Karpacki
img

Przedsiębiorcze pogranicze – polsko-słowacka inicjatywa edukacyjna

Beneficjent: Zespół Szkół Kształcenia Ustawicznego w Krośnie

Partner słowacki: Hornošarišské osvetové stredisko (HOS) Bardejov

Okres realizacji: 01.07.2017-30.06.2018

Zrealizowana wartość projektu: 84 287,62 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 71 644,47 €,

Projekt był polsko-słowacką inicjatywą edukacyjną, bazującą na działaniach szkoleniowych nakierowanych na maksymalne wykorzystanie potencjału obszaru, dostosowanych do faktycznych potrzeb oraz bazującą na nowatorskich rozwiązaniach i nowoczesnej technologii (szkolenia e-learningowe, Blended Learning). W ramach projektu stworzono i wykorzystano do nauki przedsiębiorczości dwie w pełni wyposażone firmy symulacyjne w ZSKU w Krośnie i SK w HOS Bardejov oraz wykorzystano podczas zajęć symulowaną współpracę pomiędzy nimi, co stanowiło innowację oraz nową jakość nie mającą dotychczas swojego odpowiednika. Połączenie szkoleń stacjonarnych i e-learningowych do edukacji zawodowej miało pozytywny wpływ na promowanie korzyści wynikających z kształcenia ustawicznego i zainteresowania samozatrudnieniem.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Działania szkoleniowe w Polsce oraz stworzenie firmy symulacyjnej. W ramach zadania opracowane zostały materiały szkoleniowe z zakresu przedsiębiorczości do wykorzystania podczas kursów prowadzonych po obu stronach granicy oraz przeprowadzono zajęcia w Krośnie. Uczniowie wzięli udział w trzech kursach (składających się z szkolenia stacjonarnego i e-learningowego) oraz indywidualnym doradztwie zawodowym.  W ZSKU w Krośnie powstała w pełni wyposażona firma symulacyjna i przy jej wykorzystaniu prowadzone były symulacje działania przedsiębiorstwa handlowo-usługowego. W ramach zadania przeszkolonych zostało 256 uczniów z Polski i Słowacji.
  • Działania szkoleniowe na Słowacji oraz stworzenie firmy symulacyjnej. Podobnie jak po stronie polskiej opracowano materiały szkoleniowe z zakresu przedsiębiorczości do wykorzystania podczas prowadzonych kursów. Zostały przeprowadzone zajęcia w Bardejovie. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w trzech kursach (składających się z szkolenia stacjonarnego i e-learningowego) oraz indywidualnym doradztwie zawodowym. W HOS Bardejov powstała również w pełni wyposażona firma symulacyjna i przy jej wykorzystaniu prowadzone były symulacje działania przedsiębiorstwa handlowo-usługowego. W ramach zadania przeszkolonych zostało 256 uczniów z Polski i Słowacji.
  • Działania informacyjne wraz z wymianą dobrych praktyk polegały na organizacji spotkania warsztatowego z udziałem zespołu projektowego, kierownictwa i personelu instytucji partnerskich. Skonfigurowana została platforma Moodle pod kątem zamieszczania na niej nowych kursów. Uruchomiona została również dwujęzyczna strona www zawierająca informację o zrealizowanym projekcie. Na koniec zorganizowano konferencję, podczas której zaprezentowane zostały informacje o przebiegu i efektach projektu oraz kursy na platformie Moodle. Omówiono bariery, potrzeby i potencjał rynku pracy na pograniczu polsko-słowackim oraz korzyści wynikające z nauki przedsiębiorczości i wykorzystywania nowoczesnych technologii. W konferencji uczestniczyło 84 osoby z Polski i Słowacji.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030