Turystyka przyrodnicza bez granic
Beneficjent: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia PRO CARPATHIA
Partner słowacki: Detská organizácia Fénix, o.z. Územná organizácia Snina
Okres realizacji: 01.10.2018 -30.09.2019
Zrealizowana wartość projektu: 71 546,00 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 60 814,10 €,
Turystyka nie zna granic – z takiego założenia wyszli partnerzy projektu. Granica pomiędzy Polską, a Słowacją przebiega i dzieli obszar o jednorodnym charakterze geograficzno-przyrodniczym. Środowisko przyrodnicze jest jedną z głównych przyczyn atrakcyjności turystycznej obszaru pogranicza polsko-słowackiego, a jednocześnie stanowi niewykorzystany potencjał w kontekście rozwoju turystyki na tym obszarze. Organizacja 10 przyrodniczych warsztatów terenowych, wizyty studyjnej, przygotowanie pakietów ofert po obszarze pogranicza przyczyniło się stworzenia spójnej oferty, a w rezultacie do wsparcia rozwoju turystyki. Z kolei stworzona aplikacja na telefon ukazuje najciekawsze elementy świata przyrodniczego pogranicza polsko-słowackiego i rozpowszechniania informacje na ich temat.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Przyrodnicze warsztaty terenowe po stronie polskiej. Zorganizowano cykl 7-miu przyrodniczych warsztatów terenowych w miejscach ciekawych przyrodniczo na terenie południowej części województwa podkarpackiego. Program warsztatów był podstawą do opracowania pakietu oferty turystycznej. Warsztaty trwały 3 dni i odbywały się w różnych porach roku, składały się części teoretycznej i terenowej. Skierowane były do lokalnej społeczności i przewodników z pogranicza polsko-słowackiego. W każdych warsztatach wzięło udział 20 osób.
- Przyrodnicze warsztaty terenowe po stronie słowackiej zostały zorganizowane w formie cyklu 3 spotkań warsztatowych w różnych porach roku. Podobnie jak po stronie polskiej, ich program był podstawą do opracowania pakietu oferty turystycznej. Miejsca były dobrane w taki sposób, aby pokazać najcenniejsze atrakcje przyrodnicze. Warsztaty skierowane były do lokalnej społeczności, przewodników zarówno z terenu Polski jak i Słowacji. Każdy z cyklu 3 warsztatów składał się z części terenowej oraz teoretycznej (połączonej z dyskusją). Łącznie w cyklu warsztatów uczestniczyło 60 osób.
- Stworzenie przyrodniczych ofert turystycznych na pograniczu polsko – słowackim. W ramach zadania przeprowadzono badania ankietowe dot. rynku turystycznego w kontekście turystyki przyrodniczej pogranicza polsko-słowackiego. Opracowano 10 pakietów ofert turystycznych dostosowanych do aktualnych potrzeb rynku. Pakiety prezentują cenne przyrodniczo (i nie tylko) miejsca pogranicza polsko-słowackiego. Każdy pakiet to gotowa oferta dla 5 grup (single, pary, rodziny z dziećmi, seniorzy, grupy znajomych) w dwóch odsłonach (weekendowej i tygodniowej). Z tak przygotowanego materiału powstała publikacja w dwóch wersjach językowych - polskiej i słowackiej. Ponadto na podstawie przygotowanych pakietów ofert turystycznych powstały materiały filmowe promujące przygotowane oferty, które to zostały dwukrotnie wyemitowany na antenie TVP3 Rzeszów.
- Aplikacja na telefon „ZIELONA UKŁADANKA” ma na celu pokazanie najciekawszych elementów świata przyrodniczego pogranicza polsko-słowackiego i rozpowszechnianie informacji na ten temat. Ma ona charakter edukacyjny, zarówno dla najmłodszego pokolenia jak i starszego. Aplikacja zawiera zbiór 80 układanek – każda układanka dostępna jest w róznych poziomach trudności. Zbiór ten podzielony jest na 3 kategorie: rośliny, zwierzęta i krajobrazy.
- Wizyta studyjna dla dziennikarzy, blogerów, pracowników Centrów Informacji Turystycznych, członków Zespołu Projektowego miała na celu promocję turystyki przyrodniczej, dziedzictwa przyrodniczego pogranicza, pokazanie jego walorów oraz prezentację działań projektu na rzecz turystyki przyrodniczej. W wizycie studyjnej wzięło udział 15 interesariuszy, którzy mają największy wpływ na opinię, możliwość promocji i dotarcia do bardzo szerokiego grona odbiorców, a mianowicie: dziennikarze, blogerzy, pracownicy Centrum Informacji Turystycznych oraz Zespół projektowy. Uczestnicy wizyty mieli okazję zobaczyć dziedzictwo przyrodnicze pogranicza polsko-słowackiego na przykładzie wybranego pakietu. Podczas wizyty zostały również poruszone problemy związane z turystyką przyrodniczą na tym obszarze.
Zachęcamy do:
zapoznania się z opracowanym folderem zawierającym pakiety ofert turystycznych
obejrzenia materiałów filmowych promujących przygotowane oferty
pobrania aplikacji „ZIELONA UKŁADANKA”