Karpacki
img

Eko-tożsamość polsko - słowackiego pogranicza

Beneficjent: Miasto Jasło

Partner słowacki: Miasto Humenne

Okres realizacji: 01.07.2022 – 31.12.2022

Zrealizowana wartość projektu:  49448,50 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 42031,22

 

Celem projektu była ochrona i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego obszaru pogranicza poprzez położenie nacisku na działania ekologiczne, jakie wspólnie mogą wypracować i realizować obydwa miasta. W rezultacie realizacja projektu  przyczyniła się do wykształcenia wśród mieszkańców (możliwie wszystkich grup społecznych) polsko – słowackiego pogranicza odpowiedzialnych i świadomych zachowań w zakresie ochrony środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem racjonalnej gospodarki odpadami, zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych do powietrza, rozwoju infrastruktury zielonej i błękitnej obszarów zurbanizowanych. Wypracowane w projekcie ekologiczne standardy stanowią wzorzec do naśladowania i powielania przez inne samorządy i społeczności polsko – słowackiego pogranicza.

  • Opracowanie EKO strategii polsko - słowackiego pogranicza służyło między innymi wytyczeniu standardów w zakresie ekologicznej komunikacji z mieszkańcami, a także w sposobach łagodzenia skutków pandemii Covid-19 w aspekcie środowiskowym. Dokument jest wytyczną dla obydwu miast w dążeniu do bycia eko&smart w dziedzinach inwestycyjnych i miękkich, a także w sposobach łagodzenia skutków pandemii Covid-19 w aspekcie środowiskowym. Dzięki ujęciu w jednym dokumencie standardów, kierunków działań, pożądanych cech konkretnych rozwiązań i ludzkich zachowań w byciu EKO Jednostką Samorządu Terytorialnego i Eko mieszkańcem zarówno samorządy jak i mieszkańcy obu stron pogranicza będą mieć realny wpływ na tworzenie trwałych EKO produktów-usług zapewniających ochronę, wzmocnienie i rozwój dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego.

Dodatkowo powstał cykl krótkich filmów informacyjno – edukacyjnych o tematyce ekologicznej w obszarach jakość powietrza, segregacja śmieci, zielono – niebieska infrastruktury i rozwiązań opartych na naturze.

  • Organizacja warsztatów o tematyce ekologicznej przybliżyła problematykę szeroko pojętej ochrony środowiska. Warsztaty zostały zorganizowane we wszystkich trzecich klasach szkół podstawowych prowadzonych przez miasto oraz dla grupy dzieci z Humenné, odbyły się spotkania ekologiczne „Drugie życie śmieci”. Dzieci zapoznały się nie tylko z zasadami segregowania odpadów (prelekcja „ABC segregacji śmieci”), ale także dowiedziały się o nowych funkcjach, jakie mogą mieć odpady (mogą stać się m.in. biżuterią, czy organizerem na biurko). Dodatkowo grupa jasielskich uczniów wraz ze swoimi rówieśnikami ze Słowacji wzięła udział w warsztatach plenerowych zakładania „Polsko-słowackiej łąki kwietnej na Kwiatowej”. Dodatkowo odbyły się również warsztaty plastyczne „Trash Art” dla dzieci z niepełnosprawnościami. Trash Art to sztuka, w której śmieci stają się źródłem inspiracji.

Zachęcamy do obejrzenia cyklu filmów informacyjno-edukacyjnych o tematyce ekologicznej  https://www.youtube.com/watch?v=Q_Qg0OM_Gck&list=PLay9PLrzJzeRJgP7ZGgZN5qj7bQFyjRG9  

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030