Karpacki
img

Podróże między historią a współczesnością

Beneficjent: Gmina Besko

Partner słowacki: Klub vojenskej histórie a strelecký klub Hodošík, o.z.

Partner słowacki: Detská organizácia Fénix, o.z., Územná organizácia Snina

Okres realizacji: 01.07.2018 - 30.06.2019

Zrealizowana wartość projektu: 104 645,67 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 88 948,81 €,

Obecnie powraca „moda” na patriotyzm, a zainteresowanie militariami przeżywa swoisty renesans, dlatego też miłośnicy historii mieli niezwykłą okazję uczestniczyć w zorganizowanej w ramach projektu rekonstrukcji bitwy pod Mymoniem - jednej z bitew słynnej operacji gorlickiej z I wojny światowej. Dodatkowo w okolicach Beska i Sniny zorganizowane zostały warsztaty integracyjne dla grupy rekonstrukcyjnej ze Słowacji i Polski. Działania projektowe były nie tylko gratką dla pasjonatów historii, ale także miłośników jazdy na rowerze oraz wędrówek pieszych. Zorganizowane zostały manewry rowerowe oraz opracowano specjalną aplikację wraz z mapą. Wśród dzieci z kolei rozbudzono zainteresowanie związane z krajoznawstwem i turystyką poprzez organizację obozów. Projekt stworzył obszar współpracy, w którym granice państwowe nie stanowią istotnej bariery, a lokalna społeczność miała realną możliwość spotkania się, poznania i zaprzyjaźnienia.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Wzrost zainteresowania turystów regionem pogranicza polsko - słowackiego poprzez żywą historię. W ramach zadania przygotowano rekonstrukcję bitwy pod Mymoniem, która była niezwykłą okazją do autentycznego przeżycia walk z okresu I wojny światowej jakie rozegrały się podczas tzw. operacji gorlickiej. W walkach tych zginęło ponad 500 żołnierzy, którzy spoczywają na cmentarzu w Lesie mymońskim. Przygotowana rekonstrukcja zgromadziła ok. 3000 widzów z Polski i Słowacji. Przed inscenizacją miało miejsce uroczyste złożenie kwiatów na cmentarzu wojennym w Mymoniu z udziałem władz samorządowych regionu oraz setek mieszkańców i turystów. W wydarzeniu wzięły udział 2 grupy rekonstrukcyjne z Polski i Słowacji. Zorganiozwano również konferencję otwierającą i podsumowującą, w których udział wzięli reprezentanci środowisk opiniotwórczych w obszarze turystyki z Polski i Słowacji.
  • Rowerem po pograniczu polsko- słowackim. Przeprowadzono Rodzinne Manewry Rowerowe, czyli rajd rowerowy w innowacyjnej, eksperymentalnej formule. Start zespołów rodzinnych miał miejsce z: Puław Górnych, Woli Sękowej i Beska. Celem było dotarcie na metę w Besku, na ustaloną godzinę 16.00, po jak najdłuższej i jak najciekawszej trasie. Dodatkowe punkty uczestnicy otrzymywali za liczebność zespołu, jak najniższy wiek i jak największą liczbę członków rodziny w zespole. Wygrał międzynarodowy, 16-osobowy zespół polsko-słowacki. W imprezie uczestniczyło ok. 100 osób. Opracowana została również mapa będącą monografią krajoznawczą Zagłębia Ambitnej Turystyki wraz z aplikacją na smartfony.
  • Rozwój turystyki dla dzieci i młodzieży. Celem tego zadania było rozbudzenie zainteresowań związanych z krajoznawstwem i turystyką, poznawanie środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków historii i kultury Obszaru Ambitnej Turystyki. W ramach zadania zorganizowano wspólne obozy dla dzieci i młodzieży. Pierwszy z nich odbył się w Polsce, dla dzieci i młodzieży ze Słowacji. Wzięło w nim udział 50 osób. Oprócz poznania środowiska naturalnego, tradycji, zabytków historycznych i kulturowych w obszarze Ambitnej Turystyki, uczestnicy nauczyli się także jeździć na nartach, spotykali się z rówieśnikami z Beska na wspólnych warsztatach i spotkaniach. Drugi z obozów odbył się na Słowacji dla dzieci i młodzieży z Polski. Uczestnicy podczas pobytu zapoznali się z atrakcjami Sniny i całego regionu. Dodatkowo zorganizowano wycieczkę rowerową w Górach Vihorlat. Podczas obozu zorganizowano także wspólne warsztaty kulinarne poświęcone daniom regionalnym.
  • Działanie na rzecz integracji transgranicznej poświęcone dziedzictwu historycznemu. W ramach zadania zorganizowano szkolenia – warsztaty integracyjne grup rekonstrukcyjnych z Polski i Słowacji. Szkolenia odbyły się po obu stronach granicy. W ramach spotkania na Słowacji wspólnie omówiono przeprowadzenie rekonstrukcji bitwy, przygotowano scenariusz wydarzeń i scenografię pola walki. Z kolei w Polsce podczas warsztatów uczestnicy zapoznali się z historią walk o niepodległość oraz z bitwami w ramach operacji gorlickiej. 
     

Zachęcamy do obejrzenia materiału wyemitowanego w TVP3 Rzeszów o zrealizowanych działaniach projektowych oraz zapoznania się z mapą powstałą w ramach mikroprojektu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030