Karpacki
img

Beneficjent: Ośrodek Kultury w Dukli

Partner słowacki: Podduklianské osvetové stredisko vo Svidníku

Okres realizacji: 01.04.2017 – 31.03.2018

Zrealizowana wartość projektu: 44 712,99 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 38 006,02 €,

Ochrona tradycji i obyczajów, wymiana doświadczeń artystycznych wynikających z dziedzictwa kulturowego obszaru pogranicza, ukazanie cech wspólnych w kulturze i sztuce oraz poszerzenie i zacieśnienie istniejących stosunków sąsiedzkich - to cele jakie przyświecały realizacji mikroprojektu. W ramach mikroprojektu zorganizowano szereg działań miękkich, które to pozwoliły spopularyzować kulturę i tradycje pogranicza, ocaliły od zapomnienia spuściznę przodków i dały możliwość poznania współczesnych przejawów sztuki (śpiewu, tańca, rękodzieła, rzeźby, malarstwa, lokalnego jadła). Podjęte inicjatywy artystyczne pozwoliły na odkrycie wspólnych cech kultur pogranicza polsko-słowackiego.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Organizacja cyklu siedmiu warsztatów artystyczno - rękodzielniczych mających na celu przybliżenie różnych przejawów kultury polskiej i słowackiej, ochronę dziedzictwa oraz aktywizację mieszkańców i artystów z obszaru pogranicza. Przeprowadzone zostały warsztaty związane z tradycjami Wielkanocnymi Polski i Słowacji pn. „Warsztaty pisania jaj w tradycji polskiej i słowackiej”, „Koronkarstwo w tradycji słowackiej” i „Wspólne świąteczne śniadanie – czyli warsztaty, pokaz i degustacja wielkanocnego jadła regionalnego w tradycji polsko - słowackiej”. Następnie zorganizowane zostały „Warsztaty cymbalistów”, „Warsztaty regionalnego tańca ludowego dla dzieci” oraz „Warsztaty twórcze”. Ostatnim z cyklu siedmiu warsztatów było spotkanie pn. „Wspólnie kolędujmy” skierowane do zespołów muzycznych, czego efektem jest płyta z kolędami w języku polski i słowackim,
  • Plenery artystyczne: malarski i rzeźbiarski oraz wydanie katalogu poplenerowego.  Zarówno plener malarski jak i rzeźbiarski odbyły się w Dukli z udziałem 16 artystów malarzy i 16 artystów rzeźbiarzy z Polski i Słowacji. Obrazy i rzeźby powstałe w czasie plenerów zostały zaprezentowane podczas wernisaży poplenerowych. Celem zadania była wymiana doświadczeń artystycznych, zaciśnięcie istniejących stosunków sąsiedzkich oraz rozpowszechnienie sztuki terenu pogranicza. Drugą część zadania stanowiło wydanie katalogu poplenerowego, w którym zostały zamieszczone prace artystów, a także opisy w języku polskim i słowackim. Publikacja stanowi wizytówkę regionu oraz ukazuje warsztat artystyczny twórców z Polski i Słowacji.
  • Spotkania z kulturą Słowiańską, w ramach których odbyły się 3 koncerty/spektakle przedstawiające tradycyjną kulturę Słowiańską. Wydarzenie pn. „Dzień słowacki” odbyło się w Dukli podczas którego można było zobaczyć m.in. występy 3 zespołów ludowych ze Słowacji oraz spróbować tradycyjnej kuchni słowackiej. Kolejne wydarzenie pn. „Obrzęd Bożonarodzeniowy z okolic Dukli na Słowacji” odbyło się z udziałem zespołu ludowego z Gminy Dukla w Svidniku. Z kolei po stronie polskiej odbył się „Obrzęd Bożonarodzeniowy ze Słowacji”, podczas którego wystąpił zespół ludowy ze Słowacji, po czym nastąpiło wspólne kolędowanie. Jednym z głównych celów zorganizowanych wydarzeń było kultywowania tradycji i zwyczajów terenu pogranicza oraz pokazanie podobieństw w kulturze polskiej i słowackiej.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030