Karpacki
img

Twoje miejsca - Twoje dziedzictwo. Ziemia Jarosławska - Svidnik. Budowa nowych transgranicznych produktów turystycznych

Beneficjent: Powiat Jarosławski

Partner słowacki: Miasto Svidnik

Okres realizacji: 01.07.2018 – 30.08.2019

Zrealizowana wartość projektu: 55 680,40 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 47 328,32 €,

Szlak Wielokulturowy, Szlak Wielkich Wydarzeń Historycznych, Szlak Ziemiański, Szlak Kultury Mieszczańskiej oraz Szlak Dziedzictwa Zapomnianego – to 5 nowych transgranicznych produktów turystycznych, które powstały w oparciu o obiekty dziedzictwa kulturowego. Wszystkie obiekty zlokalizowane po polskiej stronie pogranicza zostały oznaczone za pomocą 11 tablic informacyjnych. Dodatkowo w ramach działań projektowych powstała strona internetowa www.jaroslawski.pl oraz przewodnik, prezentujący 85 najciekawszych miejsc oraz obiektów powiatu jarosławskiego i Svidnika. Zakrojona na szeroką skalę promocja miała na celu przekonać turystów przyjeżdżających na teren pogranicza do traktowania Svidnika i ziemi jarosławskiej jako atrakcyjnych destynacji turystycznych, a tym samym do odwiedzin kraju sąsiada.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Budowa 5 nowych transgranicznych produktów turystycznych. W ramach zadania zostało zdefiniowanych pięć nowych produktów turystycznych na bazie ok.15-25 obiektów dziedzictwa kulturowego znajdujących się na pograniczu polsko-słowackim. Powstał Szlak Wielokulturowy, obejmujący zabytki charakterystyczne dla różnych społeczności wyznaniowych (rzymskokatolickiej, unickiej prawosławnej, judaistycznej) i etnicznych (Polacy, Słowacy, Rusini, Żydzi). Szlak Wielkich Wydarzeń Historycznych obejmuje miejsca związane z historią Europy, w tym Polski i Słowacji. Szlak Ziemiański ukazuje zachowane dwory, pałace i założenia parkowe, natomiast Szlak Kultury Mieszczańskiej obejmuje unikatowe obiekty miejskie (kamienice, elementy podziemi) zwłaszcza z okresu XVI-XVII w., gdy tereny te były jednymi z centrów rozwoju ruchu miejskiego na obszarze Karpat. Ostatni ze szlaków - Szlak Dziedzictwa Zapomnianego obejmuje miejsca powszechnie nieznane – obiekty archeologiczne, cmentarze, kapliczki itp.
  • Wykonanie przewodników po nowych produktach turystycznych w formie publikacji oraz portalu internetowego. Opracowany przewodnik zawiera kompleksową ofertę - w tym informacje o obiektach na szlakach stanowiących nowe produkty, z zaznaczeniem dostępności/udogodnień dla osób niepełnosprawnych, a także informacjami praktycznymi. Z kolei responsywna strona internetowa dostosowująca wyświetlane treści do wykorzystywanego urządzenia - komputer - smartfon - tablet, została opracowana z uwzględnieniem potrzeb osób słabowidzących i niewidomych (audiodeskrypcja, opcje powiększenia czcionki i zwiększenia kontrastu). Informacje dot. nowych produktów turystycznych zawarte na stronie zostały przetłumaczone również na język słowacki i angielski, dzięki czemu Słowacy jak również turyści z terenu Europy Zachodniej będą mogli zapoznać się z opracowana w ramach projektu ofertą turystyczną.
  • Rozpowszechnienie nowych produktów turystycznych. W ramach działania zaplanowano szereg aktywności, dzięki którym możliwe było dotarcie z informacją o nowych produktach turystycznych do jak najszerszych grup docelowych. Zorganizowane zostały kampanie informacyjne z wykorzystaniem środków transportu publicznego oraz kampanie w Internecie jak również kampanie z wykorzystaniem tradycyjnych nośników. Dodatkowo na zakończenie projektu odbyła się konferencja podsumowująca - z udziałem przedstawicieli Partnera, lokalnych władz powiatu jarosławskiego oraz zaproszonych samorządowców, przedstawicieli mediów i organizacji turystycznych, której celem było przedstawienie szerokiej publiczności nowych produktów turystycznych oraz e-narzędzia opracowanego w ramach projektu.
     

Zachęcamy do:

odwiedzenia strony internetowej powstałej w ramach projektu

obejrzenia materiałów wyemitowanych w TVP 3 Rzeszów o zrealizowanym projekcie 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030