Niech połączą nas góry i kultury
Beneficjent: Powiat Bieszczadzki
Partner słowacki: Mesto Giraltovce
Okres realizacji: 01.03.2017 – 31.12.2017
Zrealizowana wartość projektu: 84 486,73 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 71 813,72 €,
Realizacja projektu była odpowiedzią na potrzebę opracowania nowych, nietradycyjnych form promocyjnych, pogłębiających poziom wiedzy o wielokulturowości. Partnerzy projektu chcąc dać impuls do rozwoju turystyki opartej na bogatym dziedzictwie kulturowym stworzyli aplikację mobilną, która jest kompendium wiedzy o atrakcjach turystycznych, zabytkach, historii, imprezach życiu kulturalnym w obu regionach. Zrealizowano również szereg działań miękkich nawiązujących do tematyki wielokulturowości na pograniczu polsko-słowackim m.in. warsztaty dla przedstawicieli instytucji, NGO i lokalnych liderów, impreza wielokulturowa, forum, festiwal.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Poznajmy siebie. Szkoła skutecznej promocji pogranicza. W trakcie zadania zostało zrealizowane trzy tury warsztatów dziennikarsko medialnych dla przedstawicieli instytucji, NGO i lokalnych liderów z Polski i Słowacji potrzebujących wsparcia w zakresie tworzenia informacji i wykorzystania e- technologi dotyczących promocji dziedzictwa wielokulturowego obszaru pogranicza. Warsztaty poprowadzili specjaliści z zakresu historii i kultury regionu, dziennikarstwa oraz nowoczesnych metod informacyjnych.
- Idźmy trasą na piątkę. Interaktywny tygiel pięciu kultur. Realizacja zadania zapewniła zaistnienie w świecie wirtualnym. Stworzona została aplikacja mobilna zawierająca informacje o wielu kulturach oraz najważniejszych wydarzeniach na terenie obszaru pogranicza. Zrealizowane zostały warsztaty, w czasie których uczniowie z Polski i Słowacji zostali zapoznani z metodyką questów.
- Wydobądźmy nasze skarby. Polski Festiwal perełek pogranicza. Na terenie Powiatu Bieszczadzkiego zorganizowano jedną imprezę wielokulturową oraz trzy wydarzenia towarzyszące, ukazujące kultury związane z obszarem wsparcia (dzień kultury rusińskiej, niemieckiej i żydowskiej). W trakcie wydarzenia głównego cały plac festiwalowy został podzielony na strefy różnych kultur. Strefy miały za zadanie pokazać wielokulturowość obszaru i jego różnorodność pod względem podejmowanych na jego terenie inicjatyw. Promowano w nich nie tylko kulinaria, ale także muzykę różnorodną pod względem pochodzenia. Poprzez stworzenie możliwości zaprezentowania obrzędów ludowych innych grup kiedyś zamieszkujących obszar został on ukazany jako tygiel kultur.
- Pamiętając o przeszłości spotkajmy się. W mieście Giraltovce zostało zorganizowane forum, którego głównym zadaniem było zwrócenie uwagi na zbrodnie, które miały miejsce w czasie II wojny światowej. Aby przybliżyć tematykę do debaty zostali zaproszeni eksperci z Polski i Słowacji. Dyskusja była zaadresowana do uczniów szkół średnich z obu miast partnerskich. Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa składająca się z historycznych zdjęć ukazujących życie społeczności żydowskiej na pograniczu.
- Niech połączą nas kultury. Słowacki Festiwal perełek pogranicza miał za zadanie pokazać wielokulturowość obu partnerskich miast oraz obu partnerskich obszarów. W czasie imprezy wystąpiły zespoły folklorystyczne z miasta Giraltovce i regionalne zespoły folklorystyczne z miasta partnerskiego Ustrzyki Dolne. Oprócz folkloru w formie śpiewu i tańca podczas imprezy zostały zaprezentowane wyroby rzemieślników z obu miast partnerskich. W ramach festiwalu odbyła się także prezentacja trzech kultur (polskiej i słowackiej i żydowskiej), co niewątpliwie miało wpływ na zwiększenie atrakcyjności imprezy