Karpacki
img

Nowoczesne oblicza kultury pogranicza

Beneficjent: Gmina Zagórz

Partner słowacki: Dukla Destination n.o.

Okres realizacji: 01.10.2018 – 31.03.2020

Zrealizowana wartość projektu: 37 026,45 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 31 472,47 €,

Partnerzy projektu wykorzystali współczesne techniki do stworzenia cyfrowej formy tradycyjnych obrazów, przedstawiających dzieje pogranicza oraz wielokulturową historię regionu. Wprowadzając w ruch poszczególne elementy dzieł, uzyskali efekt „ożywienia”. Obrazy przedstawiają ważne momenty na polsko-słowackim pograniczu w Zagórzu, na Przełęczy Dukielskiej oraz w okolicach Preszowa związane z okresem konfederacji barskiej. W przyszłości będzie to stała ekspozycja w powstającym Centrum Kultury przy zabytkowych ruinach klasztoru Karmelitów Bosych w Zagórzu. W projekcie uwzględniono także działania wspierające edukację młodego pokolenia oraz zacieśnianie więzi między narodami. Mikroprojekt przyczynił się do pielęgnowania i utrwalenia dziedzictwa kulturowego na terenie pogranicza polsko-słowackiego oraz do rozwoju regionu.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Przygotowanie 10 wersji cyfrowych tradycyjnych obrazów. Zadanie polegało na wykonaniu cyfrowej formy tradycyjnych obrazów, poprzez wprowadzenie w ruch poszczególnych elementów dzieł, czyniąc je w pewnym sensie „żywymi”, wraz z przygotowaniem oprogramowania, urządzeń sterujących i ich instalacją. Produkt projektu scala w sobie zarówno nowoczesność jak i tradycję. Dzięki takim rozwiązaniom muzea i obiekty kultury staną się atrakcyjnym punktem regionu karpackiego, co zaowocuje dotarciem do szerokiego grona nowych turystów. Niekonwencjonalne podejście do kultury i historii miało na celu zachęcanie m.in. ludzi młodych szukających innowacyjnych rozwiązań, do korzystania z dóbr kultury, szczególnie tych dotykających zapomnianej tematyki historii regionu karpackiego. Podczas XXI edycji Międzynarodowego Rykowiska Karpackiego w Zagórzu odbyła się promocja projektu. W imprezie uczestniczyli nie tylko mieszkańcy Gminy Zagórz, ale również turyści oraz przedstawiciele partnera ze Słowacji. Podczas akcji promującej uczestnicy wydarzenia mieli okazję zapoznać się z przygotowaną prezentacją multimedialną przedstawiającą informacje na temat partnerskiego projektu.
  • Wspólne lekcje historii "ponad granicami". Partnerzy przeprowadzili konkurs pn. "Historia o polsko-słowackiej krainie", który miał charakter otwarty. Wyłonione zostało po 10 osób z Polski i Słowacji w kategoriach wiekowych 8-11 i 12-15 lat. Laureaci byli uczestnikami lekcji historii. Dzieci nie tylko miały niepowtarzalną okazję do czerpania wiedzy w namacalny sposób, ale również do integrowania się i zacieśniania więzi. Ciekawe lekcje historii zainicjowały nową formę przekazywania wiedzy, a nawiązane kontakty narodowościowe będą stanowiły bazę do dalszej współpracy. Po polskiej stronie zostały zorganizowane również gry i zabawy integracyjne oraz transgraniczny mecz piłki nożnej, które odbyły się w polsko-słowackich grupach.
     

Zapraszamy do obejrzenia galerii multimedialnych obrazów przedstawiających początek i koniec konfederacji barskiej związanej z Zagórzem, jej bohaterów, czołowe postacie i wydarzenia

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030