Karpacki
img

Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego regionu pogranicza polsko-słowackiego za pośrednictwem tras rowerowych Beneficjent: Nadleśnictwo Rymanów

Partner słowacki: Lesy Slovenskej republiky, štátny podnik Odštepný závod Vranov nad Topľou

Okres realizacji: 01.05.2017-31.05.2018

Zrealizowana wartość projektu: 115 563,96 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 93 780,15 €,

203 km transgranicznej trasy rowerowej powstało w wyniku projektu, którego celem było nakierowanie turystyki rowerowej w miejsca atrakcyjne pod względem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Po stronie polskiej trasa wynosi 150 km i biegnie przez najciekawsze tereny Beskidu Niskiego: Puławy, Posada Jaśliska, Jaśliska, Wola Niżna, Odrzechowa, a także przez nieistniejące już wioski takie jak: Wernejówka, Polany Surowiczne, Czeremcha. Z kolei trasa po słowackiej stronie znajduje się w granicach terenów Driečna, Vladiča, Staškovce, Makovce, Havaj, Malá Poľana, Miková, Rokytovce, Krásny Brod, Medzilaborce, Habura i Čertižné z dwoma przejściami do Polski, a jej odcinek to w sumie 53 km. Dodatkowo na trasie wybudowano 4 wiaty turystyczne, które mają pełnić funkcję wypoczynkową oraz rekreacyjną. Każda z nich wyposażona została w grill wewnętrzny, co pozwoli na piknikowanie niezależnie od warunków atmosferycznych. Ponadto przy każdej wiacie ustawiono stojak na rowery oraz tablicę informacyjną. Na trasie ustawione zostały także 3 inne tablice, informujące o walorach przyrodniczych i historycznych pogranicza.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Oznakowanie 203 km tras rowerowych wraz z budową infrastruktury towarzyszącej. Po stronie polskiej oznakowano 150 km tras rowerowych. Na trasie wybudowano 4 wiaty turystyczne (leśnictwa: Szachty, Szklary, Bukowica, Lipowiec). Są to obiekty wyposażone w grill wewnętrzny, co pozwoli na piknikowanie niezależnie od pogody. Wiaty oprócz funkcji odpoczynkowej i ochronnej np. przed deszczem spełniają funkcje rekreacyjne. Przy każdej z nich ustawiono stojak na rowery oraz tablice informacyjną i kosz na śmieci. Dodatkowo na trasie ustawiono 3 inne tablice informacyjne. Tablice informacyjne zawierają treści na temat walorów przyrodniczych i historycznych pogranicza w tym: Natura 2000, opisy nieistniejących wiosek łemkowskich, funkcji i znaczenia lasu oraz opis projektu. Wykonano także roboty ziemne. Prace wykonano na 4 odcinkach: Puławy - Budy, Puławy - Bukowica, Bukowica - Darów, Polański - Surowica. Po stronie słowackiej natomiast oznakowano 53 km tras rowerowych. Zostały wyrównane nierówności terenu, rozszerzono również jezdnię na 2,5–3,5 m oraz wybudowano dwa drewniane mostki. W ramach trasy rowerowej wybudowano 3 wiaty. Na trasie zostało także umieszczone jedno niezadaszone miejsce do odpoczynku oraz 4 stojaki na rowery. Trasa na całej długości została oznaczona odpowiednimi znakami i tablicami kierunkowymi dla orientacji rowerzystów. Posadowiono również tablice informacyjne (7 szt.) zawierające mapę trasy z oznaczonymi miejscami, ich lokalizacją na trasie i opisem dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
  • Organizacja konferencji otwierającej projekt w Puławach, w której uczestniczyło 50 osób w tym przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele lokalnej prasy, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, pracownicy biura informacji turystycznej, miłośnicy turystyki rowerowej. Dla uczestników konferencji przygotowana została terenowa prezentacja części cyklotrasy. Uczestnicy otrzymali również upominki promujące bezpieczną jazdę rowerową.
    Uroczyste otwarcie trasy połączone z rajdem rowerowym, w którym udział wzięli zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych, przedstawiciele lokalnej prasy, osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, pracownicy biura informacji turystycznej oraz miłośnicy turystyki rowerowej, leśnicy (łącznie 60 osób). Otwarcie rozpoczęło się po słowackiej stronie w miejscowości Driečna. Na jednym z wybudowanych miejsc wypoczynkowych zainicjowano otwarcie tras, następnie odbyło się uroczyste otwarcie pojedynczej trasy rowerowej. Po pierwszym przejeździe trasy dla uczestników przygotowany został posiłek przed odjazdem na kontynuację zadania po stronie polskiej.
  • Organizacja rajdu otwierającego trasę rowerową. Po polskiej stronie uczestnicy kontynuowali rajd po oznakowanej trasie rowerowej. Postoje odbyły się w miejscach wybudowania wiat. Zakończenie rajdu odbyło się w Puławach, gdzie w formie prezentacji przedstawiono zrealizowane w projekcie zadania.
     

Zachęcamy do obejrzenia materiałów filmowych dotyczących zrealizowanego mikroprojektu:

Materiał telewizji SK

Telewizja TVP3

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030