Karpacki
img

Szlakiem transgranicznych rzemieślników

Beneficjent: Gmina Miejska Przeworsk

Partner słowacki: Agencja Rozwoju Regionalnego w Svidniku

Okres realizacji: 01.06.2017-31.05.2018

Zrealizowana wartość projektu: 53 637,98 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 45 592,27 €,

W XV w. rzemieślnicy nadawali ton życiu miasta, a wytwarzane przez nich towary zaspokajały nie tylko lokalne potrzeby, były również znane nawet w odległych krajach. W Przeworsku najliczniejszą organizacją zawodową był cech tkaczy płócienników i to właśnie poznanie tradycji tkactwa zakłada opracowany projekt. W ramach mikroprojektu opracowano analizę potencjału historyczno – kulturowego pogranicza jako bazę utworzenia nowego transgranicznego szlaku turystycznego „Śladami tkaczy” i jego marki, zorganizowano warsztaty tkackie oraz warsztaty farbowania tkanin. Wykonane wyroby zostały zaprezentowane na imprezie plenerowej „Majówka utkana słońcem”.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Badania, idea, wirtualny szlak. W ramach zadania opracowany został dokumentu "Analiza potencjału historyczno – kulturowego obszaru pogranicza bazą utworzenia nowego transgranicznego szlaku turystycznego "Śladami tkaczy" w trzech wersjach językowych (polskiej, słowackiej i angielskiej). Opracowana analiza dała podstawę do stworzenia strony internetowej szlaku „Śladami Tkaczy”. Wydany również został folder wizerunkowy w nakładzie 3.000 egzemplarzy.
  • Wizyta studyjna na Festiwalu Europejskiego Rzemiosła Ludowego w Kieżmarku na Słowacji. W trakcie wizyty odbyło się spotkanie partnerskie w Świdniku oraz Kieżmarku, w którym uczestniczył polski i słowacki personel projektu, władze miast. Uczestnicy wyjazdu brali również udział w charakterze widza w widowiskach plenerowych, przedstawieniach, koncertach, spotkaniach z rzemieślnikami biorącymi udział w festiwalu. Miało to na celu wymianę doświadczeń, dobrych praktyk, poznawanie tradycji i historii słowackiego rzemiosła, a szczególnie tkactwa zgodnie z myślą przewodnią festiwalu, który był poświęcony wieloletniemu istnieniu cechu tkaczy płótna z lnu w Kieżmarku. W ramach wizyty studyjnej uczestnicy zwiedzali również skansen i inne zabytki w Svidniku, oraz Muzeum Architektury Ludowej i skansen w Starej Lubowni, w którym prezentowane są domy tkackie, wiekowe krosna tkackie i różne narzędzia do uprawiania i przygotowywania lnu i przędzy do tkania.
  • Organizacja warsztatów tkackich i farbowania. Warsztaty tkackie i farbowania odbyły się dwukrotnie, każde z udziałem szesnastu osób podzielonych na dwie grupy - osiem osób po stronie słowackiej i osiem osób po stronie polskiej. Podczas spotkań uczestnicy poznali historię tkactwa na pograniczu polsko - słowackim, ze szczególnym akcentem na tradycyjne zawody rzemieślnicze Przeworska. Program pierwszej części warsztatów obejmował wprowadzenie do tkania, tkanie na bardku, tkanie na krosnach pionowych z półnicielnicą i bardem, wzory osnowowe z wykorzystaniem tabliczek tkackich, zaś w drugiej części - tkanie na krosnach poziomych z dwoma i czterema nicielnicami oraz tkanie gobelinów. Warsztaty wprowadziły uczestników w dający niemal nieograniczone możliwości wyrażania ekspresji świat tkanin artystycznych. Uczestnicy podeszli do warsztatów z prawdziwym zaangażowaniem i pasją tworząc kolorowe krajki, swoje indywidualne wzory czy pierwsze gobeliny. Z kolei warsztaty farbowania wprowadziły uczestników w dający niemal nieograniczone możliwości wyrażania ekspresji świat tkanin artystycznych. Uczestnicy podeszli do warsztatów z prawdziwym zaangażowaniem i pasją tworząc kolorowe materiały uzyskane z farbowania tkanin za pomocą naturalnych barwników. 
  • Impreza „Majówka utkana słońcem”. Podczas wydarzenia zorganizowana została konferencja obfitująca w interesujące prelekcje dot. m.in. historii przeworskiego tkactwa i cechów rzemieślniczych oraz wykorzystania technik tkackich w projektowaniu wnętrz i modzie. W trakcie drugiego dnia imprezy przeworszczanie i goście ze Słowacji mieli okazję bawić się w plenerze na terenie Zajazdu „Pastewnik”. Niewątpliwą atrakcją majówki była wioska rzemiosła artystycznego i ginących zawodów, gdzie dzieci i dorośli mogli poznać tajniki tkania, farbowania tkanin, filcowania, skręcania powrozów. Instruktorzy i uczestnicy warsztatów tkackich zostali wystrojeni w epokowe stroje. Przy średniowiecznych namiotach, w których odbywały się warsztaty, wystawione zostały prace uczestników wykonane podczas wcześniejszych warsztatów tkackich przeprowadzonych w ramach projektu. Uczestnicy imprezy mogli również podziwiać lokalne rękodzieło i rzemiosło oraz wystawę zabytkowych eksponatów i sprzętów związanych z rzemiosłem.
     

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej szlaku 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030