Transgraniczne Obszary Funkcjonalne
W oparciu o doświadczenia płynące z dotychczasowego funkcjonowania Euroregionu Karpackiego oraz biorąc pod uwagę aktualne wyzwania stojące przed tym obszarem, Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska zainicjowało tworzenie nowych rozwiązań organizacyjnych, prawnych i funkcjonalnych wspierających międzynarodową współpracę w Karpatach na poziomie lokalnym i międzyregionalnym. Takim rozwiązaniem są Transgraniczne Obszary Funkcjonalne, tzn. TOF-y, stanowiące „Wyodrębniony przestrzennie obszar, charakteryzujący się wspólnymi uwarunkowaniami geograficznymi, przestrzennymi, społeczno - gospodarczymi, systemem powiązań funkcjonalnych oraz określonymi na ich podstawie jednolitymi celami rozwoju, zapewniającymi efektywne wykorzystanie jego przestrzeni”. Do chwili obecnej Stowarzyszenie powołało trzy takie obszary funkcjonalne tj. :
TOF Kremenaros, TOF Beskid Niski i TOF Brama Przemyska.
Celem funkcjonowania TOF-ów jest działanie w interesie i na rzecz społeczności przygranicznych, poprzez inicjowanie międzynarodowej współpracy podmiotów, środowisk i mieszkańców Karpat. Współpraca ta ma obejmować między innymi:
- utworzenie i wdrożenie strategii rozwoju, struktur i efektywnych mechanizmów wspierających współpracę rozwojową partnerów z obszarów położonych w granicach TOFów.
- wdrożenie Strategii Marki Karpackiej Carpathia w formie submarki terytorialnej
- wspólną realizację interesów TOF-ów wobec Unii Europejskiej, organizacji międzynarodowych, rządów państw.
Proces tworzenia TOF-ów był inicjatywą oddolną przedstawicieli władz publicznych, samorządów członkowskich Euroregionu Karpackiego, stanowiącą odpowiedź na zidentyfikowane w toku wieloletniej współpracy transgranicznej wspólne potrzeby rozwojowe. Docelowo TOF-y mają być instrumentem wspierającym rozwiązywanie problemów i koordynującym współpracę rozwojową. Integracja obszaru TOF powinna odbywać się w ramach efektywnych i profesjonalnych struktur współpracy na podstawie jasno określonych procedur z udziałem społeczności lokalnych.