Karpacki
img

Tradycje ponad granicami

Beneficjent: Gmina Przeworsk

Partner słowacki: Obec Spissky Hrhov

Okres realizacji: 01.02.2018- 31.12.2018

Zrealizowana wartość projektu: 52 206,87 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 44 375,81 €,

Wymiana doświadczeń oraz podtrzymywanie tożsamości i tradycji regionów poprzez wspólną działalność artystyczną, kulinarną i turystyczną to tylko niektóre z wartości dodanych zrealizowanego projektu. Działania zaplanowane w projekcie były szansa na wymianę przykładów dobrych praktyk w różnych obszarach działalności. Pierwszy z nich dotyczył tradycji kultywowanych przy obchodach świąt czy uroczystości na Podkarpaciu i Spissky Hrhov. Drugi obszar odnosił się do podtrzymywanie tradycji związanych z życiem ludzi na wsi. W oparciu o wiedzę najstarszych mieszkańców zostały odtworzone tradycje lokalne i wydane publikacje. Dzięki temu na trwałe zostały ocalone dawne zwyczaje regionów.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Polsko-słowackie obrzędy i tradycje wielkanocne. Odtworzone zostały obrzędy i zwyczaje związane ze strażą grobową Turki, a także z tradycjami wielkanocnymi w Polsce i na Słowacji. W Polsce zebrano archiwalne zdjęcia Turków i przygotowano wystawę fotograficzną, którą można było obejrzeć podczas Parady Straży Grobowych. W wydarzeniu uczestniczyła 20 osobowa grupa z Obec Spisski Hrhov. Wizyta sąsiadów była również okazją do rozmów i porównań tradycji związanych z obchodami Świąt Wielkanocnych po obu stronach granicy.
  • Polskie wesele na słowackiej ziemi. Zadanie miało na celu odtworzenie i ukazanie tradycji związanych z dawnym polskim weselem na wsi. Amatorski zespół teatralny z Gminy Przeworsk przygotował inscenizację tego obrzędu w oparciu o rozmowy z najstarszymi mieszkańcami wsi. Obrzęd ten został zaprezentowany Słowakom podczas wyjazdu 50 osobowej grupy z Polski do Obec Spissky Hrhov. Przedstawiciele Gminy Przeworsk wspólnie z przedstawicielami Spissky Hrhov uczestniczyli również w konferencji zakończonej debatą na temat tradycji wiejskich wesel zarówno w Polsce jak i na Słowacji.
  • Dawna wieś polska i słowacka - podobieństwa i różnice. W ramach zadania odtworzone zostały dawne tradycje i obrzędy kultywowane na wsi. Przedstawiciele Gminy Przeworsk podczas wyjazdu na Słowację poprowadzili warsztaty rękodzielnicze, dzięki którym mieszkańcy Słowacji poznali tajniki wyrobów z bibuły. Z kolei przedstawiciele Partnera poprowadzili w Polsce zajęcia rękodzielnicze wyrobów z drewna. Zostały również odtworzone przedmioty używane dawniej na wsi polskiej i słowackiej. Partnerzy przygotowali także wystawy i zaprezentowali je zarówno swoim mieszkańcom jak i uczestnikom projektu podczas wyjazdów. Wystawy zakończone były debatami na temat podobieństw i różnic w tradycjach na wsi polskiej i słowackiej. Zwieńczeniem tego zadania było wydanie publikacji na temat używanego dawniej sprzętu co pozwoliło na trwałe ocalić od zapomnienia własną historię i poznać również tradycje sąsiadów.
  • Boże Narodzenie u nas i sąsiadów. Mieszkańcy gminy Przeworsk odtworzyli zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Podczas wyjazdu na Słowację amatorska grupa teatralna przedstawiła zwyczaje związane ze Świętem Narodzenia Pańskiego. W wyjeździe tym uczestniczyła 50 osobowa grupa z Polski. Nie zabrakło również zajęć kulinarnych podczas których przygotowano tradycyjne regionalne potrawy, które podawano podczas świąt. Z kolei grupa 20 osób ze Słowacji uczestniczyła w Polsce w warsztatach kulinarnych oraz debacie na temat tradycji bożonarodzeniowych. Podczas przyjazdu goście ze Słowacji zwiedzili okolice Przeworska. Opracowana została również publikacja zawierająca odtworzone obrzędy i zwyczaje, przepisy oraz kolędy i pastorałki.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030