Karpacki
img

Partnerstwo na rzecz kształcenia zawodowego

Beneficjent: Powiat Brzozowski

Partner polski: SPŠT Bardejov - Stredná priemyselná škola technická v Bardejove

Okres realizacji: 01.10.2019 – 31.12.2020

Zrealizowana wartość projektu: 49 893,10 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 42 409,11 €

Udział w działaniach projektowych uczniów ZSB w Brzozowie i SPŠT Bardejov pozwolił im na zdobycie specjalistycznej wiedzy w zakresie odnawialnych źródeł energii i umiejętności zawodowych, które są niezbędne na dynamicznie zmieniającym się rynku pracy. Skorzystali tutaj nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele, którzy rozwinęli swoje kompetencje zawodowe w zakresie technologii informatycznych, odnawialnych źródeł energii, dostosowania systemów kształcenia i szkolenia zawodowego do potrzeb rynku pracy oraz umiejętności komunikowania się szkoły ze światem biznesu. Realizacja projektu stworzyła również warunki do nawiązywania stosunków gospodarczych oraz koleżeńskich kontaktów między ludźmi.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Szkolenie - warsztaty dla nauczycieli oraz przedstawicieli samorządu "Czego szkoła może nauczyć się od biznesu?”. Uczestnicy zapoznali się z zasadami kształcenia zawodowego w Polsce i na Słowacji oraz wymienili swoje doświadczenia w tym temacie. Zaznajomili się także z trendami obowiązującymi na rynku pracy oraz poznali oczekiwania pracodawców, dla których szkoła kształci przyszłych pracowników. W trakcie spotkania poruszano także tematy dotyczące potrzeb i oczekiwań, jakie mają pracodawcy wobec uczniów. Wspólna dyskusja oraz wymiana doświadczeń dała uczestnikom szkolenia możliwość poznania nowych kierunków kształcenia.
  • Szkolenia dla uczniów - „Poznaj siebie – bilans umiejętności, predyspozycji i zainteresowań zawodowych” zostały zorganizowane w Polsce i na Słowacji. W zajęciach uczestniczyło łącznie 40 uczniów – 20 z Polski oraz 20 ze Słowacji, którzy wykonali szereg zadań oraz ćwiczeń, które pozwoliły im na lepsze poznanie własnych predyspozycji, umiejętności i zdolności.
  • Szkolenie dla nauczycieli nt. metod wykorzystania Technologii Informatyczno- Komunikacyjnych do prowadzenia lekcji zostało zorganizowane dla 10 nauczycieli po stronie polskiej. Miało ono na celu podnieść kompetencje cyfrowe nauczycieli, które docelowo przyczynią się do rozwoju umiejętności wśród uczniów. Uczestnicy szkolenia zostali zapoznani z nowymi metodami kształcenia za pomocą wykorzystania narzędzi cyfrowych oraz dostępnych w Internecie narzędzi dydaktycznych.
  • Kompleksowe szkolenia montera i projektanta systemów energetycznych zostały zorganizowane w Polsce i na Słowacji. Uczestnikami szkolenia byli uczniowie i nauczyciele (po 10 w każdej ze szkół partnerskich) Z.S. B. w Brzozowie oraz S.PŠ.T. Bardejov. Szkolenie obejmowało w swym zakresie sporządzanie projektów instalacji PV oraz montaż systemów fotowoltaicznych z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Zakończyło się wewnętrznym testem sprawdzającym wiedzę oraz certyfikatem, dzięki któremu uczestnicy mogą przystąpić do profesjonalnego egzaminu dającego uprawnienia zawodowe.
  • Wyjazd studyjny dla uczestników projektu zorganizowano do producentów energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (elektrownia wodna w Solinie, farma fotowoltaiczna w Lesku, farma wiatrowa w Rymanowie oraz farma wiatrowa Galicja Hnatkowice-Orzechowce). Uczestnicy odbyli również wizytę i zajęcia w laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii Politechniki Rzeszowskiej. Na zakończenie odbyło się spotkanie z przedstawicielem Bruk-Bet Solar producentem i dystrybutorem paneli fotowoltaicznych. Celem wyjazdu było wzmocnienie kompetencji zawodowych, komunikacyjnych i przedsiębiorczych oraz podsumowanie rezultatów nabytej wiedzy i kompetencji uczestników projektu.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030