Karpacki

ABC studiowania i pracy w Polsce

pl by ua

Partner Wiodący: Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska
Partner: Zachodnioukraińskie Centrum Zasobów (ZURC) Lwów
Mikroprojekt "ABC studiowania i pracy w Polsce" jest  współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013.
Czas trwania mikroprojektu: 01.04.2014 r.-30.11.2014 r.
Całkowita wartość projektu: 44 465,23 EUR
Kwota dofinansowania: 40 018,71 (90%)

Cel projektu

Rozwój współpracy transgranicznej w zakresie badania potrzeb i zwiększenia szans edukacyjnych i na rynku pracy młodzieży z Białorusi i Ukrainy z regionów przygranicznych; młodzieży, która planuje podjąć studia lub pracę w Polsce.

Głównym problemem, do rozwiązania którego ma się przyczynić mikroprojekt 4 jest niewystarczający poziom wiedzy wśród młodzieży z Ukrainy i Białorusi na temat studiowania i pracy w Polsce, polskiego rynku pracy .

W ramach mikroprojektu zostaną przeprowadzone badania kwestionariuszowe oraz badania focusowe – w Polsce wśród studentów pierwszych lat studiów z Ukrainy i Białorusi, na Ukrainie oraz Białorusi (badania internetowe) wśród młodzieży planującej podjąć studia w Polsce. Pozwoli to uzyskać informacje na temat potrzeb młodych ludzi decydujących się na studia w Polsce: jakiego wsparcia potrzebują, jakich informacji im brakuje, czego oczekują w trakcie pracy i studiów zagranicą.

Na podstawie raportu i rekomendacji z przeprowadzonych badań zostanie opracowany multimedialny przewodnik „ABC studiowania i pracy w Polsce” na nośniku CD, który zostanie rozpowszechniony wśród młodzieży z terenów przygranicznych, studentów białoruskich i ukraińskich studiujących w Polsce oraz wśród instytucji (szkoły, uczelnie, urzędy, biura karier, doradcy zawodowi, instytucje rynku pracy, organizacje pozarządowe).

Mikroprojekt „ABC studiowania i pracy w Polsce” jest częścią projektu parasolowego „Transgraniczne Centrum Wsparcia Rynku Pracy” realizowanego przez Lidera Projektu Parasolowego Europejski Dom Spotkań-Fundację Nowy Staw w Lublinie.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030