Karpacki
img

Przywrócić zapomniane - wspólna historia pogranicza polsko-słowackiego

Beneficjent: Powiat Krośnieński

Partner słowacki: Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku

Okres realizacji: 01.03.2021 – 31.07.2022

Zrealizowana wartość projektu: 42734,49 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 36324,38 €

Dom Wczasów Dziecięcych, położony w uzdrowiskowej gminie Rymanów na styku kultur i tradycji, jest stworzony do aktywnego wypoczynku połączonego z poznawaniem bogactwa tej ziemi. Zrealizowany mikroprojekt przyczynił się do ożywienia placówki oraz wykorzystania potencjału turystycznego i przywrócenia historii związanej z tym miejscem. W rezultacie na terenie Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju zaadaptowano pomieszczenia z przeznaczeniem na salki muzealne, w których prowadzone były warsztaty przyrodnicze, historyczne, sportowe dla dzieci i młodzieży w ramach Kolonii lwowskich.  Przypomniana została również historia Łemków żyjących niegdyś w okolicach.

 

  • Modernizacja infrastruktury turystycznej na transgranicznym szlaku po stronie polskiej polegała na remoncie i adaptacji pomieszczeń w budynku Domu Wczasów Dziecięcych w Rymanowie Zdroju. Powstały salki muzealne z przeznaczeniem na prowadzenie zajęć na zorganizowanych tzw. „Koloniach Lwowskich” (salka przyrodnicza -poświęcona lecznictwu uzdrowiskowemu z wykorzystaniem ziołolecznictwa, które było stosowane podczas dawnych tzw. „Lwowskich kolonii”, salka poświęcona kulturze łemkowskiej oraz salka tzw. szkolna z czasów dawnych kolonii). W salkach zorganizowane zostały zajęcia kolonijne.
  • Zorganizowane zostały 3 turnusy tzw. „Lwowskich Kolonii” odzwierciedlających pierwsze kolonie, w których uczestniczyło po 24 osoby tj. 12 osób z Polski z terenu Powiatu Krośnieńskiego i 12 osób ze Słowacji. Każdy z turnusów trwał 3 dni. Dzieci wraz z opiekunami uczestniczyły w zajęciach przyrodniczych podczas których sadzili zioła, poznali ich wykorzystanie na co dzień, zajęcia poświęcone były również zagadnieniom związanym z ekologią. Zajęcia historyczne poświęcone były dziedzictwu historyczno-kulturowemu tj. kulturze Łemkowskiej obszaru pogranicza. Dzieci poznały historię miejsca i ludzi od czasów ubiegłego wieku. Ponadto zostały zrealizowane również zajęcia sportowe i kulinarne pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch". Z uwagi na panującą wówczas pandemię koronawirusa uczestniczy mieli okazję wziąć udział w zajęciach poświęconych działaniom w zakresie przeciwdziałania pandemii. W nawiązaniu do dawnych „Lwowskich Kolonii” dzieci poznały znaczenie ziołolecznictwa, które było popularne w tamtych czasach. Pierwsze Kolonie organizowała w Rymanowie -Zdroju hrabina Potocka. 
  • Wieczór biesiady łemkowskiej – wspólnie pracujemy, muzykujemy i biesiadujemy uczymy się pieśni łemkowskiej po stronie słowackiej został zorganizowany we wrześniu 2021 r. Uczestnicy wydarzenia (50 osób z Polski i Słowacji) mieli okazję wziąć udział w żywej lekcji historii, podczas której przedstawiona została historia kultury Łemkowskiej na pograniczu polsko słowackim. Wystąpił zespół Łemkowski. Partnerzy wspólnie przygotowali potrawy z dawnych lat oraz uczyli się pieśni Łemkowskich. Biesiada odbyła się w Svidniku w skansenie Łemkowskim i siedzibie Partnera.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030