Podróż szlakiem religijnych obiektów i tradycji po obu stronach granic
Beneficjent: Gmina Zarszyn
Partner słowacki: Obec Fulianka
Okres realizacji: 01.05.2018 – 31.05.2019
Zrealizowana wartość projektu: 99 360,86 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 84 456,73 €,
Realizacja projektu przyczyniła się do ochrony przed zniszczeniem przydrożnych kapliczek, które na stałe wpisały się w krajobraz dziedzictwa kulturowego partnerów. Po stronie słowackiej, w miejscowości Fulianka zrekonstruowano teren przy kapliczce Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jest to szczególne miejsce dla lokalnej społeczności, gdyż odbywają się tam uroczystości związane z kultem maryjnym. Z kolei po polskiej stronie wykonano prace renowacyjno-konserwatorskie przy Pomniku Nagrobnym Chrystusa Króla w Odrzechowej, przeprowadzono renowację drewnianej kapliczki św. Jana Nepomucena w Jaćmierzu oraz zabytkowej kapliczki Chrystusa Emanuela w Zarszynie, jak również dokonano konserwacji dwóch figurek Matki Bożej. Nie zabrakło również szeregu działań miękkich w postaci konferencji, wydarzeń odpustowych czy spotkań poświęconym tradycjom.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Renowacja i odbudowa infrastruktury przy kapliczce Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Słowacji. W miejscowości Fulianka przy ścieżce na Kapušansky Hrad odbudowano i przystosowano miejsce przy kapliczce Panny Marii Nieustającej Pomocy, gdzie odbywają się uroczystości związane z kultem Maryjnym. Przeprowadzono renowację kapliczki i zabezpieczono ją przed deszczem i wiatrem, wyrównano i utwardzono powierzchnię. Postawiono altankę oraz zadaszenie studni. Dodatkowo zamontowano ławeczki, kosze na śmieci, obudowę paleniska na ognisko.
Renowacja przydrożnych kapliczek i pomników przy turystycznych szlakach w Polsce. W ramach projektu wyremontowano pomnik nagrobny „Chrystusa Króla z 1923 r.” wpisany do rejestru zabytków, drewnianą kapliczkę Jana Nepomucego w Jaćmierzu oraz przydrożną kapliczkę w Zarszynie pochodzącą z 1900 roku w której znajduje się figura drewniana Chrystusa Króla. - Polsko- Słowackie spotkanie z tradycjami religijnymi. W ramach zadania zorganizowano szereg transgranicznych spotkań poświęconych tradycjom religijnym w Polsce. Odbył się Odpust Parafialny u stóp Chrystusa Króla w Odrzechowej, w ramach którego zaplanowano mszę ekumeniczną, spotkania pokoleń, turnieje, konkursy oraz Jarmark rękodzieła Polsko – Słowackiego. Kolejno zorganizowano spotkanie poświęcone tradycjom związanym z kultem zmarłych i wiarą w udział świętych w codziennym życiu pn. „Jesienne zaduszki w Zarszynie”. Nie zabrakło również spotkania, którego motywem przewodnim było polsko-słowackie śpiewanie kolęd, przeplatane moderowaną przez członków KGW i OSP rozmową na temat tradycji Bożego Narodzenia. Ponadto dokonano inwentaryzacji kapliczek na terenie Gminy Zarszyn, w celu przygotowania dokumentacji do rejestru zabytków.
- Religijne tradycje elementem dziedzictwa kulturowego. Po stronie słowackiej w ramach inauguracji projektu zorganizowano konferencję tematyczną pn. „Religijne tradycje elementem dziedzictwa kulturowego”. Przy wyremontowanej kapliczce Matki Boskiej Nieustającej Pomocy obyły się uroczystości odpustowe w ramach których uczestnicy mogli wziąć udział w mszy ekumenicznej z udziałem księży grekokatolickich z Fulianki oraz rzymskokatolickich z Gminy Zarszyn. Po mszy odbyło się spotkanie uczestników odpustu przy tradycyjnych potrawach z Polski i Słowacji przygotowanych przez koła gospodyń z gminy Zarszyn i Fulianki, występy chórów prezentujących pieśni maryjne. Wydano również ulotkę dwujęzyczną pn. „Tradycje i zwyczaje religijne skarbem dziedzictwa kulturowego”
- Wydanie mapy i e-booka pn. „Podróż szlakiem obiektów religijnych po obu stronach granic”. W ramach zadania wydano mapę w formie elektronicznej i papierowej „Podróż szlakiem obiektów religijnych po obu stronach granic” obejmującą obszar Beskidu Niskiego po Saris. Umieszczone są na niej najcenniejsze zabytki sakralne po obu stronach granic oraz ich opisy. Przygotowano również e-book w trzech wersjach językowych zawierający zdjęcia i opisy 50 obiektów sakralnych na trasie od Gminy Zarszyn do Fulianki.
Zachęcemy również do zapoznania się z opracowanym w ramach projektu e-bookiem oraz mapą.