Karpacki
img

Aleja Tańca

Beneficjent: Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie

Partner słowacki: Podduklianske osvetové stredisko vo Svidníku

Okres realizacji: 01.04.2017 – 31.03.2018

Zrealizowana wartość projektu: 51 291,79 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 43 598,00 €,

Kochając taniec i żyjąc tańcem wyrażamy siebie – takie motto przyświecało uczestnikom warsztatów tanecznych zrealizowanych w ramach projektu „Aleja Tańca”. Działania miały na celu stworzenie przestrzeni, w której artyści z Polski i Słowacji mogliby przemawiać jednym, uniwersalnym językiem – językiem ciała. Projekt obejmował m.in. organizację Weekendu dla Tańca w Krośnie, czyli warsztatów tanecznych, nocnego maratonu widowisk tanecznych oraz wystawy zdjęć o tematyce tanecznej. Duży nacisk położono na integrację społeczności pogranicza, czego przypieczętowaniem było stworzenie polsko-słowackiej grupy tanecznej. Promocja bogactwa kulturowego pogranicza polsko-słowackiego była także możliwa dzięki „Wakacyjnym warsztatom tańca”.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Organizacja wydarzenia "Weekend dla Tańca w Krośnie", które było świętem dla miłośników tańca. Zorganizowane zostały warsztaty taneczne dla grup polskich i słowackich. Podczas "Weekendu dla Tańca w Krośnie" zorganizowana została wystawa zdjęć o tematyce tanecznej oraz nocny maraton widowisk tanecznych w trakcie którego młodzież miała możliwość integracji poprzez wspólną pracę i zabawę w dużej polsko-słowackiej grupie. Nie zabrakło również 3-dniowych warsztatów fotograficznych w ramach których osoby zainteresowane mogły poznać tajniki fotografii tańca. Łącznie w zaplanowanych wydarzeniach kulturalnych udział wzięło 290 osób zarówno z Polski jak i Słowacji. Wydany został również album pn. „Taniec obrazów obraz tańca”.
  • Stworzenie polsko-słowackiej grupy tanecznej składającej się z 48 uczestników - grupa polska (24 tancerzy) oraz grupa słowacka (24 tancerzy). W ramach prowadzonych działań warsztatowych odbyły się dwie wspólne próby taneczne pod okiem choreografów, w których uczestniczyli słowaccy i polscy uczestnicy projektu. Pierwsza z nich miała miejsce na Słowacji, a druga w Polsce połączona z widowiskiem tanecznym. Powyższe wydarzenia były okazją do wspólnej pracy tancerzy, choreografów z Polski i Słowacji, wymiany wiedzy i spostrzeżeń oraz wspólnych konsultacji na temat tworzonego widowiska.
  • Organizacja wakacyjnych warsztatów tańca podczas których uczestnicy projektu (32 osoby z Polski oraz 16 osób ze Słowacji) pod okiem choreografa polskiego, słowackiego oraz głównego choreografa widowiska, uczyli się układów tanecznych, doskonalili technikę tańca, pracowali nad pomysłami na choreografię przedstawienia oraz integrowali się.
  • Polsko-słowackie widowisko taneczne oraz podsumowanie projektu. Na Sali Widowiskowej RCKP w Krośnie odbyło się widowisko taneczne #Human z udziałem grup tanecznych z Polski i Słowacji. Łącznie występowało 48 tancerzy, natomiast na widowni zasiadało 567 osób. Układy taneczne składające się na widowisko #Human tworzyły swego rodzaju historie prezentujące różne sytuacje i emocje, które w połączeniu z muzyką oraz multimediami mają za zadanie uświadomić widzom z jakimi sytuacjami spotyka się młodzież w dzisiejszym świecie. Widowisko, będące swoistym podsumowaniem wielomiesięcznej pracy polskich i słowackich tancerzy, spotkało się z doskonałym odbiorem publiczności, co z pewnością miało pozytywny wpływ na późniejsze przyznanie projektowi „Aleja tańca” tytułu „Polsko-słowackiego wydarzenia roku 2017”. W trakcie wydarzenia odbył się również wernisaż wystawy "Taniec w fotografii", podczas której zaprezentowane zostały zdjęcia wydrukowane w ramach prezentujące szeroko pojętą tematykę tańca. Na zakończenie odbyło się spotkanie podsumowujące projekt z udziałem uczestników projektu z Polski i Słowacji oraz zaproszonych gości. W spotkaniu wzięło udział 100 osób, w tym tancerze, choreografowie, przedstawiciele partnerów projektu i lokalnych mediów oraz zaproszeni goście. Uczestnicy spotkania dyskutowali m.in. o potencjalnych możliwościach dalszej kontynuacji współpracy na bazie stworzonego materiału tanecznego.
      

Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego z wydarzenia „Weekend dla tańca w Krośnie” 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030