Upowszechnianie dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego poprzez utworzenie transgranicznych centrów kultury i tradycji miejscowości Ruda Różaniecka i Župčany
Beneficjent: Gmina Narol
Partner polski: Obec Župčany
Okres realizacji: 01.06.2018 – 31.08.2020
Zrealizowana wartość projektu: 106 901,66 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 83 297,77 €
Lokalna tradycja jest już wartością samą w sobie, dlatego aby ją ocalić od zapomnienia oraz rozwijać dziedzictwo regionów pogranicza partnerzy szukali rozwiązań ponad granicami swoich państw i podjęli odpowiednie działania w tym zakresie. Realizacja projektu miała na celu ochronę i rozwój zasobów kultury. Projekt koncentrował się także na wspólnym utworzeniu miejsc i infrastruktury, które udostępniane są mieszkańcom i turystom. W ramach działań odbyły się m.in. warsztaty etnograficzne i rękodzielnicze oraz wybudowano dwie wiaty wystawiennicze i jedną ekspozycyjną.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Budowa infrastruktury edukacyjno-kulturalnej w sąsiedztwie zabytkowego budynku dawnego pałacu Wattmannów w miejscowości Ruda Różaniecka w gminie Narol. Inwestycja znajduje się przy szlaku Architektury Drewnianej, który łączy się z Transgranicznym Szlakiem Obiektów UNESCO na pograniczu polsko-słowackim. Zagospodarowano teren na którym powstała wiata ekspozycyjna o konstrukcji drewnianej oraz dwie wiaty wystawiennicze. Mieszkańcy i turyści korzystają z inwestycji podczas spotkań integracyjnych, lokalnych uroczystości czy też zwiedzania okolicy.
- Budowa Centrum Transgranicznych Tradycji Kulturalnych po stronie słowackiej w miejscowości Župčany. Celem budowy drewnianej wiaty z przenośnymi stojakami drewnianymi było promowanie i prezentacja dziedzictwa kulturowego regionów przygranicznych z dziedziny rzemiosła, pieśni, tańców i ekspozycji strojów historycznych.
- Cykl warsztatów poznajemy region w Polsce i na Słowacji. Zorganizowano szereg warsztatów dla uczestników projektu. Odbyły się warsztaty z zakresu przygotowania i degustacji tradycyjnych potraw po obu stronach granic. Oprócz tego zorganizowane zostały warsztaty z dziedziny gonciarstwa, kamieniarstwa oraz etnografii. W ramach zadania powstały również serwisy internetowe w formie e-muzeum.
Wydanie folderu polsko-słowackiego na bazie zorganizowanych warsztatów etnograficznych. Zidentyfikowane, zebrane, opisane zasoby dziedzictwa kultury materialnej i niematerialnej posłużyły do przygotowania treści publikacji promującej dziedzictwo na pograniczu polsko-słowackim. Zorganizowano również konferencję podsumowującą realizację mikroprojektu, w której uczestniczyli przedstawiciele partnerskich gmin Narol i Župčany, podczas której przedstawiono efekty realizacji mikroprojektu po obu stronach granic.