Karpacki
img

Promocja dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego pogranicza wśród młodzieży

Beneficjent: Powiat Rzeszowski

Partner słowacki: Mesto Svidnik

Okres realizacji: 01.08.2018 – 30.06.2019

Zrealizowana wartość projektu: 57 272,32 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 47 713,54 €,

Mimo że obszar pogranicza polsko-słowackiego należy do bardzo atrakcyjnych przyrodniczo terenów, to jednak coraz mniejszy odsetek młodzieży wybiera środowisko naturalne za miejsce wypoczynku i relaksu. Dlatego też zaplanowane w projekcie dwa obozy wędrowne po górach (jeden po stronie słowackiej - po górskich masywach Tatr Wysokich, drugi po stronie polskiej w Bieszczadach), a także cykl dziesięciu spotkań uczniów z podróżnikami stanowiły doskonałą formę popularyzacji aktywnego spędzania czasu w otoczeniu przyrody pogranicza polsko-słowackiego i przyczyniły się do wzbudzenia zainteresowania młodzieży dziedzictwem przyrodniczym. Dodatkowo zostały zorganizowane dwie imprezy plenerowe w Tyczynie i Svidniku poświęcone historii i dziedzictwu kulturowemu pogranicza oraz konferencja naukowa.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Organizacja dla młodzieży z Polski i Słowacji dwóch wspólnych obozów wędrownych po górach. Zadanie miało na celu popularyzację wśród młodzieży z powiatu rzeszowskiego i z miasta Svidnik aktywnego spędzania czasu w otoczeniu przyrody pogranicza. Młodzież przez 5 dni wędrowała po górskich masywach Tatr Wysokich po stronie słowackiej. W obozie udział wzięło 10 uczniów z Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Dynowie oraz 6 uczniów szkół partnera miasta Svidnik wraz z 2 opiekunami. Drugi, nieco krótszy, bo 3-dniowy obóz odbył się w polskiej części Bieszczadów. Uczestniczyło w nim 8 uczniów Zespołu Szkół Techniczno - Weterynaryjnych w Trzcianie oraz 11 uczniów szkoły średniej ze Svidnika na Słowacji wraz z 2 opiekunami.
  • Organizacja cyklu 10 spotkań uczniów z podróżnikami. W ramach zadania przeprowadzono dwugodzinne (2 x 45 min) spotkania dzieci i młodzieży, które poprowadził Pan Lukasz Łagożny, zdobywca w 2018 r. najwyższej góry świata Mount Everest. W ramach spotkań zaprezentowano film z przygotowań i wyprawy na Mount Everest, opowiadano o interesujących zdarzeniach i przygodach na różnych kontynentach, różnicach kulturowych, a także przedstawiono kilka najważniejszych zasad bezpiecznego podróżowania i eksploracji górskiej. Uczestnicy mieli także okazję obejrzeć, a nawet przymierzyć profesjonalny sprzęt do wspinaczek wysokogórskich, który został przyniesiony i omówiony przez podróżnika. 4 spotkania odbyły się w szkołach miasta Svidnik, a 6 w szkołach powiatu rzeszowskiego. W spotkaniach łącznie udział wzięło 200 uczniów.
  • Organizacja otwartych imprez plenerowych w Tyczynie i Svidniku pn. „Pogranicze dawniej i dziś”. W trakcie tych dwóch imprez uczestnicy mogli zapoznać się z historycznymi i aktualnymi fotografiami oraz filmami prezentującymi powiat rzeszowski i okres Presov. Prezentacja uzupełniona została porównawczymi danymi statystycznymi oraz wystawą dawnych regionalnych strojów i wyposażenia wojskowego. Oprócz historycznych filmów wyświetlanych na ekranie, bogatej wystawy fotografii, ubiorów i umundurowania z okresu ostatnich 100 lat terenu pogranicza polsko-słowackiego można było posłuchać występu zespołów ludowych. W imprezach uczestniczyć mógł każdy zainteresowany.
  • Organizacja Konferencji nt. promocji aktywności w środowisku dzieci i młodzieży. Podczas konferencji 4 ekspertów podzieliło się swoją wiedzą nt.  metod promocji aktywności dzieci i młodzieży w kierunku ich zainteresowania środowiskiem przyrodniczym, a także profilaktyce przeciwdziałania uzależnieniom i cyberprzemocy wśród młodych ludzi. W konferencji łącznie udział wzięło 107 osób z Polski i Słowacji (nauczyciele, pracownicy samorządowi oraz rodzice uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych).

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030