Karpacki
img

Wspólne dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w dorzeczach Wisłoka i Ondavy

Beneficjent: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Dorzecze Wisłoka"

Partner słowacki: Združenie obcí pod hradom Čičva

Okres realizacji: 01.03.2017-28.02.2018

Zrealizowana wartość projektu: 111 768,71 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 94 232,19 €,

Rezultatem projektu jest transgraniczna oferta turystyczna, wspólna, trwała i zarazem przyczyniająca się do efektywniejszego wykorzystania dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Dzięki realizacji projektu wytyczono szlak taborowy w Dorzeczu Wisłoka oraz wodny szlak turystyczny i szlak konny w dorzeczu Ondavy. Powstała również mała infrastruktura pod zamkiem Cicva. Po stronie polskiej zagospodarowano miejsca kulturowe oraz wybudowano integracyjne centrum dla dzieci. W projekcie nie zabrakło również wielu działań miękkich o charakterze transgranicznym.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Wyposażenie infrastruktury rekreacyjnej i kulturowej w dorzeczu Ondavy. W ramach zadania wykonano oznaczenie portów na 24 km odcinku rzeky Ondava (Veľká Domaša – Nižný Hrabovec), oznaczenie 20 km szlaku konnego (odcinek Viťazovce - Vyšný Kazimír). pod zamkiem Čičva powstała mała infrastruktura w postaci tablic, ławek z bali drewnianych oraz drewnianych poręczy. Zakupiono również stoiska wystawiennicze z zadaszeniem na potrzeby organizacji imprez. Zaplanowane działania miały na celu poprawę użyteczności obiektów i zwiększenie dostępności dla turystów.
  • Budowa i wyposażenie infrastruktury kulturowej w dorzeczu Wisłoka niezbędnej do organizacji jarmarków. Aby szlak konno–taborowy przyciągał turystów i był konkurencyjny został wyposażony w infrastrukturę wykorzystywaną przez turystów podczas pobytu na obszarze pogranicza. Przygotowany został teren pod organizację karpackich jarmarków oraz zakupione zostały stoiska wystawiennicze z zadaszeniem, służących do ekspozycji rękodzielniczych i kulinarnych produktów lokalnych. Zorganizowane zostały jarmarki kupieckie w Rymanowie, Jaćmierzu, Besku i Bukowsku. W Bajkowej Krainie Pogranicza powstała mini muszla koncertowa w której dzieci zarówno z Polski jaki i Słowacji mogą prezentować swoje talenty.
  • Pomysł na wieś i czas wolny na szlaku konno – taborowym. Odrzechowa, to miejsce, w którym znajduje się centrum Polsko – Słowackiego Centrum Turystyki Konnej. Zadanie polegało na uzupełnieniu istniejącego szlaku o dodatkowe 8 kilometrów oraz na organizacji nauki jazdy konnej i rajdu konno-taborowego na trasie Odrzechowa (PL) – Miková (SK). Działania te przeznaczone były dla mieszkańców w tym dzieci z Polski i Słowacji i służyły popularyzacji jazdy konnej oraz integracji mieszkańców pogranicza.
  • Organizacja wydarzeń integracyjnych i edukacyjnych promujących dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze w dorzeczu Ondavy. Zorganizowane imprezy pn. „Życie pod zamkiem Čičva”,” Życie na zamku Čičva”, spływ rzeką Odnava, oraz szkoła ludowego tańca służyły wzajemnej wymianie, integracji i edukacji mieszkańców pogranicza oraz podtrzymaniu lokalnych tradycji. Zorganizowano również konferencję, geocaching promujący poznawanie terenu i multimedialną promocję w postaci 3 spotów reklamowych, 5 reportaży video oraz blogów i strony internetowej.
  • Organizacja wydarzeń integracyjnych i edukacyjnych promujących dziedzictwo kulturowe w dorzeczu Wisłoka. W ramach zadania zorganizowano robocze spotkania integracyjne, konferencję, szkołę ludowego tańca oraz warsztaty tradycyjnej kuchni polsko-słowackiej. Wszystkie działania odbyły się z udziałem osób z Polski i Słowacji. Opracowany został również e-book kulinarny oraz spoty reklamowe.
     

Zachęcamy do obejrzenia materiałów o zrealizowanym mikroprojekcie:

Film przedstawiający  dziedzictwo kulturowe Lokalnej Grupy Działania Dorzecze Wisłoka

Materiał TVP3 dotyczący rajdu konno-taborowego z Beskidu Niskiego do Drecznej na Słowacji

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030