Karpacki
img

Wołanie przestrzeni o nieistniejącej krainie

Beneficjent: Powiat Bieszczadzki

Partner słowacki: Mesto Giraltovce

Okres realizacji: 01.05.2018-30.06.2019

Zrealizowana wartość projektu: 45 445,90 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 35 997,67 €,

Przybliżenie dawnej kultury Bojków miał na celu projekt zrealizowany przez Powiat Bieszczadzki wspólnie z miastem Giraltovce. Jednym z działań było przeprowadzenie warsztatów pn.: „Dziedzictwo zagubione i odnalezione”, podczas których uczestnicy uczyli się m.in.: koronki koralikowej, śpiewu bojkowskiego, reportażu historycznego oraz storytellingu. Z kolei „Inspiracje przeszłością” to innowacyjna forma przekazywania historii o dziedzictwie grup etnicznych, w ramach której powstało 8 audycji radiowych. Ważnym elementem projektu było także działanie „Wysiedleni – odnalezieni”. Polegało ono na przywróceniu pamięci o Bojkach poprzez umieszczenie w przestrzeni, w której dawniej żyli Bojkowie tablic ze zdjęciami miejscowości. Ruszenie śladem dawnego życia Bojków było z kolei możliwe dzięki drużynowym zmaganiom w „Biegu Bojka”.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Powstanie wirtualnego szlaku turystycznego „Bojkowskie tajemnice”. Dawne Bieszczady były krainą tętniącą życiem, zamieszkiwaną przez wieloetniczną i wielowyznaniową społeczność. Dziś pozostały po nich opuszczone doliny i zdziczałe sady. Dzięki powstałej w ramach projektu wirtualnej mapie można ponownie wrócić do bojkowskich wsi – wystarczy odwiedzić stronę www.bojkowskietajemnice.pl lub odnaleźć w terenie tabliczki z nazwami miejscowości i kodem QR, który, po zeskanowaniu i połączeniu z Internetem, przeniesie nas do wirtualnej rzeczywistości. Miejscowości, które można znaleźć na szlaku, to: Beniowa, Bukowiec, Brzegi Górne, Caryńskie, Chrewt, Dydiowa, Dźwiniacz Górny, Hulskie, Krywe, Krywka, Łokieć, Olchowiec, Paniszczów, Rosolin, Ruskie, Rosochate, Serednie Małe, Sianki, Skorodne, Sokoliki Górskie, Sokołowa Wola, Sokole, Stebnik, Steinfels, Tarnawa Niżna, Tarnawa Wyżna, Teleśnica Sanna, Tworylne, Tworylczyk, Żurawin.
  • Dziedzictwo zagubione i odnalezione. W ramach zadania zrealizowano warsztaty po polskiej i słowackiej stronie o tematyce: koronka koralikowa, śpiew bojkowski, realizacja nagrań radiowych, fotografia, reportaż historyczny, storytelling. W każdym z warsztatów wzięli udział uczestnicy z Polski i Słowacji (po 30 osób). Efektami warsztatów są audycje radiowe o Bojkach i innych grupach etnicznych, strona WWW oraz tablice ze zdjęciami dawnych wsi. Odbyła się również wycieczka śladami nieistniejących wsi Bojków. Na zakończenie została zorganizowana konferencja o Bojkowszczyźnie z prelekcjami i prezentacją efektów warsztatów i wycieczki śladami kultury bojkowskiej.
  • Bojkowie - powrót po latach. Zorganizowane zostały 2 koncerty muzyki bojkowskiej i etnicznej wraz z wydarzeniami towarzyszącymi oraz koncert finałowy, w którym wystąpili m.in. uczestnicy warsztatów muzyki bojkowskiej. Ważnym elementem była promocja kulinariów, która odbyła się w formie konkursu. Wydarzeniem dodatkowym był także bieg na orientację "Śladem Bojka", gdyż wymagał nie tylko znajomości czytania mapy, ale też umiejętności szybkiego czytania, ponieważ na trasie biegu organizatorzy umieścili tabliczki z pytaniami dotyczącymi kultury i zwyczajów Bojków. Warunkiem zdobycia miejsca na podium był nie tylko najlepszy czas, ale i poprawnie wypełniona karta odpowiedzi. W biegu wzięło udział 73 osoby (19 drużyn).
  • Inspiracje przeszłością. W ramach zadania powstało 8 audycji radiowych dotyczących różnych aspektów kultury i historii Bojkowszczyzny. Audycje stworzyła grupa 15 osób w wieku 16-19 lat.
  • „Wysiedleni – odnalezieni” - oznakowanie miejsc, w których dawniej żyli Bojkowie. Dzięki umieszczeniu w przestrzeni, w której dawniej żyli Bojkowie trwałych tablic ze zdjęciami miejscowości przywrócona została pamięć o Bojkach. Tablice powstały na podstawie materiałów archiwalnych (zdjęć, rysunków etc). Oglądając tablicę, odbiorca ma wrażenie ponownego zaistnienia obiektu w pustej dziś przestrzeni. Dla dzieci wykonane zostały etnopuzzle składające się z dwóch zestawów: z fotografią dawnej wsi oraz z jej teraźniejszym wyglądem w celu porównania. Puzzle zostały rozpowszechnione w szkołach i świetlicach na terenie Powiatu Bieszczadzkiego.
     

Miło nam poinformować, że impreza „Dzień Bojka” została szczególnie doceniona i otrzymała nagrodę Polsko-Słowackiego Wydarzenia Roku 2018.

Zachęcamy do:

odwiedzenia wirtualnej mapy

posłuchania audycji radiowych z najważniejszymi informacjami o Bojkach oraz  zapoznania się z publikacją, która powstała po konferencji "Bojkowie i Bojkowszczyzna" 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030