Karpacki
img

Łączy nas taniec

Beneficjent: Młodzieżowy Dom Kultury w Rzeszowie

Partner słowacki: Miejski Dom Kultury we Vranovie nad Topl’ou

Okres realizacji: 01.06.2017 – 31.12.2017

Zrealizowana wartość projektu: 88 383,55 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 75 126,01 €,

Projekt służył poprawie integracji mieszkańców kraju preszowskiego i województwa podkarpackiego żyjących po obu stronach Karpat. W ramach realizacji projektu zorganizowane zostały warsztaty taneczne po obu stronach granic, dzięki którym młodzież miała okazję nauczyć się tańców rzeszowskich i z okolic Zemplina. Efektem warsztatów był wspólny program złożony z tańców polskich i słowackich.  Oba zespoły folklorystyczne włączyły tańce sąsiadów do swojego stałego repertuaru. Publiczność słowacka miała możliwość obejrzenia wspólnego programu w trakcie koncertu prezentowanego we Vranovie nad Topl’ou w czasie Festiwalu „Hornozemplinské slávnosti 2017”. Natomiast w Polsce wspólny koncert tańców ludowych Rzeszowszczyzny i Zemplina został zaprezentowany w sali Filharmonii Podkarpackiej. Na potrzeby dalszej współpracy stworzony został elektroniczny katalog zespołów artystycznych kultywujących tradycje w woj. podkarpackim oraz w kraju preszowskim.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Warsztaty tańca ludowego oraz koncert młodzieży polskiej i słowackiej w Rzeszowie – w ramach zadania zorganizowano 7-dniowe warsztaty prowadzone przez specjalistów, w czasie których młodzież słowacka (20 osób) z udziałem młodzieży polskiej (20 osób) nauczyła się tańców rzeszowskich oraz poznała tradycyjne rzemiosło z okolic Rzeszowa. Efektem zrealizowanych warsztatów był wspólny koncert młodzieży słowackiej i polskiej prezentujący zdobyte umiejętności i własne programy. Koncert odbył się w Filharmonii Podkarpackiej i cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
  • Warsztaty tańca ludowego oraz koncert młodzieży polskiej i słowackiej we Vranowie nad Topl'ou - celem zadania było nauczenie słowackiej (20 osób) i polskiej (20 osób) młodzieży tańców okolic Zemplina i zapoznanie z tradycyjnym rzemiosłem w czasie trwających 7 dni warsztatów. Na zakończenie warsztatów we Vranovie nad Topl’ou na scenie na placu przed domem kultury odbył się wspólny koncert wszystkich uczestników warsztatów podczas którego młodzież zaprezentowała nabyte podczas warsztatów umiejętności.
  • Stworzenie otwartego elektronicznego katalogu zespołów artystycznych kultywujących tradycje w kraju preszowskim i województwie podkarpackim. Na powstałym portalu internetowym są umieszczane informacje o artystach związanych z kultura ludową. Stworzona została baza danych zespołów, grup śpiewaczych, solistów itp. na obszarze pogranicza polsko-słowackiego.
     

Zachęcamy do odwiedzenia katalogu zespołów artystycznych

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030