Karpacki
img

Poprawa jakości edukacji specjalistycznej i zawodowej Zespołu Szkół Nr 3 i Zespołu Szkół Nr 4 w Jaśle oraz Spojena Skola w Svidniku.

Beneficjent: Powiat Jasielski

Partner polski: Spojena Skola w Svidniku

Okres realizacji: 01.10.2019 – 30.10.2021

Zrealizowana wartość projektu: 20 444,21 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 17 377,56 €

Działania projektowe były odpowiedzią na rzeczywiste problemy transgranicznej edukacji specjalistycznej i zawodowej oraz transgranicznego rynku pracy. Uczniowie podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe oraz nabyli nowe kompetencje bezpośrednio związane z uzyskiwanymi zawodami w szkole, a także takie które są adekwatne do potrzeb transgranicznego rynku pracy.  Podniesienie kompetencji kluczowych niewątpliwie zwiększy możliwości dalszego rozwoju zawodowego.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Szkolenie „Barista” odbyło się w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle oraz w Spojena Skola w Svidniku. Podczas szkolenia, uczestnicy z grupy polskiej i słowackiej łączyli się między sobą on-line. Uczniowie nabyli wiedzę i praktyczne umiejętności dotyczące historii kawy i jej gatunków, metody zbierania kawy, obróbki, selekcji i magazynowania ziaren. Podczas części praktycznej nauczyli się sposobów parzenia oraz metod przygotowywania różnych rodzajów kaw. Po zakończeniu szkolenia uczniowie przystąpili do egzaminu i otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu w języku polskim, słowackim i angielskim.
  • Szkolenie "Carving fruit" odbyło się w Spojena Skola w Svidniku. Wzięli w nim udział uczniowie z ZS3 w Jaśle oraz uczniowie ze szkoły w Svidniku, którzy nabyli wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu wykonywania dekoracji z warzyw i owoców oraz dekoracji potraw i stołów bankietowych. Po zakończeniu szkolenia uczniowie przystąpili do egzaminu i otrzymali zaświadczenia o ukończeniu kursu w języku polskim, słowackim i angielskim.
  • Wizyta studyjna i warsztaty po stronie polskiej. W wizycie udział wzięło 15 uczniów zawodu technik obsługi turystycznej ZS Nr 4 w Jaśle, podczas której poznali zasoby turystyczne powiatu jasielskiego i krośnieńskiego (Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce, Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie, Karpacka Troja w Trzcinicy) oraz zostało im zaprezentowane praktyczne funkcjonowanie hotelu i restauracji „Imperial” w Jaśle. Z kolei warsztaty „Geografia turystyczna” odbyły się w ZS Nr 4 w Jaśle oraz w Spojena Skola w Svidniku. W warsztatach wzięło bezpośredni udział 15 uczestników z ZS Nr 4 w Jaśle oraz udział online 15 uczniów Akademii handlowej Spojena Skola w Svidniku.
  • Wizyta studyjna i warsztaty po stronie słowackiej. W wizycie udział wzięło 15 uczniów Akademii handlowej Spojena Skola w Svidniku, podczas której uczestnicy poznali zasoby turystyczne okolic Svidnika (Vyhliadková veža na Dukli, Skanzén ľudovej architektúry Svidník, Udolie smrti Kapišová, Aqua Rhutenia krytý bazén a kúpalisko Svidník) oraz zostało im zaprezentowane praktyczne funkcjonowanie hotelu i restauracji w Svidniku. Z kolei warsztaty „Marketing usług turystycznych” odbyły się w Spojena Skola w Svidniku oraz w ZS Nr 4 w Jaśle. W warsztatach wzięło bezpośredni udział 15 uczestników Akademii handlowej Spojena Skola w Svidniku oraz udział online 15 uczniów z ZS Nr 4 w Jaśle.
  • Warsztaty „Kompetencje kluczowe w edukacji specjalistycznej i zawodowej” odbyły się w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Ożennej. Ich celem było nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu znaczenia i stosowania kompetencji kluczowych w edukacji specjalistycznej i zawodowej oraz na rynku pracy. W warsztatach łącznie udział wzięło 60 uczniów z ZS Nr 4 w Jaśle, ZS Nr 3 w Jaśle, Akademii handlowej Spojena Skola w Svidniku oraz Akademii hotelarskiej Spojena Skola w Svidniku.

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego o zrealizowanych działaniach projektowych https://www.youtube.com/watch?v=fZsEpdTlyEI

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030