Karpacki

Central Mountains

Central Mountains Logo Standard small
PROO zestawienie 1 plik edytowalny KOLOR
O projekcie

O projekcie

Pełna nazwa projektu: „Od Alp po Karpaty – wzmocnienie modeli zarządzania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów górskich w Europie Środkowej”

Źródło finansowania: Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego Program Interreg Europa Środkowa 2021-2027, wkład własny SEKP finansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030 PROO

Okres realizacji: 01.04.2023-31.03.2026

Partnerzy projektu:

  • Powiat Rzeszowski – Partner Wiodący
  • Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska
  • Związek Miast i Gmin Słowacji (Słowacja)
  • Stowarzyszenie Marek Regionalnych (Czechy)
  • Fundacja Ochrony Krajobrazu (Polska)
  • Eurac research (Włochy)
  • Instytut Socjologii Międzynarodowej w Gorycji (Włochy)
  • EUWT Alpine Pearls (Austria)
  • CIPRA International Lab (Austria)
  • Okręg Braszów (Rumunia).

Całkowita wartość projektu: 2 334 902,00 EUR (dofinansowanie 80%)

Wartość projektu realizowanego przez SEKP: 358 480,00 EUR (dofinansowanie 80% EFRR, 20 % NIW-CRSO PROO)

Cel projektu

Wzmocnienie i ulepszenie modeli zarządzania w alpejsko-karpackich obszarach górskich Europy Środkowej, ze szczególnym uwzględnieniem transgranicznych i transnarodowych struktur współpracy na rzecz rozwiązywania wspólnych wyzwań w zakresie zrównoważonego rozwoju regionów górskich. W rezultacie obszary transgraniczne i społeczności w Alpach i Karpatach odniosą korzyści ze wzmocnionych struktur długoterminowej współpracy  z zastosowaniem nowoczesnego podejścia (partycypacyjnego – zaangażowanie młodych, wielopoziomowego, wielosektorowego).

Idea i krótki opis projektu

Projekt „Central Mountains” podejmuje wyzwanie osiągnięcia długotrwałej, zrównoważonej współpracy ponad granicami na obszarach górskich poprzez ulepszone struktury zarządzania i procesy, które mają kluczowe znaczenie dla wzmocnienia rozwoju regionalnego i spójności ponad granicami. Te struktury współpracy transgranicznej i transnarodowej będą wspierać autonomiczne działanie i ciągłą koordynację, a nie pracę w cyklach projektowych zależnych wyłącznie od funduszy unijnych. Innowacyjność projektu polega na innowacyjności jego transnarodowego podejścia (perspektywa alpejsko-karpacka) oraz wynikach skoncentrowanych na strukturach zarządzania.

Działania

  1. Kapitalizacja wyników i inicjatyw z poprzednich projektów poprzez przygotowanie raportów.
  2. Stworzenie wspólnej alpejsko-karpackiej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów górskich w Europie Środkowej kierowanego przez społeczność oraz rozwiązań do zastosowania na obszarach górskich w Europie Środkowej i poza nią.
  3. Przygotowanie 4 planów działania dla wybranych terenów: na rzecz rozwoju zrównoważonej turystyki w Karpatach, przyszłego EUWT Alpine Pearls, zaangażowania obywateli w procesy decyzyjne w Karpatach oraz w obszarze współpracy sektora publiczno-prywatnego w Sudetach na rzecz produktów regionalnych i usług turystycznych.
  4. Testowanie odnowionych transnarodowych struktur zarządzania w obszarach górskich Alp i Karpat: Karpacka Platforma Zrównoważonej Turystyki, nowa alpejska struktura EUWT i Platforma Karpackiego Społeczeństwa Obywatelskiego.
  5. Tworzenie i testowanie nowych Transgranicznych Obszarów Funkcjonalnych (TOF) na obszarach górskich Karpat i Sudetów (3 działania pilotażowe), w tym powstanie aplikacji mobilnej.
  6. Wizyty studyjne w Czechach, Austrii, na Węgrzech i na Słowacji.
  7. Road Show z wydarzeniami publicznymi w Alpach, Karpatach i Sudetach.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030