Wszechświat na dłoni 2017
Beneficjent: Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach
Partner słowacki: Vihorlatská Hvezdáreň v Humennom
Partner słowacki: Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku
Okres realizacji: 01.09.2018-31.08.2019
Zrealizowana wartość projektu: 110 360,48 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 93 806,41 €,
Dziedzictwo kulturowe pogranicza to nie tylko walory historyczne czy przyrodnicze, ale także elementy astronomii, o czym przypomniał zrealizowany projekt. Miał on na celu stworzenie nowych i rozbudowę istniejących produktów turystyki w ramach marki Karpackie Niebo. Jednym z elementów projektu była budowa platformy widokowo-obserwacyjnej w Arboretum w Bolestraszycach. Ma ona charakter nie tylko obserwacyjny, ale także rekreacyjny. Poniżej tarasu wykonano zegar słoneczny, pełniący funkcję edukacyjną. Projekt zakładał także działania w Kolonicy, gdzie skonstruowano mobilną, obrotową platformę widokową do obserwacji nocnego nieba. W czasie pokazów platforma obraca się, ukazując niebo w pełnej jego okazałości. Na uwagę zasługuje także model Układu Słonecznego, który powstał w Roztokach. Składa się on z plastikowych modeli planet o średnicy około 0,5 m z zachowaniem skali. Docelowo, marka turystyczna Karpackie Niebo będzie rozszerzana na kolejne elementy astroturystyczne w Polsce i na Słowacji, jak również w innych krajach Euroregionu Karpackiego.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Stworzenie nowego produktu turystycznego marki Karpackiego Nieba w Polsce. W Cisowej powstała platforma widokowo - obserwacyjna o wymiarach 9,4 m x 7,85 m. Nawierzchnia wykonana została z desek oraz zabezpieczona balustradą. Wejście na platformę jest możliwe za pomocą schodów oraz podjazdu. Na platformie zostały ustawione drewniane stoliki z ławkami, które umożliwią zwiedzający odpoczynek i spożywanie posiłków na świeżym powietrzu. Poniżej tarasu powstała konstrukcja zegara słonecznego, który pełni funkcję elementu edukacyjnego powiązanego z porami roku oraz znaczeniem Słońca w przyrodzie. Na terenie zabudowy zostały umieszczone tablice informacyjne o tematyce astronomicznej i przyrodniczej. Wykonana inwestycja jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami.
- Rozbudowa i promocja produktów marki Karpackie Niebo w Kolonicy. W ramach zadania zakupiono mobilną, obrotową platformę widokową do obserwacji nocnego nieba, o promieniu ok. 5m – dostępnej dla ok. 20-25 osób. W czasie pokazów nocnego nieba platforma obraca się, ukazując siedzącym na niej uczestnikom coraz to inne fragmenty nieba. Ponadto na terenie Obserwatorium w Kolonicy wybudowano model Ziemi wraz z Księżycem jako element edukacji astronomicznej i geofizycznej. Zorganizowane zostały również 4-dniowe warsztaty fotografii przyrodniczej, w tym astrofotografii, fotografii nocnej i fotografii lotniczej, w których uczestniczyło 25 osób.
- Rozbudowa i promocja produktów marki Karpackie Niebo w Roztokach polegała na przygotowaniu i umieszczeniu modelu Układu Słonecznego (z zachowaniem skali wielkości planet i Słońca) składającego się z plastikowych planet umieszczonych na trwałym postumencie i zamocowanych do gruntu. Każda planeta jest opisana, z podaniem najważniejszych informacji o niej. Do miejsca inwestycji prowadzi równy, utwardzony chodnik, dostępny również dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Zorganizowano również 4 dniowe warsztaty fotografii przyrodniczej, w tym astrofotografii w obserwatorium astronomicznym w Roztokach dla 25 osób.
- Działania promujące dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe w Polsce. W ramach zadania zorganizowano 5-dniowe warsztaty malarsko-fotograficzne w Cisowej, w których udział wzięło 15 osób z Polski i Słowacji. W czasie warsztatów uczestnicy nauczyli się jak fotografować i malować przyrodę z różnych punków widzenia - od skali mikro po makro. W 3-dniowej wizycie studialnej w Polsce i na Słowacji udział wzięło 25 osób, które mogły zobaczyć stworzone nowe produkty oraz atrakcje turystyczne wykonane podczas realizacji projektu jak również już istniejące produkty turystyki przyrodniczej i kulturowej. Zorganizowana została ruchoma wystawa pn. "Wszechświat na dłoni - od mikro do makroświata" w Polsce i na Słowacji. Podczas wystawy można było obejrzeć fotografie i obrazy przygotowane przez uczestników warsztatów. Zorganizowana została również 2-dniowa konferencja promocyjna pn. "Wszechświat na dłoni" w Arboretum w Bolestraszycach, która była poświęcona obserwacjom i badaniu Wszechświata w różnych jego skalach, dodatkowo jej celem było podsumowanie działań realizowanych w projekcie. W konferencji uczestniczyło 50 osób. Partner wiodący był również odpowiedzialny za przygotowanie publikacji promocyjnych w postaci katalogu wystawy poplenerowej, ulotki o wystawie, kalendarza z fotografiami z warsztatów projektowych i nowych atrakcji powstałych w ramach projektu.
Zachęcamy do obejrzenia materiału o efektach zrealizowanego mikroprojektu