Statystyka na rzecz rozwoju potencjału turystycznego i kulturowo-przyrodniczego Karpat
Beneficjent: Urząd Statystyczny w Rzeszowie
Partner słowacki: Urząd Statystyczny w Preszowie
Okres realizacji: 01.08.2018 -31.07.2019
Zrealizowana wartość projektu: 49 306,50 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 41 910,51 €,
Jak powszechnie wiadomo umiejętna analiz danych może w znacznym stopniu przyczynić się do rozwoju gospodarczego regionu, dlatego tez partnerzy projektu wyszli z inicjatywą wykorzystania danych statystycznych w rozwoju gospodarczym, a szczególnie w rozwoju turystyki. Przeprowadzone badania dały możliwość analizy potencjału turystycznego i kulturowego regionu. Poddano analizie atrakcyjność turystyczną i kulturowo-przyrodniczą pogranicza, m.in. natężenie ruchu na szlakach turystycznych, frekwencję w najważniejszych atrakcjach turystycznych, gospodarkę turystyczną oraz liczbę i rodzaj obiektów noclegowych. Informacje te są nie tylko szansą na opracowanie długoterminowych strategii rozwoju, ale także kolejnych projektów, mających na celu rozwój społeczno-gospodarczy polsko-słowackiego pogranicza.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Przeprowadzenie badań dotyczących atrakcyjności turystycznej i kulturowo-przyrodniczej Pogranicza. W ramach zadania zostały przeanalizowane kluczowe obszary badawcze, tj. natężenie ruchu na szlakach turystycznych, frekwencja w najważniejszych atrakcjach turystycznych, muzeach, instytucjach kultury, frekwencja na zorganizowanych imprezach turystycznych i kulturalnych odbywających się na terenie pogranicza, gospodarka turystyczna, liczba i rodzaj obiektów noclegowych, korzystający z noclegów w obiektach noclegowych. Dodatkowo przeprowadzono badanie sondażowe wśród turystów odwiedzających ten obszar na dworcach, lotnisku oraz w innych miejscach o dużym nasileniu ruchu turystycznego. Ponadto zostały przeprowadzone badania jakościowe z przewodnikami wycieczek jako informatorami kluczowymi. Wyniki przeprowadzonych analiz i badań ankietowych wykorzystano do opracowania podręcznika kompendium wiedzy o potencjale turystycznym i kulturowym regionu.
- Organizacja spotkań informacyjno-konsultacyjnych partnerów projektów z przedstawicielami samorządów na Pograniczu. Zorganizowane zostały 4 spotkania w Polsce i na Słowacji. Uczestniczyli w nich partnerzy projektu, eksperci z dziedziny turystyki i kultury, jak również osoby mające wpływ na kształtowanie polityki regionalnej w regionie. Na spotkaniach omawiano m.in. ramy współpracy, wyniki badań wśród turystów i przewodników turystycznych, formę i układ podręcznika metodologicznego, zakresy szkoleń dla samorządów oraz finalnie przygotowane produkty w postaci podręcznika oraz filmu instruktażowego.
- Przygotowanie podręcznika metodologicznego i filmu instruktażowego dla samorządowców. Opracowany podręcznik metodologiczny stanowi kompendium wiedzy o badaniach z zakresu kultury i turystyki i możliwości ich wykorzystania do opracowania strategii rozwoju regionalnego po obu stronach granicy, natomiast filmik instruktażowy pokazuje w jaki sposób korzystać z dostępnych baz danych zawierających informacje nt. bazy turystycznej i korzystających z noclegów, odwiedzających instytucje kulturalne w poszczególnych regionach. Odbiorca krok po kroku jest instruowany w jaki sposób wyszukać interesujące go zagadnienia i informacje i przygotować zestawienia służące przeprowadzeniu analizy.
- Organizacja ogólnopolskiej konferencji pn. „Statystyka w turystyce karpackiej”. Tematyka konferencji miała na celu ukazanie roli statystyki publicznej w ocenie przebiegu procesów społeczno-gospodarczych mających wpływ na zagospodarowanie turystyczne i wykorzystanie potencjału przyrodniczo-kulturowego pogranicza polsko-słowackiego. Konferencja była również okazją do dyskusji oraz wymiany poglądów i doświadczeń przedstawicieli władz samorządowych, służb statystyki publicznej, środowiska naukowego oraz organizacji turystycznych na temat możliwości utworzenia obserwatorium turystycznego Karpat wspomagającego funkcjonowanie rynku turystycznego w regionie. W konferencji uczestniczyło 101 osób z Polski i Słowacji.
- Przeprowadzenie cyklu szkoleń dla przedstawicieli samorządów. Zorganizowano cztery spotkania szkoleniowe (po 2 spotkania w Polsce i na Słowacji) dotyczące umiejętności korzystania z zasobów danych dot. kultury i turystyki. W trakcie szkoleń uczestnicy zostali zapoznani z przygotowanymi materiałami i przeszkoleni w zakresie wyszukiwania danych w bazach danych (m.in. z wykorzystaniem banków danych BDL, Strateg, bazy Eurostat oraz danych ze strony Urzędu Statystycznego Republiki Słowackiej, itd.). Ponadto zostali zapoznani z filmem instruktażowym i podręcznikiem metodologicznym. W cyklu szkoleń uczestniczyło 100 osób.
Zachęcamy do zapoznania się z opracowanym podręcznikiem oraz filmem instruktarzowym