Karpacki
img

W Karpaty w inne klimaty. Transgraniczna oferta turystyczna Jasło - Humenné

Beneficjent: Miasto Jasło

Partner słowacki: Miasto Humenné

Okres realizacji: 01.03.2017 – 31.12.2017

Zrealizowana wartość projektu: 78 111,68 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 66 394,92 €,

Bliskie położenie miast oraz ciekawy obszar przyrodniczy stanowiło podstawę do stworzenia interesującego produktu turystycznego w szczególności dla osób starszych. Seniorzy dzięki oznakowaniu tras do uprawiania aktywnego wypoczynku poprzez nordic walking mogą aktywnie spędzać czas podziwiając walory przyrodnicze Jasła i miasta Humenné. Ponadto dzięki nowo powstałemu Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej mieszkańcy i odwiedzający mają możliwość poznania terenu pogranicza, ciekawych obiektów, miejsc, szklaków miasta Jasła, a także miasta Humenné.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Organizacja Targów promujących miasta partnerskie. Celem targów Miast Partnerskich była promocja obszaru pogranicza pod kątem atrakcji turystycznych. W czasie zorganizowanych targów w Jaśle można było zapoznać się z ofertami turystyczni przygotowanymi przez Centra Informacji Turystycznych z województwa podkarpackiego i małopolskiego, a także z zagranicy m.in.: Bardejov, Vranov nad Topl’ou, Liptovsky Mikulas, Trebisov, Humenne. Dzięki nowo powstałemu CITiK mieszkańcy i odwiedzający mają możliwość poznania terenu pogranicza, ciekawych obiektów, miejsc, szlaków Miasta Jasła, bazy noclegowej, gastronomicznej itd. W ramach zadania zostały również wykonane tablice prezentujące na mapie lokalizację miast partnerskich ze wskazaniem atrakcji turystycznych oraz zakupione stoiska wystawiennicze (12 szt.) do prezentacji ofert turystycznych i produktów regionalnych miast partnerskich.
  • Utworzenie Centrum Informacji Turystyczno-Kulturalnej, które pozwoli na większą promocję oferty turystycznej i kulturalnej Jasła, ale również miast partnerskich, w tym Humennego, wśród turystów i mieszkańców. W ramach zadania zostały również zorganizowane warsztaty w zakresie promocji turystycznej miast. W szkoleniu wzięło udział 16 osób. Szkolenie skupiło się na tym, jak promować i prezentować swoje miasto, aby przyciągnąć jak najwięcej turystów.
  • Promocja turystyczna dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego po stronie polskiej. Celem zadania była promocja dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu pogranicza, w szczególności Jasła i Humennego jak również promocja produktu turystycznego, jakim jest stworzona oferta turystyczna dla seniorów, obejmująca możliwość korzystania ze ścieżki do nordic walking przebiegającej przez malownicze tereny w Jaśle i Humennym. W ramach projektu została oznakowana trasa nordic walking oraz zagospodarowany punkt widokowy w Jaśle. Ponadto zorganizowano imprezę plenerową – meeting nordic walking, w której wzięło udział 80 os. Seniorzy mieli możliwość wzięcia udziału we wspólnym uprawianiu nordic walking, integracji, zwiedzeniu miasta oraz degustacji potraw regionalnych. Zorganizowano również międzynarodową konferencję na temat potencjału dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego obszaru pogranicza. Udział w niej wzięło ok. 250 osób.
  • Promocja turystyczna dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego po stronie słowackiej. Zrealizowane zadanie polegało m.in. na udziale w wydarzeniach po stronie polskiej (targi, szkolenie, konferencja i meeting nordic walking) oraz oznakowaniu trasy nordic walking w mieście Humenné i organizacji imprezy plenerowej. Pierwsza część trasy prowadzi do miasta, a druga do leśnego chodnika. W wydarzeniu wzięli udział seniorzy z miasta Jasło i miasta Humenné.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030