Ochrona i rozwój walorów przyrodniczo-krajobrazowych pogranicza
Beneficjent: Gmina Miejska Przeworsk
Partner słowacki: Agencja Rozwoju Regionalnego w Svidniku
Okres realizacji: 01.08.2018 – 30.06.2019
Zrealizowana wartość projektu: 57 182,39 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 48 605,01 €,
Niezwykle istotne dla społeczności lokalnych jest lepsze poznanie jednorodnych przyrodniczo obszarów pogranicza, które powinny być wspólnie chronione. Miało to duże znaczenie także dla samej przyrody, która dzięki działaniom projektowym jest lepiej chroniona i ma większą szansę przetrwać w jak najmniej zmienionym stopniu dla przyszłych pokoleń. Projekt zakładał analizę potencjału przyrodniczo-krajobrazowego pogranicza, utworzenie folderu wizerunkowego i strony internetowej. Powstała Izba Przyrodnicza, w której przeprowadzono działania edukacyjne i pokazowe. Nie zabrakło również działań miękkich w postaci pleneru fotograficznego i malarskiego, warsztatów wyjazdowych, konkursów i konferencji.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Opracowanie analizy potencjału przyrodniczo-krajobrazowego pogranicza. W wyniku zadania opracowano dokument pn. „Analiza potencjału przyrodniczo-krajobrazowego pogranicza” oraz uruchomiono stronę internetową w języku: polskim i słowackim o tematyce „Ochrona i rozwój walorów przyrodniczo-krajobrazowych pogranicza" w zakres której wchodzą m. in.: formy ochrony pogranicza, interesujące miejsca przyrodnicze, ciekawostki przyrodnicze, flora pogranicza, fauna pogranicza oraz obecne problemy przyrodnicze.
Utworzenie Izby Przyrodniczej oraz przeprowadzenie działań edukacyjnych i pokazowych. Było to jedno z głównych działań projektowych, w ramach którego utworzono izbę przyrodniczą do eksponowania potencjału przyrodniczo-krajobrazowego pogranicza. Zakupione zostały tablice edukacyjne, mobilne ścianki ekspozycyjne, eksponaty przyrodnicze oraz komputer wraz z niezbędnym osprzętem. W utworzonej Izbie przeprowadzone zostały także warsztaty stacjonarne dla liderów, w których uczestniczyło 14 osób z Polski i Słowacji. - Organizacja pleneru fotograficznego i malarskiego, którego celem było pokazanie walorów przyrodniczo-krajobrazowych pogranicza. Plener trwał pięć dni podczas którego 14 uczestników z Polski i Słowacji zostało przeszkolonych przez eksperta od fotografii i rysunku/malarstwa w zakresie specyfiki uwieczniania na fotografii/obrazie zarówno szczegółów/detali przyrodniczych jak i szerokich w swym zakresie krajobrazów, z uwzględnieniem światła, warunków pogodowych i pory roku.
- Warsztaty wyjazdowe szkolące liderów. Rezultatem zadania było wyszkolenie 14 uczestników na liderów, którzy w przyszłości będą prowadzić zajęcia zarówno w powstałej w ramach projektu izbie przyrodniczej, jak i w plenerze m.in. animując gry i zabawy grupowe o tematyce przyrodniczej. Podczas warsztatów uczestnicy stworzyli ciekawe konspekty lekcji przyrodniczych, nauczyli się jak w sposób ciekawy i nowatorski prowadzić zajęcia przyrodnicze – w terenie.
- Otwarta konferencja przyrodnicza została zorganizowana na zakończenie realizacji mikroprojektu, połączona była z zabawami tematycznymi dla dzieci/młodzieży (także z klas integracyjnych) i wystawą poplenerową. W konferencji uczestniczyło 1615 os. co potwierdza ogromne zainteresowanie tematyką przyrodniczą. Ponadto miesiąc przed konferencją ogłoszono konkurs pn. „Pomagam przyrodzie” w dwóch kategoriach: domek dla owadów i karmnik, którego celem były m. in.: ochrona walorów przyrodniczo krajobrazowych pogranicza, edukacja przyrodnicza oraz propagowanie działań proekologicznych, uwrażliwienie na dokarmianie ptaków, świadomość znaczenia pracy owadów zapylających w zapewnieniu wyżywienia ludziom i zwierzętom. Konkurs został rozstrzygnięty podczas konferencji.
Zachęcamy do:
odwiedzenia strony internetowej powstałej w ramach projektu
posłuchania audycji radiowej o zorganizowanym konkursie