Polsko-słowackie podróże w czasie
Beneficjent: Gmina Zagórz
Partner słowacki: Mesto Medzilaborce
Okres realizacji: 01.06.2017 – 30.11.2018
Zrealizowana wartość projektu: 70 050,53 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 59 542,95 €,
Mając na uwadze potencjał kulturowy obydwu regionów, partnerzy projektu postanowili podjąć działania, aby wyeksponować i wypromować tak różnorodny obszar pogranicza wśród mieszkańców i turystów, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi. W ramach działań projektowych zrealizowano film w formie animacji wykorzystującej technologię 3D, przedstawiający rozwój dziejów Zagórza, ze szczególnym uwzględnieniem wątków wspólnych (uniwersalnych) dla regionu karpackiego, dodatkowo na Słowacji zorganizowano rekonstrukcję historyczną działań wojennych z okresu I wojny światowej na pograniczu, aby w atrakcyjnej formie przybliżyć wydarzenia, które miały miejsce na polsko-słowackim obszarze pogranicza. Wydana zostanie również publikacja książkowa z okazji 100-letniej rocznicy zakończenia pierwszej wojny światowej.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Opracowanie filmu wykorzystującego technologię 3D przedstawiającego rozwój dziejów Zagórza. Film zrealizowany został w formie animacji wykorzystującej technologię 3D i przedstawia rozwój dziejów Zagórza, ze szczególnym uwzględnieniem wątków wspólnych (uniwersalnych) dla regionu karpackiego. Do przygotowania filmu użyta została szeroka gama technik animacyjnych połączonych z nagraniami filmowymi, lektorem i podkładami muzycznymi. Tak przygotowany obraz stał się doskonałym narzędziem promocyjnym, które jest wykorzystywane zarówno do celów marketingowych jak i edukacyjnych. Z jednej strony film stanowi atrakcyjną formą przekazu zawierającą wydarzenia wspólne dla historii obu narodów, z drugiej zaś jest on konkretnym i nowatorskim narzędziem marketingowym.
- Rekonstrukcja walk z I. wojny światowej i wydanie publikacji. W związku z setną rocznicą zakończenia I wojny światowej, pierwszym działaniem mikroprojektu była rekonstrukcja historyczna walk z tego okresu na terenie miasta Medzilaborce w której wykorzystano pochodzące z epoki: samochód ciężarowy i działa oraz zorganizowano wojskowy polowy punkt opatrunkowy. Rekonstrukcji walk towarzyszyły różne inne wydarzenia: uroczyste złożenie wieńców pod pomnikiem „Delo“ na cmentarzu wojennym w czasu I wojny światowej, koncert muzyki wojskowej z tamtych czasów i muzyki ludowej z tego okresu związanej z tematyką wojenną, pokazy ówczesnej mody oraz scenek z życia, pokazy broni i ekwipunku, pokazy lotnicze, wystawy, wykłady historyków i badaczy, festiwal kuchni wojskowej, imprezy towarzyszące dla dzieci. W rekonstrukcji uczestniczyło ok. 2 000 osób. Wydana została również publikacja skupiająca się na ogólnej historii miasta od pierwszego pisemnego zapisu począwszy od pierwszej i drugiej wojny światowej do chwili obecnej. Książka koncentruje się na polsko-słowackich wydarzeniach, dziedzictwie kulturowym i naturalnym po obu stronach granicy.
- Organizacja konferencji podsumowującej projekt. Konferencja miała charakter otwarty z uwagi na zorganizowanie jej podczas uroczystości odsłonięcia Pomnika Nieznanego Konfederata w Zagórzu. Oprócz oficjalnie zaproszonych gości z Polski i Słowacji, w konferencji licznie uczestniczyli mieszkańcy Gminy Zagórz. Dzięki prezentacji produktów projektu w formie multimedialnej wszyscy mieli szansę zapoznać się z efektami realizacji projektu w postaci: wydarzenia na Słowacji jakim była rekonstrukcja walk z I wojny światowej, wydania publikacji książkowej przez Mesto Medzilaborce, oraz filmu z wykorzystaniem technologii 3D przygotowanego przez Gminę Zagórz.
Zachęcamy do obejrzenia: