Karpacki
img

Zwiększenie wiedzy i wymiana dobrych praktyk pedagogów uczniów niepełnosprawnych pogranicza polsko-słowackiego

Beneficjent: Powiat Rzeszowski

Partner polski: Karpatské centrum spolupráce, n.o.

Okres realizacji: 01.09.2019 – 31.10.2020

Zrealizowana wartość projektu: 44 936,08 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 38 195,65 €

Niezwykle dużym wyzwaniem jest aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami. Ich nieobecność w życiu zawodowym zwraca uwagę na problemy integracji społecznej i dyskryminacji tych osób. Analizując sytuację zawodową osób niepełnosprawnych, partnerzy projektu doszli do wniosku, iż działania zmierzające do polepszenia sytuacji tych osób należy rozpocząć już na etapie kształcenia, jeszcze przed próbami podjęcia pracy. Całość działań projektowych przyczyniła się do uzupełnienia i poprawy, ważnych z punktu widzenia przyszłości zawodowej młodzieży niepełnosprawnej pogranicza polsko słowackiego, kompetencji pedagogów co istotnie ułatwiło im kształcenie oraz start na rynku pracy osobom z niepełnosprawnościami.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Wizyta studyjna pedagogów powiatu rzeszowskiego na Słowacji. Podczas wizyty 20 pedagogów uczniów niepełnosprawnych z terenu powiatu rzeszowskiego zapoznało się z pracą i metodami nauczania słowackich kolegów z następujących szkół specjalnych: Spojená škola internátna v Michalovicach, Spojená škola w Spišská Nová Ves, Spojená Škola w Košice a także Vysokošpecializovaný odborný ústav geriatrický sv. Lukáša v Košiciach gdzie uczniowie szkoły specjalnej w Košicach odbywają praktyki. Pedagodzy powiatu rzeszowskiego uczestniczyli w zajęciach, aby mogli porównać metody, formy, zakres i system kształcenia specjalnego oraz sposoby rehabilitacji i terapii na Słowacji. Ważnym punktem wizyty było omówienie metod i sposobów przygotowywania uczniów o różnym stopniu niepełnosprawności do aktywności w dorosłym życiu ze szczególnym uwzględnieniem wchodzenia na rynek pracy opracowując w miarę możliwości indywidualną ścieżkę edukacji dla uczniów.
  • Szkolenie specjalistyczne o tematyce aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych dla pedagogów. W szkoleniu wzięło udział 20 pedagogów uczniów niepełnosprawnych z terenu powiatu rzeszowskiego. Szkolenie swoim zakresem obejmowało m.in. przygotowanie uczniów niepełnosprawnych do podjęcia pracy, prawa osób niepełnosprawnych, pomoc psychologiczno-pedagogiczną podczas pracy oraz informacje o programach z których mogą skorzystać osoby z niepełnosprawnością dla poprawy ich życia.
  • Wizyta studyjna pedagogów Słowackich w Polsce połączona z warsztatami praktycznymi. Podczas wizyty 10 pedagogów ze Słowacji poznało ofertę edukacyjno-wychowawczą, bazę lokalową oraz codzienną pracę w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Mrowli. Dodatkowo pedagodzy mieli możliwość uczestnictwa w 2-dniowych warsztatach tematycznych z zakresu: ogrodnictwa i florystyki, baristyki i małej gastronomii, sztuki użytkowej – produkcja mydła glicerynowego i produkcja przypinek reklamowych. Poprzez udział w wizycie pedagodzy słowaccy poznali metody, techniki wieloprofilowego oddziaływania na ucznia niepełnosprawnego funkcjonujące Polsce, a w zorganizowanym panelu dyskusyjnym na bieżąco wymienili spostrzeżenia z polskimi pedagogami oraz pracownikami Wydziału Społeczno-Oświatowego Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030