Karpacki
img

Koronka Klockowa jedną z wizytówek Marki Karpackiej na pograniczu polsko-słowackim

Beneficjent: Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa

Partner słowacki: Solnobanksý Čipkársky Cech

Okres realizacji: 01.07.2018- 30.06.2019

Zrealizowana wartość projektu: 30 903,79 €, w tym dofinansowanie z EFRR: 26 268,20 €,

W celu ochrony przed zapomnieniem i zaginięciem unikalnego rękodzieła ludowego, zebrano stare koronki, wzory i fotografie, znajdujące się w posiadaniu mieszkańców Bobowej i okolicznych miejscowości. Materiały zostały opracowane pod kierunkiem doświadczonego etnografa, a następnie wydane w postaci albumu, broszury i folderu. Na postawie zgromadzonych materiałów powstała także wystawa, która została poszerzona o kilkanaście odtworzonych, unikalnych wzorów koronek. Wystawa, której towarzyszyła także prezentacja wyrabiania bobowskiej koronki klockowej została zaprezentowana w dwóch miejscowościach na Słowacji w pasie przygranicznym, jak i w trzech miastach w Polsce. W ramach projektu, na Urzędzie Miejskim wykonany został artystyczny mural przedstawiający koronkę klockową z jej tradycyjnymi motywami.

Główne działania zrealizowane w ramach projektu:

  • Kwerenda i inwentaryzacja istniejących zasobów historycznych dotyczących bobowskiej koronki klockowej. W muzeach w Krakowie, Nowym Sączu i Zakopanem przeprowadzana została kwerenda istniejących zasobów dotyczących koronki klockowej. Zgromadzone zostały stare wzory koronek, które to następnie zostały sfotografowane i udokumentowane. Na bazie skatalogowanych zasobów w postaci tekstów, ilustracji, fotografii i wywiadów przygotowane zostały wydawnictwa w postaci książki, broszury i folderu. Pozyskano również eksponaty takie jak: stare koronki, stare wzory i narzędzia, które następnie wykorzystano do przygotowania wystawy stałej i objazdowej.
  • Ekspozycja stała i objazdowa. W ramach zadania wykonano projekt i uszyto trzy stroje dla koronczarek prezentujących wyrabianie koronki klockowej. Odtworzono również 10 starych koronek klockowych na podstawie zapomnianych już wzorów uzyskanych od koronczarek. Z zebranych materiałów powstała wystawa, którą zaprezentowano w Nowym Sączu, Krośnie, Rzeszowie, Bardejovie oraz w Presovie.                 
  • „Koronka Klockowa Jedną z Wizytówek Bobowej i Marki Karpackiej” - wydanie publikacji popularno-naukowej, periodyku oraz folderu. Materiały wydawnicze powstały na podstawie zgromadzonych informacji w wyniku kwerendy i inwentaryzacji zasobów dotyczących ponad stuletniej historii koronki klockowej w Bobowej. Wydawnictwa zostały przetłumaczone na język słowacki oraz angielski.
  • Koronkowy mural. Na budynku Urzędu Miejskiego w Bobowej wykonano artystyczny mural przedstawiający koronkę klockową z jej typowymi, tradycyjnymi motywami. Jego rolą jest promocja miasta jako stolicy polskiej koronki klockowej oraz popularyzacja w przestrzeni publicznej Marki Karpackiej.

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030