Szlakiem ikon z Sanoka do Humennego
Beneficjent: Gmina Miasta Sanoka
Partner słowacki: Miasto Humenné
Okres realizacji: 01.04.2017 – 31.03.2018
Zrealizowana wartość projektu: 72 348,65 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 61 496,35 €,
Muzeum Historyczne na Zamku w Sanoku słynie z najbogatszej w Polsce kolekcji ikon. Nic więc dziwnego, że niewielkie miasto na Podkarpaciu stało się początkiem szlaku tych wyjątkowych obrazów, który prowadzi aż do Humennego na Słowacji. Jednak na przestrzeni lat, Szlak stawał się coraz mniej atrakcyjny dla turystów, dlatego też miasta odpowiedzialne za jego utrzymanie postanowiły unowocześnić tę lokalną atrakcję. W ramach działań uzupełniono infrastrukturę o system informacji na temat obiektów po obu stronach granicy, tzw. kody QR. Do promocji dziedzictwa kulturowego przyczynił się także Jarmark w Sanoku, podczas którego można było podziwiać rzemiosło i wyroby artystyczne oraz skosztować lokalnych specjałów. Na potrzeby projektu powstały: seria wydawnictw, w tym przewodnik turystyczny oraz strona internetowa Szlaku Ikon z możliwością geolokalizacji. Słowacki partner mikroprojektu zadbał z kolei o wydanie mapy z oznaczonym szlakiem rowerowym oraz ciekawymi miejscami w regionie przygranicznym. Zorganizowano tam również warsztaty z zakresu zrównoważonego rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego. Natomiast na terenie skansenu w Humennem przygotowano plener prezentujący twórczość ludową.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
-
Modernizacja rowerowego Szlaku Ikon po polskiej stronie – zadanie zostało zrealizowane na odcinku 100 km od Ulucza do granicy ze Słowacją. Od głównej trasy wykonane zostały boczne szlaki do miejscowości: Łodzina, Czerteż, Wisłok Wielki, Smolnik n/Osławą, Rzepedź (wieś) i do dzielnicy Sanoka – Olchowce. Modernizacja szlaku polegała na uzupełnieniu znaków malowanych na drzewach i innych obiektach oraz uzupełnieniu tablic kierunkowych, słupów i tablic informacyjnych o obiektach. Szlak został uzupełniony również o koordynaty GPS oraz kody QR.
-
Modernizacja rowerowego Szlaku Ikon po słowackiej stronie – w ramach zadania oznakowano Szlak Ikon. Trasa rozpoczyna się w centrum Humenné na skrzyżowaniu kilku tras rowerowych w pobliżu renesansowego zamku. Pierwsze kilometry prowadzą ulicami miasta, następnie w drodze II/559. Trasa przebiega dalej i stopniowo przechodzi przez wioski leżące wzdłuż trasy w kierunku Medzilaborce. Pierwsza ważna atrakcja na trasie to ruiny kościoła i klasztoru Monastyr, a następnie Medzilaborce, gdzie trasa przebiega przez centrum miasta obok Muzeum A. Warhola. Następnie trasa wznosi się na grzbiet Karpat na siodło Laboreckie, gdzie trasa kończy się na granicy z Polską. Na całym obszarze znajduje się kilka cmentarzów wojennych z czasów I wojny światowej. Cała trasa ma długość 53,3 km.
-
Promocja dziedzictwa kulturowego po polskiej stronie była podzielona na kilka działań. Zorganizowano w Sanoku jarmark promujący dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-słowackiego Stoiska prezentowały rzemiosło i wyroby artystyczne oraz kulinaria. Jarmark odbywał się na sanockim Rynku i przyległych ulicach. Częścią działań promujących dziedzictwo kulturowe polsko-słowackiego były tradycyjne wydawnictwa. A mianowicie foldery (wydane w wersji polskiej, słowackiej, niemieckiej, angielskiej i francuskiej) oraz przewodnik turystyczny po Szlaku Ikon. Działania te były uzupełnione o stworzenie strony internetowej poświęconej Szlakowi Ikon oraz opracowanie i wytłoczenie na płytach DVD wirtualnego spaceru po wybranych obiektach szlaku.
-
Promocja dziedzictwa kulturowego po słowackiej stronie, w ramach której w miejscowości Humenne zrealizowano plener poświęconą sztuce ludowej i pisaniu ikon, pod kierunkiem pani Doroty Filip z Pracowni z ikony St. Krzyż w Sanoku. Uczestnicy pleneru mieli możliwość wypróbowania sposobu pisania ikon w tradycyjny sposób. Ponadto wydane zostały materiały promocyjne w postaci mapy obrazującej przebieg trasy rowerowej wraz z atrakcjami na trasie między granicą państwową (PL-SK) a Humennem, publikacji poświęconej cennym obiektom przygranicznych po stronie słowackiej oraz przewodnika turystycznego. Wykonana została również renowacja Centrum Informacji Turystycznej Humenné. Na zakończenie realizacji projektu została zorganizowana konferencja połączona z warsztatami mającymi na celu wymianę doświadczeń w zakresie zrównoważonego rozwoju dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza polsko-słowackiego.
Zachęcamy do obejrzenia materiału wyemitowanego w TVP 3 Rzeszów