Aktywność inspirowana dziedzictwem przyrodniczym pogranicza polsko-słowackiego
Beneficjent: Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych „Aglomeracja Rzeszowska”
Partner słowacki: Mesto Svidnik
Okres realizacji: 01.07.2018 – 31.05.2019
Zrealizowana wartość projektu: 48 482,10 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 41 209,77 €,
Czteroodcinkowy rajd rowerowy dla mieszkańców pogranicza polsko-słowackiego stanowił główną atrakcję projektu. Dla osób, które nie miały okazji uczestniczyć w którymś z odcinków rajdów, została wydana publikacja. W wydawnictwie zaprezentowano szlaki i ścieżki rowerowe, a także atrakcje przyrodnicze oraz kulturowe regionu. Publikacja została uzupełniona o mapy, które umożliwiają zwiedzenie zaplanowanych tras. Projekt przyczynił się do popularyzacji aktywnego spędzania czasu w otoczeniu przyrody, bezpośredniego poznawania ludności polskiej i słowackiej, jak również nawiązywania przyjaźni wśród przedstawicieli obydwu nacji.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Organizacja czteroodcinkowego rajdu rowerowego szlakiem pogranicza polsko-słowackiego. Każdy z zaplanowanych odcinków średnio miał długość ok. 50 km. Uczestnikiem rajdu mógł być każdy pełnoletni mieszkaniec pogranicza, którego stan zdrowia pozwalał na udział w nim. Pierwszy odcinek Rajdu Rowerowego pn. „Szlakiem Lisa” przebiegał przez Kosinę, Markową, Malawę oraz Słocinę. Drugi, a zarazem najdłuższy odcinek rajdu pn. „Śladami Nadsańskich Umocnień” liczył 62 km i przebiegał przez Dynów, Dubiecko, Krasiczyn – zamek i Przemyśl. Podczas trzeciego odcinka pn. „Szlakiem Ikon Dolny Sanu” rowerzyści mieli okazję zwiedzić Dynów, Ulucz , Hłomczę oraz Sanok. Ostatni odcinek rajdu odbył się po stronie słowackiej i przebiegał przez miejscowości: Stará Ľubovňa, Plaveč , Gerlachov oraz Bardejov. W rajdach udział wzięło 110 uczestników z Polski i Słowacji.
- Wydanie publikacji książkowej z mapami zawierającej opisy szlaków, tras i ścieżek rowerowych oraz istniejących w ich pobliżu atrakcji turystycznych w powiecie rzeszowskim i powiecie preszowskim. W publikacji znalazły się informacje zarówno w języku polskim, jak i słowackim. Uzupełnieniem publikacji są mapy powiatu rzeszowskiego i powiatu preszowskiego z naniesionymi na nich trasami rowerowymi. By zaplanować wycieczkę, wystarczy sięgnąć do niniejszego przewodnika. Są w nim krótkie opisy trzynastu szlaków rowerowych oraz fragmentu Wschodniego Szlaku Rowerowego „Green Velo”, przebiegających przez obszar powiatu rzeszowskiego oraz dwunastu – z terenów okresu preszowskiego. W publikacji znalazły się również krótkie opisy wybranych, najciekawszych zabytków i atrakcji obydwu regionów oraz informacje o szlakach pogranicza polsko-słowackiego, które łączą okolice Rzeszowa i Preszowa. Z uwagi na osoby z niepełnosprawnością wydano również wersję audio publikacji zarówno w języku polskim jak i słowackim.
Miło nam poinformować, że wydana publikacja otrzymała wyróżnienie w konkursie "Róża Regionów" w kategorii "Folder reklamowy"