

Przez górkę do sąsiada
Beneficjent: Gmina Dukla
Partner słowacki: Obec Vyšná Pisaná
Okres realizacji: 01.04.2017 – 31.03.2018
Zrealizowana wartość projektu: 41 975,24 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 35 678,95 €,
Dzięki realizacji projektu zmodernizowany został szlak żółty po obu stronach granicy, co niewątpliwie przyczyniło się do zwiększenia jego atrakcyjności. Po stronie polskiej na terenie Olchowca z części żółtego szlaku pieszego wydzielona została ścieżka przyrodniczo-kulturowa "Olchowiec" i poszerzona o dodatkową część nową (dotyczącą dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego), tak aby miała kształt pętli. Ścieżka przyrodnicza została połączona z żółtym szlakiem po stronie słowackiej przez Baranie ("górka"). Szlak żółty po stronie słowackiej został zmodernizowany do miejscowości Vyšna Pisana i połączony ze szlakiem czerwonym (słowacki szlak graniczny). Aby uatrakcyjnić turystom piesze wycieczki szlak i ścieżkę wyposażono w infrastrukturę turystyczną: tablice informacyjne, ławki, miejsce na ognisko z ławkami, kierunkowskazy. Dodatkowo stworzony został mobilny przewodnik zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej dzięki któremu odkrywanie atrakcyjnych miejsc i edukacja przyrodniczo-historyczną w terenie jest dużo bardziej atrakcyjne dla turysty.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Modernizacja szlaku żółtego po stronie polskiej. Z części szlaku żółtego wydzielona została ścieżka przyrodniczo-historyczną "Olchowiec" i poszerzona o dodatkową część - tak aby miała kształt pętli o długości 11, 5 km. Ścieżka przyrodniczo- historyczna została połączona z żółtym szlakiem po stronie słowackiej przez Baranie ("górka") i stanowi część polską utworzonego transgranicznego szlaku turystycznego. Na zmodernizowanym szlaku, który rozpoczyna się w Olchowcu przy Domu Ludowym powstała infrastruktura towarzysząca: punkt "Parkuj i jedź", tablice informacyjne, niezadaszone miejsca na ognisko z ławkami, numerowe punkty przystankowe, drogowskazy, kładki przez jary oraz drewniane ławki bez fundamentów. Ścieżka na całej swojej długości tj. 11,5 km została oznakowana czarnym znaczkiem.
- Modernizacja szlaku żółtego po stronie słowackiej. Od granicy państwa ze szczytu /Baranie - Stavok/ do miejscowości Vyšná Pisaná na dłogości 7 km został zmodernizowany szlak żółty i połączony ze szlakiem czerwonym. Wyposażony został w znaki, kierunkowskazy i infrastrukturę towarzyszącą: miejsce na ognisko z ławkami i dwie tablice informacyjne, ławy wolnostojące. W celu promocji szlaku i gminy Vyšná Pisaná została wydana broszura informacyjna.
- Stworzenie mobilnego przewodnika po stronie polskiej składającego się z 15 przystanków na wirtualnej ścieżce, który umożliwia turystom niezorganizowanym (rodziny, grupy przyjaciół, uczniowie, etc.), a także turystom zorganizowanym odkrywanie atrakcyjnych miejsc i edukację przyrodniczo-historyczną w terenie. Umieszczone zostały nadajniki radiowe wykorzystujące technologię Bluetooth na każdym przystanku co uatrakcyjnia przejście 11,5 kilometrowego odcinka ścieżki "Olchowiec". Poprzez stworzenie jej wirtualnej wersji odwiedzający i turyści z całego świata mogą się odpowiednio wcześniej zapoznać z tym tematem. Na każdym przystanku zamontowany został nadajnik wysyłający do smartfona rozszerzone informacje i ciekawostki dotyczące danego punktu na trasie. Przygotowana została także wersja językowa słowacka i angielska (streszczenia).
- Stworzenie mobilnego przewodnika po stronie słowackiej w wersji trójjęzycznej (j. słowacki, polski i angielski) umożliwiającego podobnie jak po stronie polskiej odkrywanie atrakcyjnych miejsc i edukację przyrodniczo-historyczną w terenie. Umieszczone zostały nadajniki radiowe wykorzystujące technologię Bluetooth na odcinku 7 kilometrów żółtego szlaku. Poprzez stworzenie wirtualnej wersji ścieżki odwiedzający i turyści z całego świata mogą się odpowiednio wcześniej zapoznać z tym tematem.
- Wydarzenie promujące modernizację szlaku i wytyczenie ścieżki przyrodniczo-kulturowej "Olchowiec" polegało na wspólnym przejściu uczestników przez fragment szlaku transgranicznego i całą pętlę ścieżki "Olchowiec". W otwarciu ścieżki uczestniczyło 102 osoby z Polski i Słowacji dla których organizatorzy przygotowali materiały i gadżety promujące nowy transgraniczny szlak.
Zapraszamy do:
Posłuchania audycji w Radio Rzeszów o działaniach realizowanych w ramach mikroprojektu
Obejrzenia materiału wyemitowanego w TVP 3 Rzeszów
Zapoznania się z Przewodnikiem po ścieżce przyrodniczo-historycznej