Tradycje i rzemiosło ukryte w drewnie – Polsko – Słowacka Ścieżka Etnograficzna
Beneficjent: Obec Malá Domaša
Partner polski: Caritas Diecezji Rzeszowskiej – Ośrodek Wypoczynkowo – Rehabilitacyjny w Myczkowcach
Okres realizacji: 01.05.2017-30.04.2018
Zrealizowana wartość projektu: 77 553,88 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 65 920,79 €,
Podniesienie atrakcyjności i konkurencyjności pogranicza polsko-słowackiego w dziedzinie ochrony i prezentacji dziedzictwa kulturowego - tradycji i rzemiosła to główny cel projektu. Na terenie Ośrodka Caritas w Myczkowcach oraz w Małej Domaszy – wykonana została Polsko – Słowacka Ścieżka Etnograficzna „Tradycje i rzemiosło ukryte w drewnie”. Powstało 10 drewnianych przystanków etnograficznych, które ukazują dawne życie na wsi, dawne zawody, narzędzia i kulturę regionów partnerskich. Chcąc ocalić od zapomnienia to jak kiedyś wyglądał życie na wsi i przypomnieć lub nawet odtworzyć młodemu pokoleniu proces siania zboża, zbierania – czyli pory żniw, przygotowania ziarna i wreszcie pieczenie chleba. Produktem 5 miesięcznych warsztatów są rzeźby etnograficzne, które to usytuowane są w wytyczonym miejscu dostępnym dla mieszkańców i turystów.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Stworzenie „Polsko – Słowackiej Ścieżki Etnograficznej ukrytej w drewnie” w Malej Domaši oraz warsztaty rzeźby. W ramach zadania odbyło się 7 warsztatów rzeźbiarskich z udziałem rzeźbiarza oraz 10 uczestników. Podczas warsztatów odbywały się wykłady oraz pokazy tradycyjnych rzemiosł – w ten sposób uczniowie i lokalna ludność mogli się zapoznać z tradycjami naszych przodków i pod okiem rzemieślnika spróbować pracy rzemieślniczej. Powstała „Polsko – Słowacka Ścieżka Etnograficzna ukryta w drewnie” na której umieszczono 10 drewnianych elementów – 8 ławek z motywem tradycyjnych rzemiosł, rzeźbę św. Cyryla i Metodego oraz herb gminy.
- Festiwal tradycji i rzemiosła - otwarcie Ścieżki Etnograficznej odbył się we wsi Malá Domaša z udziałem uczestników działań projektowych i gości z całego pogranicza, przedstawicieli samorządu, organizacji zawodowych, trzeciego sektora oraz mediów. Odbył się również konkurs dla małych i dużych z pogranicza polsko-słowackiego. Zadanie konkursowe będzie polegało na wymyśleniu opowieści albo opowiedzeniu prawdziwej historii lub legendy o rzemieślniku, następnie przygotowano i wydano publikację „Opowieści dawnych rzemieślników” w nakładzie 500 egzemplarzy.
- Polsko – Słowacka Ścieżka Etnograficzna „Tradycje i rzemiosło ukryte w drewnie” – od ziarna po chleb składa się z wielkoformatowych 10 drewnianych rzeźb (1. Chłop uprawiający rolę, 2. Rolnik siejący zboże, 3. Ścinanie zboża kosą, 4. Kobieta odbierająca zboże, dziecko robiące powrósło, 5. Młócenie zboża cepami, 6. Święto dożynek, 7. Mielenie zboża, 8. Mieszenie ciasta na chleb, 9. Pieczenie chleba, 10. Wspólna biesiada), które powstały podczas 80-cio godzinnych warsztatów rzeźbiarskich, organizowanych dla młodzieży z lokalnych szkół. Zorganizowana została również impreza otwierająca i zamykająca projekt, każda dla ok. 150 os. z Polski i Słowacji.