Specyfika mikroprojektów
W perspektywie finansowej 2014-2020 mikroprojekty w Euroregionie Karpackim wdrażane są w ramach dwóch projektów parasolowych realizowanych
w osi 1 oraz 3.
WAŻNE:
Z uwagi na wyczerpanie dostepnej alokacji oraz kończący się okres wdrazania na lata 2014-2020 nie prowadzimy obecnie naboru wniosków na mikroprojekty. Kolejne nabory planowane są w ramach środków z EFRR w perspektywie finansowej 2021-2027 po zatwierdzeniu Programu przez Komisję Europejską.
Oś 1 "Wdrażanie mikroprojektów z zakresu ochrony i rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego w Euroregionie Karpackim i WJT w Preszowie"
Partner Wiodący: Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska
Partner Projektu: Preszowski Kraj Samorządowy
Numer projektu: PLSK.01.01.00-18-0001/16
Okres realizacji: 01.10.2015 - 31.12.2022
Całkowita wartość projektu: 6 667 611,52 EUR
Oś 3 "Wdrażanie mikroprojektów z zakresu edukacji w Euroregionie Karpackim i WJT w Preszowie"
Partner Wiodący: Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska
Partner Projektu: Preszowski Kraj Samorządowy
Numer projektu: PLSK.03.01.00-18-0002/16
Okres realizacji projektu: 01.10.2015 - 31.12.2022
Całkowita wartość projektu: 974 467,88 EUR
Mikroprojekty to małe transgraniczne przedsięwzięcia o charakterze niedochodowym. Służą one rozwijaniu i umacnianiu współpracy pomiędzy społecznościami lokalnymi po obu stronach granicy oraz tworzeniu podstaw do realizacji „dużych projektów”.
Mikroprojekt
Jest to wyodrębnione przedsięwzięcie realizowane w ramach Projektu Parasolowego przez co najmniej dwa podmioty – minimum po jednym z każdej strony granicy za wyjątkiem Europejskiego Ugrupowania Współpracy Terytorialnej, które może ubiegać się o dofinansowanie jako tzw. jedyny beneficjent.
W programie Interreg V-A Polska-Słowacja mogą być realizowane mikroprojekty indywidualne oraz mikroprojekty wspólne (w tym mikroprojekty własne).
Mikroprojekt indywidualny
Mikroprojekt przygotowany i realizowany z udziałem partnerów z obu stron granicy, ale przy udziale finansowym tylko jednego z nich. W mikroprojektach indywidualnych nie obowiązuje zasada partnera wiodącego. Wartość dofinansowania z EFRR – od 2 tys. do 50 tys. EUR.
Mikroprojekt wspólny
Mikroprojekt charakteryzujący się: wspólnym przygotowaniem, wspólnym personelem, wspólną realizacją i wspólnym finansowaniem. W mikroprojektach wspólnych obowiązuje zasada partnera wiodącego lub zasada beneficjenta jedynego. Wartość dofinansowania z EFRR – od 2 tys. do 100 tys. EUR.
Mikroprojekt własny
Szczególny rodzaj mikroprojektu wspólnego, w którym uczestniczy Partner Wiodący i/lub Partner Projektu Parasolowego w charakterze Partnera Wiodącego.
W perspektywie finansowej na lata 2014-2020, mikroprojekty na pograniczu polsko-słowackim realizowane są w ramach projektów parasolowych wdrażanych w dwóch osiach priorytetowych Programu: oś 1. Ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza oraz oś 3. Rozwój edukacji transgranicznej i uczenia się przez całe życie. Projekty parasolowe realizowane są w ramach następujących partnerstw:
- Związek Euroregion „Tatry” z Wyższą Jednostką Terytorialną w Preszowie i z Wyższą Jednostką Terytorialną w Żylinie,
- Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska z Wyższą Jednostką Terytorialną w Preszowie,
- Stowarzyszenie Region Beskidy z Wyższą Jednostką Terytorialną w Żylinie.
Finansowanie
Na finansowanie realizacji mikroprojektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w perspektywie finansowej 2014-2020 przeznaczono kwotę ponad 23 mln EUR.
Źródła finansowania
Mikroprojekty są finansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, budżetu państwa i środków własnych beneficjentów w następujący sposób:
- z EFRR maksymalnie 85%
- z budżetu państwa RP maksymalnie 5%
- wkład własny wnioskodawców minimalnie 10%
Poniżej przedstawiamy ustalenia dotyczące minimalnej i maksymalnej wartości dofinansowania mikroprojektów ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego:
- mikroprojekty indywidualne - min. 2.000 EUR – max. 50.000 EUR
- mikroprojekty wspólne – min. 2.000 EUR – max. 100.000 EUR.
