Wspólne dziedzictwo pogranicze słowacko - polskie w epoce brązu
Beneficjent: Uniwersytet Presov w Preszowie
Partner polski: Uniwersytet Rzeszowski
Okres realizacji: 01.06.2017 – 31.05.2018
Zrealizowana wartość projektu: 78 321,62 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 66 573,37 €,
Projekt w swoim zamierzeniu miał upowszechnić wiedzę o archeologicznych reliktach przeszłości (ciągle odkrywanych na terenach województwa podkarpackiego i Kraju Preszowskiego) oraz zwiększyć zainteresowanie wspólnymi dziejami i podkreślić wzajemne powiązania między regionami znajdującymi się obecnie po różnych stronach granic państwowych. Projekt był skierowany jest do zróżnicowanych grup odbiorców, zwłaszcza do osób niezajmujących się zawodowo archeologią i historią. Zakładał on stworzenie i udostępnienie na platformie internetowej interaktywnej mapy stanowisk archeologicznych z epoki brązu na pograniczu słowacko-polskim, a także przeprowadzenie skanowania i druku 3D wybranych artefaktów ze stanowisk zlokalizowanych na terenie Polski i Słowacji. Owocami słowacko-polskiej współpracy były również: konferencja naukowa, publikacja udostępniona dla wszystkich zainteresowanych w formie elektronicznej oraz mobilna wystawa z wykorzystaniem wydruków 3D i innych materiałów edukacyjnych.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Kartograficzne zestawienie aktualnego stanu zabytków i stanowisk archeologicznych z epoki brązu na terenie woj. preszowskiego i podkarpacia. Zadanie polegało na stworzeniu interaktywnej mapy prezentującej stanowiska archeologiczne z epoki brązu z terenów województwa podkarpackiego i kraju preszowskiego, z zabytkami potwierdzającymi wzajemne kontakty i wspólne tradycje ludności pogranicza słowacko-polskiego. Dane do aplikacji (o ponad 80 stanowiskach archeologicznych) zebrano podczas kwerendy źródłowej przeprowadzonej przez archeologów.
- Skanowanie i druk 3D stanowisk i zabytków archeologicznych. Przygotowanie wspólnej ekspozycji. W ramach zadania zeskanowano i wydrukowano w technice 3D 24 artefaktów - unikatowych przedmiotów z epoki brązu stanowiących źródło informacji o życiu w tej epoce. Skanowaniu i drukowaniu 3D poddano wyroby wykonane z brązu (siekiery z tulejką i bez, sztylet z nitami, groty oszczepów, grot strzały, bransolety, szpile, haczyk rybacki, część pancerza, zawieszkę sercowatą i sierp), kości (okładzinę łuku, dłuto, amulet), kamienia (formę odlewniczą) i gliny (polepę/tynk). Było to 14 zabytków z terenu Słowacji i 10 z Polski. Częścią zadania była wystawa „Modele 3D artefaktów z epoki brązu”, prezentowana w siedzibie Centrum Badań Socjologiczno-Historycznych i Kulturowo-Historycznych Uniwersytetu Preszowskiego w Preszowie, a następnie na Uniwersytecie Rzeszowskim
- Przygotowanie wspólnej konferencji i wydanie publikacji dotyczącej projektu. Konferencja odbyła się w Rzeszowie, w siedzibie uniwersytetu miały miejsce w 2 blokach tematycznych: "Badania archeologiczne nad epoką brązu na pograniczu słowacko-polskim” oraz "Ochrona i promocja dziedzictwa archeologicznego na pograniczu słowacko-polskim – osiągnięcia, problemy, perspektywy”. W obradach wzięło udział łącznie 76 uczestników. Część programu konferencji stanowiła wycieczka dla 30 uczestników do Sanoka (miejsce odkryć uwzględnionych w projekcie) podczas której zwiedzili oni Muzeum Budownictwa Ludowego z sektorem archeologicznym oraz wysłuchali prelekcji na temat grodziska z epoki brązu. Po drodze do Sanoka uczestnicy odwiedzili miejsce badań archeologicznych w Tyrawie Solnej. Drugim efektem zadania było wydanie trzyjęzycznej (polsko-słowacko-angielskiej) publikacji, zawierającej 8 tekstów, mającej na celu upowszechnianie wiedzy o dziedzictwie archeologicznym oraz promocję regionu pogranicza.