Spojrzenie w przeszłość – dziedzictwo historyczno-kulturowe Krosna i Presova
Beneficjent: Gmina Miasto Krosno
Partner słowacki: Mesto Prešov
Okres realizacji: 01.06.2018 – 30.11.2019
Zrealizowana wartość projektu: 111 566,56 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 94 831,57 €,
Dzięki realizacji projektu w samym centrum zespołu staromiejskiego Krosna jako pokrywa studni została usytuowana nowa atrakcja - makieta - model historyczny miasta z przełomu XVI i XVII w. Po stronie słowackiej dla odwiedzających miasto, stworzona została multimedialna aplikacja oraz tzw. wirtualna rzeczywistość za pośrednictwem których w interaktywnej formie przekazywane są informacje o historii, ważnych wydarzeniach, zabytkach czy samym mieście. Zrealizowano także lekcje historyczne dla dzieci i młodzieży ze szkół w Krośnie i Presovie z zakresu historii i kultury miasta w ramach których przeprowadzono konkursy pn. „Spojrzenie w przeszłość – dziedzictwo kulturowe Krosna i Presova”. Efekty projektu niewątpliwie wpłynęły na zwiększenie atrakcyjności turystycznej Krosna i Presova m.in. dzięki poszerzeniu oferty turystycznej (prezentującej historię obu miast) i przestawieniu jej w innowacyjny i zachęcający sposób.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Rozbudowa oferty turystyczno-historycznej w Krośnie – w ramach zadania wykonano makietę renesansowego Krosna, która jest usytuowana w centrum zespołu staromiejskiego Krosna jako pokrywa studni stojącej na krośnieńskim rynku. Jest to przestrzenny model historycznego miasta z przełomu XVI i XVII w., odzwierciedlający jego wizerunek zamieszczony w słynnym dziele Brauna i Hogenberga tj. Miasta Świata. Model posiada część opisową w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej oraz słowackiej. Dzięki informacjom w alfabecie Braille'a makieta jest przystosowana dla osób niewidomych i niedowidzących.
- Lekcje historyczne w Krośnie. Zorganizowany został cykl zajęć z zakresu historii i kultury miasta dla dzieci i młodzieży z krośnieńskich szkół. Zajęcia prowadzone były przez przewodnika w obszarze staromiejskim z wykorzystaniem makiety i mapki Krosna. W ramach lekcji zorganizowano konkurs pn. „Spojrzenie w przeszłość – dziedzictwo kulturowe Krosna i Presova”. Prace przygotowywane zostały przez klasy z poszczególnych szkół podstawowych. Autorzy najwyżej ocenionej pracy w nagrodę pojechali na wycieczkę z przewodnikiem do Presova.
- Stworzenie aplikacji multimedialnej” Interaktywny przewodnik po Preszowie - w ramach zadania opracowano multimedialną aplikację na urządzenia mobilne oraz tzw. wirtualną rzeczywistość (okulary 3D, projekcja 3D), za pośrednictwem których w interaktywnej formie jest możliwe przekazanie informacji o historii, ważnych wydarzeniach, zabytkach czy samym mieście. Użytkownik smartfonu/tabletu ma możliwość wyboru określonego etapu historycznego związanego z danym miejscem i obejrzeć go w panoramie 360°. Aplikacja daje możliwość pogłębienia swojej wiedzy poprzez aktywną edukację, z kolei dzięki okularom 3D istnieje możliwość wizualizacji modeli, obejrzenia materiałów wideo i animacji, co dodatkowo uatrakcyjnia całość procesu przyswajania wiedzy o historii Presova.
- Lekcje historyczne w Presovie. Zorganizowany został cykl wykładów z historii i kultury miasta dla dzieci i młodzieży z 12 szkół preszowskich. Wykłady zostały przeprowadzone pod kierownictwem przewodnika i przy wykorzystaniu interaktywnej aplikacji mobilnej. W ramach wykładów zorganizowano konkurs pn. „Spojrzenie w przeszłość – dziedzictwo kultury Krosna i Preszowa”. Prace zostały wykonane przez klasy z poszczególnych szkół, a autorzy najlepiej ocenionych pojechali na wycieczkę z przewodnikiem do partnerskiego Krosna.
Zachęcamy do obejrzenia materiałów o zrealizowanym mikroprojekcie wyemitowanych w: