Karpacki
img

Świat przyrody i kultury Karpat Wschodnich – wspólna promocja - lepsza ochrona.

Beneficjent: Bieszczadzki Park Narodowy

Partner polski: Park Narodowy Połoniny

Okres realizacji: 01.03.2020 – 28.02.2021

Zrealizowana wartość projektu: 53 933,92 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 45 843,80 €

Bieszczady, to właśnie tam Droga Mleczna jest dostępna na wyciągnięcie ręki! Z dala od cywilizacji i sztucznego światła, można tam zobaczyć podczas bezchmurnej i bezksiężycowej nocy ponad 7000 gwiazd! Dolina górnego Sanu jest doskonałym miejscem do obserwacji nieba ze względu na brak zanieczyszczenia światłem, a partnerskie parki narodowe należą jednocześnie do sieci międzynarodowej sieci parków gwiezdnego nieba. Jeśli tylko możemy przebywajmy tam, gdzie nocą jest ciemno… Jednym z celów jaki partnerzy postawili przed sobą realizując projekt była promocja bogactwa przyrodniczego oraz kulturowego Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego Poloniny poprzez wspólne działania informacyjno-edukacyjne promujące dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe pogranicza. Uatrakcyjniono walory edukacyjne ścieżek przyrodniczych, w tym transgranicznych wraz z polsko-słowackim przewodnikiem multimedialnym i wyposażono miejsca do pokazów astronomicznych. Zorganizowany został wspólny plener fotograficzny wraz z warsztatami polsko-słowackimi i otwartym przeglądem diaporam i filmów przyrodniczych.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe przygranicznych parków narodowych - wspólna promocja informacyjno-edukacyjna. Biorąc pod uwagę szeroką grupę odbiorców o zróżnicowanym dostępie do informacji ze względu na wiek, wykształcenie i zawód, czy dostępność do Internetu, partnerzy zaplanowali działania informacyjno-edukacyjne promujące dziedzictwo przyrodnicze i kulturowego pogranicza poprzez różne formy mediów, zarówno tradycyjne jak i innowacyjne. Wydana została publikacja "Bieszczadzki Park Narodowy i Park Narodowy Połoniny - osobliwości przyrodnicze i kulturowe" w trzech wersjach językowych: wersja językowa polska: 1000 szt., wersja słowacka - 1000 szt. i wersja angielska - 1000 szt. Publikacja ma charakter popularno-naukowy, bogato ilustrowana i atrakcyjnie wydana pod względem graficznym. Wykonano również ofertę edukacyjną w języku polskim i słowackim, która przyczyni się do wzmocnienia współpracy polsko-słowackiej i przybliży dziedzictwo przyrodnicze pogranicza. W ofercie znajduje się też program edukacyjny w formie filmów, które były emitowane na antenie telewizyjnej oraz udostępnione są na stronach internetowych obydwu parków narodowych.
  • Piękno zatrzymane w kadrze - polsko-słowacki plener i warsztaty fotograficzne wraz z przeglądem diaporam. Na obszarze Bieszczadzkiego Parku Narodowego i Parku Narodowego „Połoniny” na Słowacji odbywał się plener fotograficzny dla fotografów przyrody i kultury, zorganizowany na potrzeby utworzenia bazy zdjęć dla celów informacyjno-edukacyjnych. Plener połączony był z warsztatami fotograficznymi dla pracowników obydwu parków narodowych. W kilkudniowym fotoplenerze uczestniczyło 25 osób, w tym członkowie Związku Polskich Fotografów Przyrody, Stowarzyszenia Fotografów na Słowacji oraz pracownicy dwóch przygranicznych Parków Narodowych - Bieszczadzkiego i „Połoniny”. W trakcie pleneru odbył się pokaz diaporam i filmów przyrodniczych pokazujący piękno polskiego i słowackiego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. W pokazie wzięło udział łącznie 30 osób. Ze względu na obostrzenia sanitarne związane z pandemią Covid-19 plener miał charakter zamknięty, a prezentowane pokazy zostały udostępnione na stronie internetowej. Efektem pleneru jest baza zdjęć, stworzona dla celów informacyjno-edukacyjnych Bieszczadzkiego PN i PN „Połoniny” współpracujących od lat w ramach Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Zajęcia zainspirowały pracowników parków narodowych do bardziej świadomej fotografii i jej promocji, gdyż siła oddziaływania fotografii na odbiorców jest bardzo duża. Pracownicy parków narodowych mieli też możliwość skorzystania z praktycznych porad profesjonalnych fotografów, dotyczących zasad fotografowania - kompozycja, głębia ostrości, ekspozycja, itd.
  • W dolinie górnego Sanu - podniesienie atrakcyjności systemu ścieżek edukacyjnych na pograniczu polsko-słowackim. W Tarnawie Niżnej przy ścieżce w dolinie górnego Sanu zostało wykonane przenośne obserwatorium do obserwacji gwiezdnego nieba w formie niewielkiego obiektu drewnianego, zamykanego na klucz, z przesuwanym dachem do obserwacji nieba oraz z możliwością przechowywania zakupionego wyposażenia.

W ramach zadania wykonano również aplikację na smartfony BIESZCZADY & GÓRNY SAN, dostępną w polskiej, słowackiej i angielskiej wersji językowej, która pozwoli odkrywać przepiękne, dzikie tereny doliny górnego Sanu, wzdłuż polsko-ukraińskiej granicy. Zachwyci nie tylko miłośników przyrody, ale także wszystkich, którzy chcą poznać historię tych miejsc. Można wędrować ścieżkami przyrodniczo-historycznymi, odkrywać ślady dawnych mieszkańców wsi Beniowa, Sianki, czy Dźwiniacz Górny. W eksplorowaniu tych terenów pomogą piękne fotografie, panoramy sferyczne oraz modele 3D nieistniejących obiektów sakralnych, czy też dawnego dworu rodziny Stroińskich z Sianek. Dodatkową atrakcją są audiobooki przygotowane na ścieżki przyrodniczo-historyczne „W dolinie górnego Sanu” oraz „Tarnawa Niżna-Dźwiniacz Górny”. 

Zachęcamy do pobrania aplikacji mobilnej https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.amistad.treespot.dolinaGornegoSanu&hl=pl&gl=US  oraz obejrzenia materiałów filmowych z działań zrealizowanych w ramach projektu  https://www.youtube.com/watch?v=b_7X6GcZZmIhttps://www.youtube.com/watch?v=QkBqxDDuSxU&t=1s , https://www.youtube.com/watch?v=w0Vu55MrogQ

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030