Karpacki
img

Rowerem przez pogranicze - przyroda, kultura i historia na dwóch kółkach

Beneficjent: Magurski Park Narodowy z siedzibą w Krempnej

Partner polski: Obec Nižna Polianka

Okres realizacji: 01.10.2020 – 31.12.2021

Zrealizowana wartość projektu: 45 660,02 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 39 582,57 €

Sympatycy wycieczek rowerowych i podziwiania przyrody koniecznie muszą odwiedzić Magurski Park Narodowy, w którym wyznaczona została ścieżka rowerowa "Nieznajowa" i wyposażona w niezbędną infrastrukturę turystyczną. Dodatkowo w ramach projektu wyeksponowane zostały elementy kulturowe (kapliczki i przydrożne krzyże, studnia z żurawiem, panele interpretacyjne). Z całą pewnością przyciągnie to nowych turystów z Polski i Słowacji. Podczas przemierzania parku na dwóch kółkach można również zobaczyć miniatury cerkwi na łemkowskich cmentarzach w Nieznajowej, Świerzowej Ruskiej Ciechani i Żydowskim. Małopolski „Winny szlak rowerowy” został połączony z podkarpackim szlakiem rowerowym „Na styku kultur”, którym turysta dotrze do Niżnej Polanki i dalej do Bardejowa. Turyści ze Słowacji, których z roku na rok w Parku jest więcej, mają możliwość dotarcia rowerem do Małopolski z wykorzystaniem nowo powstałej ścieżki rowerowej Nieznajowa lub już funkcjonującej ścieżki rowerowej Świerzowa Ruska.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Utworzenie i wyposażenie ścieżki rowerowej w małą architekturę. W ramach zadania wyznakowano ścieżkę rowerową „Nieznajowa” łączącą „Winny szlak rowerowy” (od jez. Rożnowskiego do Koniecznej) - ze szlakiem rowerowym „Na styku kultur” (Jasło -przełęcz Beskid i dalej na Słowacji - aż po Bardejow) na odcinku 2,4 km. Ścieżka została wyposażona w małą architekturę: wybudowano wiatę ogniskową, wykonano i zamontowano: ławy (3 szt.), stojak rowerowy (1 szt.), tablice dwustronne (2 szt.), tablice informacyjne i promocyjne (1 kpl.), zabezpieczono studnie poprzez obudowanie jej drewnianymi belkami oraz zamontowano pokrywę i żurawia studziennego, wykonano również tabliczki.
  • Powstanie małej architektury wraz z modernizacją obiektów dziedzictwa kulturowego. Na ścieżce "Nieznajowa" postawiono trzy przezroczyste tablice tzw. panele interpretacyjne, wykonane na podstawie archiwalnych fotografii, przedstawiające wieś Nieznajowa. Każdy z nich przedstawia część nieistniejącej już wsi i jej otoczenia. Stojąc w wyznaczonym punkcie przed panelem widzimy jaki widok roztaczał się dawniej z tego miejsca. Krajobraz naturalny za panelem idealnie wpasuje się w elementy nadrukowane na przeźroczystym panelu, tworząc swoisty, częściowo żywy obraz. Wyremontowano również krzyże i wymieniono ich ogrodzenie. Na tym nie koniec, bowiem na podstawie archiwalnych zdjęć wykonane zostały modele cerkwi w skali 1:15. Modele posadowione są na ociosanych bryłach piaskowca obok fundamentów nieistniejących już cerkwi na terenie Parku (Świerzowa Ruska, Żydowskie i Ciechania) oraz na cmentarzu w Nieznajowej Gmina Sękowa.
  • Działania informacyjne i promocyjne. Na początku realizacji projektu zorganizowano spotkanie informacyjne przeznaczone dla instytucji i organizacji potencjalnie zainteresowanych szczegółami dotyczącymi działań projektowych. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemia koronawirusa spotkanie odbyło się w formule online, podczas którego wystąpiło 4 prelegentów. Na zakończenie realizacji projektu odbył się rajd rowerowy, którego trasa uwzględniała nowo powstałą ścieżkę. Z uwagi na obostrzenia związane z pandemią, trasy rajdu były różne i można je było przebyć indywidualnie, bądź w małych grupach. Za przejechanie trasy można było otrzymać pakiet pamiątkowy, w którego skład wchodziły: plecak, koszulka, zestaw narzędzi rowerowych, bidon oraz okolicznościowa odznaka. Potwierdzeniem przejechania trasy był ślad GPS oraz zdjęcia z minimum 5 punktów kontrolnych. Przygotowanych 100 pakietów pamiątkowych zostało rozdanych uczestnikom rajdu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030