Karpacki
img

Rozwój potencjału turystycznego powiatu jasielskiego i okresu Svidník

Beneficjent: Powiat Jasielski

Partner polski: Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku

Okres realizacji: 01.08.2020 – 31.12.2021

Zrealizowana wartość projektu: 46 307,21 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 39 361,12 €

Nowe oraz zmodernizowane szlaki wraz z infrastrukturą rekreacyjną po obydwu stronach granicy to namacalne efekty zrealizowanego projektu. Partnerzy wspólnie postawili sobie za cel zwiększenie atrakcyjności obszaru pogranicza polsko-słowackiego. Po stronie słowackiej zmodernizowano szlak niebieski od Roztok w kierunku granicy z Polską oraz odcinek szlaku czerwonego od szlaku niebieskiego z Roztok do miejsca połączenia z nowo powstającym szlakiem żółtym. Po stronie polskiej utworzono nowy pieszy turystyczny szlak żółty oraz ścieżkę przyrodniczą. Oprócz działań inwestycyjnych, zrealizowano również szereg działań miękkich w postaci konferencji, konkursów i warsztatów podczas których młodzież uzyskała kwalifikacje w dziedzinie filmu i fotografii.

 

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Modernizacja szlaku niebieskiego i czerwonego po stronie słowackiej wraz z infrastrukturą rekreacyjną (turystyczną). Po stronie słowackiej zmodernizowano szlak niebieski od Roztok w kierunku granicy z Polską na odcinku 2 km oraz odcinek szlaku czerwonego na odcinku 1 km wzdłuż granicy, od szlaku niebieskiego z Roztok do miejsca połączenia z nowo powstającym szlakiem żółtym. Prace polegały m.in. na oczyszczeniu i uzupełnieniu znakowania. Do dyspozycji oddano stojaki na rowery, toalety, przechowalnię bagażu i sprzętu oraz altanę z ławkami i stołem w celu spożycia posiłków regeneracyjnych i zapewnienia bezpiecznego miejsca do odpoczynku.
  • Warsztaty edukacyjne z zakresu filmu i fotografii oraz wystawa fotograficzno-filmowa, promujące dziedzictwo zostały zorganizowane po stronie słowackiej. W warsztatach uczestniczyło 10 osób ze Słowacji, natomiast z uwagi na panujące obostrzenia związane z pandemią osoby z Polski mogły uczestniczyć w warsztatach on-line. Uczestnicy zdobyli podstawowe informacje na temat pracy z aparatem, z kolei część praktyczna koncentrowała się na fotografii przyrodniczej, architekturze i astrofotografii. Dorobkiem warsztatu jest seria wysokiej jakości fotografii oraz film dokumentalny. Wystawa zdjęć została zorganizowana w przestrzeni wystawienniczej POS w Svidníku.
  • Utworzenie nowego turystycznego szlaku pieszego (żółtego) oraz ścieżki przyrodniczej po stronie polskiej wraz z infrastrukturą rekreacyjną. Początek szlaku i ścieżki znajduje się przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej. Wyznakowano 4 km nowego żółtego szlaku turystycznego w kierunku granicy państwa i połączono go ze szlakiem czerwonym (granicznym). Na długości 6,5 km została wyznakowana ścieżka przyrodniczo-edukacyjna biegnąca wzdłuż trasy nowego szlaku (żółtego), następnie odchodzi przez las w kierunku zachodnim do parkingu i dalej wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 992. Na trasie znajdują się tablice z informacjami o faunie i florze, dziedzictwie kulturowym i historii związanej z tymi miejscami. Dla zapewnienia niezbędnego standardu turystom, wykonana została stosowna infrastruktura rekreacyjna tj.: altana z ławkami i stołem oraz grill, w celu spożycia posiłków regeneracyjnych.
  • Warsztaty edukacyjne z zakresu filmu i fotografii, promujące dziedzictwo zostały zorganizowane również po stronie polskiej. W warsztatach uczestniczyło 10 osób z terenu powiatu jasielskiego. Ze względu na sytuację pandemiczną grupa ze Słowacji uczestniczyła w zajęciach online. Po zakończeniu warsztatów odbyło się podsumowanie w formie wykładu na temat doświadczeń zdobytych w trakcie prowadzonych warsztatów z uwzględnieniem zakresu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego powiatu jasielskiego z przekazem on-line na Słowację.
  • Konkursy fotograficzne i międzykulturowy – lingwistyczny oraz Konferencja „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze pow. jasielskiego i okresu Svidnik”. Łącznie przeprowadzono 3 konkursy, w których uczestniczyło 97 osób. Dwa konkursy fotograficzne: „Przyroda powiatu jasielskiego i okresu Svidnik” oraz „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze powiatu jasielskiego i okresu Svidnik” dla dwóch kategorii wiekowych (uczniów szkół podstawowych oraz uczniów szkół średnich po obu stronach granicy) i konkurs drużynowy „Międzykulturowo – lingwistyczny” (skierowany dla szkół średnich powiatu jasielskiego i okresu Svidnik). Podczas zorganizowanej konferencji uczestnicy wysłuchali prelekcji dot. dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego powiatu jasielskiego i okresu Svidnik oraz Fitoterapi. W ramach Konferencji podsumowano projekt oraz zaprezentowano jego efekty. W konferencji uczestniczyło łącznie 81 osób.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030