Karpacki
img

Zapomniane rękodzieło pogranicza

Beneficjent: Gmina Miejska Przeworsk

Partner słowacki: Agencja Rozwoju Regionalnego w Svidniku

Okres realizacji: 01.08.2018 – 31.07.2019

Zrealizowana wartość projektu: 55 961,43 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 47 567,20 €.

Czas na wędrówkę śladami tradycji tkackich i szlakiem rzemieślników z pogranicza. Projekt nawiązywał do realizowanego w I naborze mikroprojektu pn. „Szlakiem transgranicznych rzemieślników” bazującego na tradycjach tkackich i rzemieślniczych obu miast. Tym razem w ramach projektu odbyły się warsztaty „Tkanie Artystyczne” i „Magia Filcowania” które to wprowadziły uczestników w świat tkanin artystycznych i były okazją do nauki różnych technik filcowania. Ukoronowaniem projektu był Jarmark Rzemiosła, podczas którego można było zobaczyć efekty warsztatów i samemu stać się na chwile rzemieślnikiem próbując swoich sił w tworzeniu własnych wyrobów rękodzielniczych. Ponadto projekt zakładał opracowanie koncepcji funkcjonowania Centrum Tkackiego w Przeworsku.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Opracowanie koncepcji funkcjonowania Centrum Tkackiego w Przeworsku. Stworzony został dokument strategiczno-wdrożeniowy zawierający podstawy merytoryczne i organizacyjne Centrum. Koncepcja zawiera diagnozę sytuacji wyjściowej, cele strategiczne i operacyjne działalności Centrum, założenia organizacyjne, plan wdrożenia oraz sposoby i narzędzia współpracy transgranicznej w zakresie promocji dziedzictwa tkackiego. Dodatkowo zorganizowana została wizyta studyjna, której celem było zapoznanie z dobrymi praktykami dotyczącymi produktów turystycznych związanych z dawnym rzemiosłem. Wyjazd studyjny odbył się na trasie - Przeworsk, Svidnik, Spiska Nowa Wieś, Poprad, Nowy Targ, Rabka, Stary Sącz, Krosno, Sanok, Przeworsk, Svidnik.
  • Zabawa z nitką – organizacja spotkań i warsztatów. Każda edycja warsztatów trwała 4 dni po 6 godzin, w tym dwa dni to wizyta w miejscach kultywujących tradycje tkackie i rękodzielnicze. Warsztaty „Tkanie Artystyczne” wprowadziły uczestników w dający niemal nieograniczone możliwości wyrażania ekspresji świat tkanin artystycznych. Uczestnicy nauczyli się podstaw samodzielnej pracy nad gobelinami, zdobywając umiejętności projektowania wzorów, tworzenia osnowy na ramie gobelinowej czy też tworzenia gobelinów z użyciem futra i form przestrzennych. Odbył się również wyjazd studyjny na trasie - Przeworsk, Svidnik, Martin. Miejscem ciekawym i godnym zobaczenia na trasie wyjazdu do Svidnika była mijana po drodze Śliwnica, gdzie znajduje się Regionalna Izba Pamięci ginącego rękodzieła i zapomnianych rzemiosł, jednak najważniejszym miejscem programu wizyty była miejscowość Martin na Słowacji, gdzie zwiedzono Muzeum Wsi Słowackiej. W skansenie przedstawiono Słowacką architekturę ludową, mieszkania i życie tradycyjnej ludności wiejskiej, wykonywane przez nich rzemiosło, rękodzieło, narzędzia i sprzęty codziennego użytku. Podczas warsztatów „Magia Filcowania” uczestnicy nauczyli się podstaw pracy z wełną, wykonując m.in. naszyjnik z kul filcowych, bransolety, kwiaty, czapkę, szal czy też obraz. W ramach warsztatów filcowania partnerzy zorganizowali również wyjazd studyjny na trasie: Przeworsk, Svidnik, Sanok, Trzcinica, Svidnik, Przeworsk w celu poznania miejsc w których są kultywowane tradycje rękodzielnicze dawnego rzemiosła i ginących zawodów. W skansenie w Sanoku uczestnicy wyjazdu zwiedzili wnętrza m.in. warsztatu rzemieślniczego; tkackiego, garncarskiego, kołodzieja, stolarza, kowala, wytwórcy koszy z wikliny i wytwórcy drewnianych łyżek.  Łącznie w warsztatach udział wzięło 50 osób z obu stron granicy.
  • Organizacja Jarmarku Rzemiosła. Podczas tego wydarzenia, przeworszczanie i goście z innych regionów Polski i Słowacji, mieli okazję doskonale bawić się w plenerze na terenie Zajazdu „Pastewnik”. Każdy z uczestników wydarzenia miał okazję nie tylko zobaczyć, jak wykonuje się przedmioty przy użyciu dawnych technik, ale również samodzielnie sprawdzić swoje umiejętności w ginącym zawodzie. Imprezę urozmaiciły również zabawy plebejskie, strzelanie z broni historycznej i walki rycerskie. W trakcie trwania jarmarku rzemiosła na specjalnie przygotowanej wystawie można było również podziwiać prace uczestników warsztatów tkackich i warsztatów filcowania z Polski i ze Słowacji, które były wcześniej zorganizowane w ramach projektu. Goście Jarmarku mogli również cieszyć oczy rękodziełem i rzemiosłem wykonanym i przedstawionym na stoiskach wystawienniczych przez rękodzielników i rzemieślników z różnych stron Podkarpacia. Zebranym gościom przez cały czas trwania jarmarku towarzyszyły kapele i zespoły taneczno - wokalne z Polski i Słowacji. W wydarzeniu łącznie uczestniczyło 500 osób.
     

Zachęcamy do:

odwiedzenia strony internetowej powstałej w ramach projektu

obejrzenia materiału filmowego prezentującego najważniejsze wydarzenia w projekcie

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030