Folklor naszym wspólnym dziedzictwem przyrodniczym i kulturowym
Beneficjent: Gmina Dubiecko
Partner słowacki: Obec Smilno
Okres realizacji: 01.05.2017 – 30.09.2017
Zrealizowana wartość projektu: 47 483,83 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 40 361,24 €,
Projekt był odpowiedzią na niski poziom wiedzy i świadomości o wspólnie posiadanym dziedzictwie przyrodniczo-kulturowym. W tym celu odbyły się warsztaty kulinarne, warsztaty rękodzieła ludowego, spotkania integracyjne łączące pokolenia, zwiedzanie obiektów przyrodniczych, kulturalnych oraz kultu religijnego. Realizacja projektu przybliżyła mieszkańcom polsko-słowackiego poganiacza dziedzictwo przyrodniczo-kulturowe obu regionów, ocaliła od zapomnienia smaki regionalnych potraw, folklor muzyczny oraz rzemiosło ludowe.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Organizacja Polsko-Słowackiej Majówki. W Dubiecku zostały zorganizowane dwudniowe warsztaty kulinarne na których przygotowano tradycyjne potrawy regionalne z Polski i Słowacji. Następnego dnia odbyła się Majówka, podczas której gospodynie serwowały przygotowane przez siebie potrawy. Odbył się także przegląd zespołów folklorystycznych z obu stron granicy oraz konkurencje sportowe. Bardzo licznie zgromadzeni uczestnicy Majówki mieli możliwość wysłuchania ludowej muzyki, a także obejrzenia wystawy rzemiosła. Podczas wizyty delegacja słowacka zwiedziła również ziemię dubiecką.
- Śladami dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu przemyskiego. W ramach zadania odbyła się 2-dniowa wycieczka po ziemi dubieckiej, podczas której zaprezentowano gościom z Słowacji dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze regionu tj. miejscowe kapliczki, cerkwie, rezerwaty przyrody, Zamek w Dubiecku, Arboretum w Bolestraszycach, zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie, Izbę Regionalną w Śliwnicy. W wydarzeniu udział wzięło łącznie 80 osób z Polski i Słowacji.
- Śladami dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego regionu smilnowskiego. Podczas rewizyty na Słowacji goście z Polski zapoznali się z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym Smilna i jego otoczenia, odwiedzili: Muzeum architektury ludowej, uzdrowiska Bardejowskie Kupele, Bardejow i jego zabytki, Muzeum Kultury Ukraińskiej w Śvidniku, Zamek Zborów, zwany także Makovica. W wydarzeniu udział wzięło łącznie 80 osób z Polski i Słowacji.
- Jarmark rzemiosł dnychaw - polsko-słowackie spotkania folklorystyczne . Przez okres 7 dni w siedzibie Urzędu Gminy Dubiecko oraz Obec Smilno odbywały się warsztaty rękodzieła prowadzone przez lokalnych instruktorów - twórców regionalnych. Warsztaty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem osób w różnym wieku począwszy od przedszkolaków, uczniów, na seniorach kończąc. Osoby uczestniczące w warsztatach po stronie polskiej pod okiem instruktorów z wykorzystaniem zakupionych materiałów wykonywali kwiaty z bibuły, krepiny, kwiaty z rajstop, bombki choinkowe wykonywane na szydełku, bombki z wstążeczek, ozdoby z wikliny papierowej, haftowane obrazki, wyroby wykonane techniką decoupage, itp. W ramach warsztatów na Słowacji stworzone zostały m.in. wyroby garncarskie, ceramiczne, ozdoby z siana, słomy, poduszeczki zapachowe, ozdoby na wyrobach szklanych, ozdoby choinkowe, drzewka szczęścia, lalki szmaciane i poduszki. Wykonane zarówno po stronie polskiej, jak i słowackiej produkty rękodzieła zostały zaprezentowane na stoisku podczas Jarmarku Rzemiosł Dawnych, który był podsumowaniem zadania.
- Jesienne wspólne polsko-słowackie biesiadowanie. W ramach zadania zrealizowano dwa działania: Smilnowskie święto ziemniaka na Słowacji podczas którego każdy mógł zasmakować różnorodnych potraw ziemniaczanych. Oprócz degustacji została zaprezentowana wystawa rękodzieła, przedmioty historyczne, haft, narzędzia, a także jesienne owoce i warzywa. Drugim zorganizowanym działaniem było spotkanie podsumowujące projekt w Dubiecku, podczas którego przedstawiono tradycyjne wesele podkarpackie w wykonaniu członków stowarzyszeń funkcjonujących na ziemi dubieckiej.