Nasze Karpaty - budujemy przyszłość na fundamencie wielokulturowej przeszłości
Beneficjent: Zespół Szkół Licealnych im. J. Piłsudskiego w Ustrzykach Dolnych
Partner słowacki: Gimnazjum Giraltovce
Okres realizacji: 01.03.2017-31.12.2017
Zrealizowana wartość projektu: 50 184,93 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 42 657,17 €,
Projekt w głównej mierze zakładał promocję dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego obszaru przygranicznego wśród młodzieży i lokalnej społeczności na terenie Polski i Słowacji. Założony cel projektu został zrealizowany poprzez przybliżenie młodzieży elementów wspólnej historii, kultury i przyrody, poznanie ważnych miejsc pogranicza. Młodzież wzięła udział w warsztatach i zajęciach terenowych pn. „Historia, geografia i kultura pogranicza” a następnie została zaangażowana w promocję skierowaną do szerszej grupy odbiorców poprzez przygotowanie publikacji, udział w grach edukacyjnych, czy Pikniku Ponad Granicami. Edukacja młodych i promowanie współpracy przyczyniło się do integracji społeczności lokalnej mieszkającej po obu stronach granicy.
Główne działania zrealizowane w ramach projektu:
- Warsztaty i zajęcia terenowe „Historia, geografia i kultura pogranicza”. W ramach zadania zorganizowane zostały warsztaty w czterech grupach (historycznej, przyrodniczej, kulturowej i gastronomicznej), których celem było nabycie wiedzy i umiejętności związanych z kulturą, historią i przyrodą pogranicza. Nabyta wiedza została wykorzystana przy przygotowywaniu materiałów do podręcznika z edukacji regionalnej. Warsztaty odbywały się zarówno w Polsce, jak i na Słowacji. Zorganizowane zostały również wycieczki tematyczne – poszukiwanie wspólnych cech pogranicza oraz warsztaty ze specjalistami z pogranicza. W Polsce odbyły się warsztaty pisania ikon, questing, warsztaty wokalne oraz gastronomiczne. Z kolei na Słowacji zorganizowano warsztaty tkackie, rozpoznawania ziół/roślin i ich zastosowanie, tańca regionalnego oraz gastronomiczne.
- Piknik ponad granicami został zorganizowany w Polsce, podczas którego można było zobaczyć m.in. pokazy tańca regionalnego przygotowane wspólnie przez uczniów z Polski i ze Słowacji, koncert szkolnego zespołu polsko – słowackiego, wystawę ikon i kilimów autorstwa grupy historycznej. Goście pikniku mieli również okazję poznać zakamarki Ustrzyk Dolnych podążając za ułożonym przez grupę przyrodniczą questem, a ponadto zabawić się przy rozwiązywaniu krzyżówek i innych ćwiczeń opracowanych na potrzeby publikacji. Całej imprezie towarzyszyła degustacja potraw regionalnych, do której zachęcała grupa gastronomiczna. W ramach integracji młodzieży polsko – słowackiej rozegrano również mały turniej piłki nożnej pomiędzy szkołami z Polski i ze Słowacji. Odbył się także konkurs wiedzy przyrodniczej dotyczący Karpat Wschodnich na pograniczu polsko – słowackim. W całej imprezie uczestniczyli uczniowie szkół: ZSP nr 1 w Ustrzykach Dolnych, ZSP nr 2 w Ustrzykach Dolnych, Zespół Szkół w Lutowiskach, Zespół Szkół Licealnych w Ustrzykach Dolnych, Gimnazjum w Giraltovcach, a także mieszkańcy Ustrzyk Dolnych - razem ok. 250 osób.
- Konferencja podsumowująca została zorganizowana po stronie polskiej, a jej celem było przedstawienie efektów działań i współpracy ZSL w Ustrzykach Dolnych i Gimnazjum w Giraltovcach. Podczas spotkania odbyła się również promocja publikacji „Materiały dydaktyczne do karpackiej edukacji regionalnej” opracowanej przez uczestników mikroprojektu. W konferencji uczestniczyło 117 osób - z Polski (72 osoby) i ze Słowacji (45 osób) w tym uczniowie, nauczyciele, koordynatorzy, zaproszeni goście z Polski i ze Słowacji, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy miasta.