Beneficjent: Bieszczadzki Park Narodowy
Partner słowacki: Park Narodowy Poloniny
Okres realizacji: 01.06.2017-31.05.2018
Zrealizowana wartość projektu: 57 519,85 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 48 891,86 €,
Wzmocnienie współpracy transgranicznej pomiędzy polską i słowacką społecznością lokalną z terenu MRB „Karpaty Wschodnie” w zakresie ochrony przyrody i krajobrazu, wychowania ekologicznego i rozwoju turystyki to główny cel jaki przyświecał realizacji mikroprojektu. W oparciu o ścieżki transgraniczne i współpracę dwóch przygranicznych parków narodowych zrealizowano działania aktywizujące społeczności z terenu pogranicza polsko-słowackiego. Szkolenia edukacyjne dla młodzieży oraz osób dorosłych w ramach programu Strażników Gór przeprowadzone zostały w oparciu o ścieżki transgraniczne, co pozwoliło na budowanie społecznego poparcia dla ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszarów przygranicznych oraz na wymianę doświadczeń i rozwój międzynarodowej współpracy na polu turystyczno-edukacyjnym w przyszłości. Niezwykle istotnym efektem współpracy transgranicznej była promocja walorów przyrodniczych i krajobrazowych obu parków narodowych, jak i całego Rezerwatu Biosfery poprzez aktywność na portalach społecznościowych, które umożliwiły dostęp do informacji szerokiej grupie odbiorców. Stworzona aplikacja zintegrowana z mapą zachęciła do odwiedzenia regionu przygranicznego, zgłębiania wiedzy przyrodniczej i poznania kultury regionu przez osoby w różnych grupach wiekowych, także przez osoby niepełnosprawne.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Realizacja programu "Strażnicy Gór", którego istotą było wdrożenie systemu wychowawczego obejmującego dzieci, młodzież i dorosłych przygotowującego mieszkańców obszarów przygranicznych, do pracy społecznej na rzecz ochrony dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Podczas turnusów uczestnicy poznawali zasoby przyrodnicze i kulturowe polsko-słowackiej części Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Podsumowaniem turnusu było wypełnienie testu wiedzy oraz pasowanie wraz z wręczeniem certyfikatu Strażnika Gór. Nominowani Strażnicy Gór prowadzili następnie edukacje i informację w namiocie edukacyjnym BdPN na najbardziej uczęszczanym szlaku na Tarnicę. 3 turnusy 6-dniowe zostały zrealizowane po polskiej i słowackiej stronie MRB KW, w których łącznie uczestniczyło 66 osób (po 33 osoby z Polski i Słowacji). Na bazie tego programu zbudowano wsparcie społeczne dla działań ochronnych obydwu parków narodowych.
- Utworzenie mobilnej aplikacji zintegrowanej z Mapą turystyczno-przyrodniczą i Informatorem. Zakres opracowanej aplikacji obejmuje rozmieszczenie interesujących obiektów na mapie z podziałem na kategorie (opis, zdjęcia), interaktywną siatkę wybranych szlaków i ścieżek przyrodniczych oraz przyrodniczo-historycznych, 2 modele 3D nieistniejących obiektów: dworu w Siankach oraz cerkwi w Wołosatem, moduł encyklopedii roślin i zwierząt, moduł panoram górskich 360 oraz panoram sferycznych wnętrz z wybranych obiektów, funkcję czytnika kodów QR oraz czytnika Augmented Reality. Wydana została również mapa w trzech wersjach językowych (polskiej, słowackiej i angielskiej) w skali 1:90 000. Na rewersie mapy zamieszczono opisy i ryciny dotyczące MRB Karpaty Wschodnie. Informator z kolei zawiera charakterystykę poszczególnych obszarów chronionych wchodzących w skład MRB KW, atrakcji przyrodniczych i kulturowych oraz wybranych ścieżek przyrodniczych i szlaków, a także zasady poruszania się po przygranicznych parkach narodowych PN Połoniny ze Słowacji i BdPN - po stronie polskiej. Publikacja zawiera dużo zdjęć i rycin oraz kody, które odnoszą się do wykonywanej w ramach zadania aplikacji mobilnej.
- Organizacja wydarzenia promującego mikroprojekt, w ramach którego odbyło się m.in. otwarte spotkanie polsko-słowackie z referatami, występami artystycznymi uczestników polskich i słowackich oraz konkursem. W drugim dniu wydarzenia z udziałem grupy słowackiej przeprowadzono działania informacyjno-edukacyjne na najbardziej uczęszczanych szlakach w Bieszczadzkim Parku Narodowym w namiotach edukacyjnych - Wołosate-Tarnica. Ze Słowacji przyjechało 30 uczestników i byli to pracownicy Parku Narodowego Poloniny - Partnera mikroprojektu oraz słowaccy Strażnicy Gór. Z akcji informacyjno-edukacyjnej przeprowadzonej na szlakach skorzystało ok. 250 osób.
Miło nam poinformować, że aplikacja BdPN została wyróżniona na Gali Mobile Trends Awards 2018. Aplikacja „Bieszczady & MRB Karpaty Wschodnie” otrzymała nominację w kategorii Edukacja i Turystyka. Mobile Trends Awards to nie tylko nagroda dla firm, które z sukcesem wykorzystały mobilne technologie w swoich projektach, ale również najbardziej prestiżowe, krajowe wyróżnienie, nazywane również Oscarem branży mobilnej.
Zachęcamy również do obejrzenia materiałów o efektach zrealizowanego mikroprojektu