Preferowana będzie realizacja mikroprojektów wspólnych, co znajdzie odzwierciedlenie w ilości punktów możliwej do uzyskania w trakcie oceny jakościowej.
Rodzaje wspieranych przedsięwzięć
W porównaniu z poprzednimi latami, mikroprojekty w perspektywie finansowej 2014-2020 wyróżniają się większą koncentracją tematyczną oraz zasadą zorientowania na rezultaty. Dla mikrobeneficjentów oznacza to węższy i bardziej precyzyjnie opisany zakres działań możliwych do dofinansowania oraz większą odpowiedzialność w odniesieniu do wskaźników produktu, które mają być efektem zrealizowanych mikroprojektów.
Typy działań - oś 1 dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe
- Budowa lub modernizacja transgranicznej infrastruktury rekreacyjnej w pobliżu instytucji kultury, zabytków, parków krajobrazowych i narodowych stanowiących część transgranicznych szlaków turystycznych (np. utworzenie nowych oraz modernizacja już istniejących transgranicznych szlaków turystycznych: ścieżek rowerowych, pieszych szlaków turystycznych, szlaków przyrodniczo-krajobrazowych i zielonych szlaków greenways, tematycznych szlaków kulturowych i związanej z nimi infrastruktury, punktów widokowych, punktów „Parkuj i Jedź”, miejsc parkingowych blisko ścieżek i szlaków oraz transgraniczna integracja ścieżek itp.)
- Wspólne transgraniczne projekty w zakresie odnowy i prac konserwatorskich, modernizacji obiektów dziedzictwa kulturowego znajdujących się na transgranicznych szlakach turystycznych;
- Programy współpracy między instytucjami, w tym wzajemna wymiana zabytków ruchomych i muzealiów (np. wystawy tymczasowe, objazdowe, wspólne systemy biletowe);
- Nawiązanie i rozwój transgranicznej współpracy międzysektorowej na rzecz dziedzictwa obszaru pogranicza pomiędzy podmiotami w zakresie zachowania i ochrony transgranicznych zasobów kulturowych i przyrodniczych: zintegrowane projekty w regionie pogranicza, organizacja tematycznych konferencji, seminariów i warsztatów, współpraca instytucji i promocja wspólnych działań na rzecz ochrony zasobów przyrodniczych, w tym m.in. ochrona różnorodności biologicznej);
- Opracowanie i wdrażanie wspólnych transgranicznych standardów/wytycznych w zakresie ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego;
- Wspólne transgraniczne działania edukacyjne promujące dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze;
- Działania na rzecz integracji transgranicznej i budowania wspólnej tożsamości poprzez np. skoordynowane programy/inicjatywy edukacyjne obejmujące zajęcia poświęcone dziedzictwu historyczno-kulturowemu i ekologii oraz sport i kursy językowe;
- Działania edukacyjne w dziedzinie zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem;
- Wspólne szkolenia dla przewodników, konserwatorów i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w działania na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza;
Wspólna transgraniczna promocja poświęcona dziedzictwu kulturowemu i przyrodniczemu terenu pogranicza i zwiększenia liczby ich odwiedzin (np. organizacja i udział we wspólnych wydarzeniach, targach, konferencjach, warsztatach i seminariach); - Wykorzystanie narzędzi teleinformatycznych do zachowania i promowania zasobów dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego np. interaktywne punkty informacyjne przeznaczone dla szerokiej publiczności lub adresowanych do specyficznej grupy docelowej, aplikacje na telefony komórkowe, strony internetowe, tworzenie transgranicznych produktów ekologicznych i e-produktów oraz usług; cyfryzacja i cyfrowa wymiana zasobów, multimedialna prezentacja transgranicznego dziedzictwa, wymiana wiedzy specjalistycznej na temat cyfryzacji dziedzictwa kulturowego;
- Działania na rzecz wspólnej ochrony środowiska naturalnego, w tym ochrona i przywrócenie właściwego stanu gatunków i siedlisk przyrodniczych, zapewnienie utrzymania łączności ekologicznej, powstrzymanie napływu gatunków obcych, zahamowanie degradacji walorów przyrodniczo-krajobrazowych.
