryzacji. Partnerzy podczas realizacji projektu będą intensywnie dzielić się swoimi doświadczeniami i uczyć się wspólnie poprzez dwie wizyty tematyczne poświęcone dobrym praktykom i cztery spotkania międzyregionalne łączące szkolenia z dyskusjami. W realizację projektu będą zaangażowani regionalni interesariusze. Z drugiej strony, projekt ma przyczynić się do poprawy istniejących mechanizmów wsparcia przedsiębiorstw (polityk związanych z funduszami UE dostępnymi dla MŚP). W rezultacie realizacji projektu zostaną opracowane, dostosowane do potrzeb lokalnych, regionalne plany działania, które mogą doprowadzić do pożądanej poprawy pięciu wybranych regionalnych programów EFRR w celu wzmocnienia internacjonalizacji MŚP.
Działania
- Udział w 4 spotkaniach międzyregionalnych (1–Pecz, 2–online, 3–Rzeszów, 4 –Mediolan), podczas których odbędą się szkolenia partnerów również z udziałem wybranych kluczowych członków regionalnych grup interesariuszy)
- Seminaria internetowe dla każdego z regionów partnerskich poświęcone uczeniu się na poziomie interesariuszy oraz oparte na analizie sytuacji regionalnej i potrzeb (łączące wykłady online i sesje pytań i odpowiedzi prowadzone przez partnera doradczego (AEBR) z dyskusją na miejscu i pracą grupową moderowaną przez wewnętrznych i zewnętrznych ekspertów tematycznych).
- 2 wizyty tematyczne dla partnerów i regionalnych interesariuszy dotyczące odpowiednich dobrych praktyk (Burgos, Kłajpeda) – wnioski zostaną zaprezentowane w 2 analizach portfelowych.
- Powstanie raportów z analizy sytuacji w każdym regionie i zaleceń dotyczących polityki regionalnej.
- Opracowanie zaleceń dotyczących polityki regionalnej poprzez przygotowanie przez AEBR planów działań dla poszczególnych regionów oraz powstanie zaleceń dotyczących następnego okresu programowania UE.