Karpacki
img

Nowy wymiar edukacji

Beneficjent: Wyższa Szkoła Inżynieryjno-Ekonomiczna z siedzibą w Rzeszowie

Partner słowacki: Obcianske zdruzenie SPEKTRUM-VYCHOD

Okres realizacji: 01.04.2017 – 30.06.2018

Zrealizowana wartość projektu: 45 337,65 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 38 536,97 €,

Rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia, rozwijanie umiejętności pracy zespołowej, wykorzystywanie nowoczesnych technologii w poszukiwaniu pracy, branżowe podejście do nauki języków obcych – to właśnie takich elementów kształcenia najbardziej brakuje w ofercie edukacyjnej po polskiej i słowackiej stronie. Realizacja projektu poprzez szereg zaplanowanych działań (cykl szkoleń, spotkania, doradztwo zawodowe, warsztaty planowania kariery) spowodowała wypełnienie luki edukacyjnych, dzięki czemu uczniowie wybranych szkół zawodowych po stronie polskiej jak i słowackiej zostali zaopatrzeni w wiedzę i umiejętności, które pozwolą im odnaleźć się na rynkach pracy.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Cykl szkoleń w Polsce i na Słowacji polegał na zorganizowaniu pięciu szkoleń nt.: praca w zespole (5h), poszukiwanie pracy w sieci (5h), bezpieczeństwo w sieci (5h), autoprezentacja bez stresu (5h), J. Angielski techniczny (60h). Aby możliwe było przeprowadzenie szkolenia językowego doposażono pracownię w przenośne zestawy do nauki języka, które również zapewnią możliwość prowadzenia szkolenia w przyszłości w różnych szkołach specjalistycznych i zawodowych pogranicza polsko-słowackiego. Łącznie w szkoleniach udział wzięło 553 studentów.
  • Spotkanie integracyjne młodzieży polsko-słowackiej POZNAJMY SIĘ BLIŻEJ. Podczas zorganizowanego wydarzenia zarówno uczniowie, jak i opiekunowie mogli wymienić się doświadczeniami związanymi z kształceniem praktycznym i specjalistycznym oraz nawiązać bliższe kontakty. Odbył się wykład, rozgrywki sportowe, spotkanie z podróżnikiem oraz spotkanie z doradcami zawodowymi. W spotkaniu integracyjnym udział wzięło 200 osób z Polski i Słowacji.
  • Doradztwo zawodowe. Podczas spotkania integracyjnego doradcy zawodowi przeprowadzili ankietę oceniającą predyspozycje zawodowe uczestników spotkania i na jej podstawie przygotowano indywidualne konsultacje dla uczniów na miejscu w szkołach. Działania podjęte przez doradców zawodowych, analiza i wyniki indywidualnych konsultacji zostały podsumowane w publikacji naukowej pt. GOTOWOŚĆ DO AKTYWNOŚCI PSYCHOSPOŁECZNEJ I ZAWODOWEJ MŁODZIEŻY. W konsultacjach udział wzięło 150 uczniów.  
  • Warsztaty planowania kariery ZAPLANUJ KARIERĘ ZAWODOWĄ Z COACHEM zostały przeprowadzone przez profesjonalną kadrę, coachów, praktyków oraz nauczycieli akademickich. W spotkaniach wzięło udział łącznie 244 uczniów z Zespołu Szkół Gospodarczych w Rzeszowie, Zespołu Szkół w Sieniawie, Zespołu Szkół nr 1 w Sanoku, Zespołu Szkół nr 5 w Sanoku, Zespołu Szkół w Oleszycach, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie, Zespołu Szkół Spożywczych w Rzeszowie, Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie, Zespołu Szkół Zawodowych w Dynowie oraz z Zespołu Szkół Kształcenia Ustawicznego w Rzeszowie. Uczniowie wysłuchali wykładu wprowadzającego oraz wzięli udział w 2-godzinnych warsztatach.
  • Konkurs fotograficzny FOTKA Z POGRANICZA promował obszar pogranicza polsko-słowackiego. Wzięło w nim udział 75 osób, które nadesłały około 250 zdjęć. W wyniku komisyjnej oceny prac przyznano 3 nagrody i 3 wyróżnienia. Najlepsze prace wzięły udział w wystawie zorganizowanej w klubie studenckim WSI-E.
     

Zachęcamy do obejrzenia materiałów filmowych dot. działań projektowych:

Wernisaż wystawy fotograficznej

Warsztaty planowania kariery

Spotkanie integracyjne młodzieży polsko-słowackiej

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030