Typy działań - oś 3 edukacja transgraniczna
- Wspólne transgraniczne programy/inicjatywy dla uczniów i nauczycieli w placówkach edukacji specjalistycznej i zawodowej (np.: transgraniczne programy/inicjatywy edukacji specjalistycznej i zawodowej realizowane przez szkoły, staże, praktyki zawodowe, programy pilotażowe i stypendialne, wizyty studyjne dla uczniów i studentów w placówkach i szkołach kształcenia specjalistycznego i zawodowego);
- Wspólne opracowanie i promocja oferty edukacji specjalistycznej i zawodowej;
- Realizacja transgranicznych działań wspierających tzw. włączenie społeczne i partycypację społeczną, scalających obszar pogranicza jako obszar funkcjonalny; kursy, studia podyplomowe, programy i szkolenia;
- Transgraniczna wymiana dobrych praktyk w zakresie realizacji programów/inicjatyw na potrzeby edukacji specjalistycznej i zawodowej oraz rozwiązań modelowych w szkolnictwie i placówkach kształcenia ustawicznego, a także dobrych praktyk w zakresie zarządzania edukacją oraz finansowania systemów szkolnictwa;
- Działania mające na celu określenie potrzeb w kontekście edukacji specjalistycznej i zawodowej (np. identyfikacja wspólnych problemów i luk w ofercie edukacyjnej, realizacja wspólnych procesów edukacyjnych i działań w zakresie doradztwa zawodowego na transgranicznym rynku pracy, a także dostosowanie programów edukacyjnych do aktualnych wymogów rynku pracy, w tym współpraca między instytucjami w zakresie staży i praktyk zawodowych).
Więcej na temat zasad specyficznych w zakresie kwalifikowalności działań znajdziecie w Podręczniku mikrobeneficjenta.
Obszar wsparcia
Projekty, co do zasady powinny być realizowane przez podmioty mające siedzibę na obszarze wdrażanym przez Euroregion Karpacki wraz z Wyższą Jednostką Terytorialną w Preszowie tj.:
Strona polska - Euroregion Karpacki:
- podregion krośnieński: powiat jasielski, powiat krośnieński, powiat sanocki, powiat leski, powiat brzozowski, powiat bieszczadzki,
- podregion przemyski: powiat przemyski, powiat lubaczowski, powiat przeworski, powiat jarosławski,
- powiat rzeszowski i miasto Rzeszów (podregion rzeszowski).
Strona słowacka – Samorządowy Kraj Preszowski:
- Okres Snina, Okres Humenné, Okres Stropkov, Okres Medzilaborce, Okres Svidník, Okres Vranov nad Topľou, Okres Prešov, Okres Sabinov
Partner wiodący/mikrobeneficjent i partnerzy mikroprojektu, co do zasady, powinni pochodzić z w/w obszaru Projektu Parasolowego. Udział podmiotów spoza tego obszaru lub spoza obszaru wsparcia Programu jest możliwy, o ile ma to uzasadnienie z punktu widzenia celów mikroprojektu, oraz o ile mikroprojekt realizowany będzie na obszarze danego projektu parasolowego lub będzie przynosić mu korzyść. Udział tych podmiotów może wynieść maksymalnie 20% alokacji na realizację mikroprojektów w danym Projekcie Parasolowym.
Możliwa jest także realizacja działań przewidzianych w mikroprojekcie na terytorium państwa trzeciego lub poza obszarem wsparcia – w takim przypadku są to wydatki z tzw. 20%. Mikroprojekt taki lub działania muszą wykazywać korzystny wpływ na obszar wsparcia.
Kwalifikowalni Wnioskodawcy
- podmioty posiadające osobowość prawną, zgodnie z obowiązującym prawem krajowym,
- podmioty nieposiadające osobowości prawnej, którym jednostka nadrzędna (posiadająca osobowość prawną) udzieli pełnomocnictwa i która przejmie odpowiedzialność finansową za realizowany mikroprojekt (PW mikroprojektu/mikrobeneficjentem jest podmiot nieposiadający osobowości prawnej),
- podmioty posiadające osobowość prawną ubiegające się o dofinansowanie w imieniu jednostki podległej, która będzie realizować mikroprojekt. We wniosku o dofinansowanie mikroprojektu wskazywana jest jednostka realizująca (merytorycznie i/lub finansowo) mikroprojekt.
Podmiotami realizującymi mikroprojekty mogą być wyłącznie instytucje, których podstawową działalnością nie jest działalność o charakterze komercyjnym, tj.:
- organy administracji rządowej i samorządowej, ich związki i stowarzyszenia,
- jednostki ustanowione przez państwo lub samorząd w celu zapewnienia usług publicznych,
- placówki kształcenia zawodowego,
- jednostki naukowe,
- szkoły wyższe,
- kościoły i związki wyznaniowe,
- organizacje pozarządowe non-profit,
- Europejskie Ugrupowania Współpracy Terytorialnej
Każdy z tych podmiotów musi:
- być podmiotem o charakterze niedochodowym,
- mieć stabilne i wystarczające źródło finansowania tak, aby mógł sprostać celom i działaniom określonym w mikroprojekcie,
- być bezpośrednio odpowiedzialny za przygotowanie i zarządzanie mikroprojektem.
Dofinansowanie moga otrzymać wyłącznie mikroprojekty realizowane w partnerstwie polsko-słowackim charakteryzujące się szerokim oddziaływaniem transgranicznym, realną wspólpracą między partnerami oraz trwałymi rezultatami.