Karpacki
img

Szlakiem karpackich ziół-w poszukiwaniu telekiae speciosae

Beneficjent: I Liceum Ogólnokształcące im. ks. St. Konarskiego w Rzeszowie

Partner słowacki: DH Svidnik Gymnázium

Okres realizacji: 01.09.2018-31.08.2019

Zrealizowana wartość projektu: 53 995,74 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 45 896,36 €,

Realizacja projektu poprzez odkrywanie i poznawanie zasobów naturalnych, edukacji z zakresu przetwarzania i wykorzystywania ziół w dietetyce, lecznictwie i kosmetologii w znacznym stopniu przyczyniła się do upowszechnienia wiedzy na temat szeroko pojętego zielarstwa. Poszukiwanie smotrawy okazałej (telekiae speciosae) - symbolu wschodniosłowackiego Obszaru Chronionego Krajobrazu Vyhorlat - po obu stronach granicy stało się początkiem interesującej lekcji przyrodniczo - kulturowej mającej na celu rozbudzenie ciekawości na świat otaczającej nas przyrody. Natomiast Szlak karpackich ziół stał się znakomitym uzupełnieniem już istniejących szlaków.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Inwentaryzacja zasobów ziół karpackich. W ramach zadania przygotowana została publikacja w formie opracowania eksperckiego nt. ziół z obszaru pogranicza w oparciu o wykonane dotąd badania naukowe. Opracowana została również baza danych ziół karpackich i ich miejsc występowania. Jest ona cenną wskazówką dla osób zainteresowanych tematyką ziół oraz drogowskazem podczas organizowania wypraw krajoznawczych. Dla uczniów zorganizowane zostały dwie wyprawy terenowej po obu stronach granicy mającej na celu identyfikację występowania naturalnie rosnących ziół.
  • Opracowanie mapy ziół karpackich jako e-narzędzia. Na mapie zostały zaznaczone obszary występowania naturalnie rosnących ziół, a także zaznaczone obiekty zakwalifikowane do „Szlaku karpackich ziół”. Interaktywna mapa jest narzędziem dydaktycznym, wykorzystywanym na lekcjach biologii i geografii oraz dodatkowych zajęciach pozalekcyjnych w szkołach po obu stronach granicy.
  • Rewitalizacja wiedzy dotyczącej wykorzystania ziół. W ramach zadania stworzony został zbiór tradycyjnych receptur produktów opartych na ziołach – wykorzystywanych w kuchni, tradycyjnej medycynie oraz jako naturalnych kosmetyków. Uczniowie po obu stronach granicy dotarli do starszego pokolenia, które posiada stare przepisy z wykorzystaniem lokalnych ziół w kuchni, medycynie i kosmetologii. Zebrane receptury zostały wydane w formie broszury i posłużą jako narzędzie dydaktyczne w szkołach w Polsce i na Słowacji. Dodatkowo zorganizowano warsztaty mające na celu popularyzację dawnych receptur. Warsztaty kulinarne, kosmetyczne pn. „Zróbmy razem krem z ziół” oraz warsztaty dla młodzieży szkół podstawowych i przedszkoli prowadzone przez licealistów z I LO w Rzeszowie pod kierunkiem nauczycieli (starsi koledzy – licealiści zaprezentują młodszym kol bogactwo i możliwości wykorzystania ziół karpackich na podstawie materiałów opracowanych wspólnie z uczniami ze szkoły partnerskiej).
  • Stworzenie Ogrodu Ziół Karpackich - żywej ekspozycji bogactwa ziół karpackich w budynku oraz na dziedzińcu I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie. W ramach ogrodu zebrane zostały "żywe" i suszone eksponaty z ziół, które zostały starannie opisane. W ogrodzie można zobaczyć zioła charakterystyczne dla obszaru pogranicza. Ekspozycja jest opatrzona opisami wskazującymi na wykorzystanie ziół w kosmetyce i ziołolecznictwie.
  • Promocja Szlaku Karpackich Ziół. W ramach zadania zorganizowano konkurs fotograficzny dla uczniów pn. „Zioła w obiektywie”. Do udziału w nim zostały zaproszone szkoły z woj. podkarpackiego i Preszowskiego Kraju Samorządowego. Prace laureatów zostały wywieszone w galerii szkoły w zakupionych w ramach projektu antyramach, a nagrodzone zdjęcia zostały opublikowane na stronie internetowej projektu oraz szkoły. Dla przedstawicieli środowiska nauczycielskiego oraz organizacji turystycznych została zorganizowana konferencja dot. promocji „Szlaku Karpackich Ziół”. Powstała również strona internetowa informująca o działaniach projektowych.
     

Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej powstałej w ramach mikroprojektu gdzie można zapoznać się z m.in. z albumem zawierającym ekspertyzę ziół oraz zobaczyć interaktywną mapę.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030